Agrese vůči učiteli

Agrese vůči učitelům či vychovatelům se stále stupňuje. Někdo se spokojí s nezájmem a ignorací, jiní zajdou ještě dál. Objevují se případy verbálního i fyzického napadání. Nejedna učitelka či učitel se dočkala pojmenování různými hanlivými výrazy, urážek i zesměšňování. Jedná se o druh šikany, kdy obětí agresora není spolužák, ale pedagog či vychovatel – zkrátka autorita. Kdo zažil škodolibost žáků na vlastní kůži ví, co se už na základních školách může dít – odmítnutí plnění úkolu, nadávky a urážky učiteli, bojkot jeho počínání, dětské vyhrůžky na stížnost doma či u ředitele, ztráta tzv. kázeňských sešitů, namočené křídy, připínáčky v židli a mnohé další.

Názor 1: Mohou za to média

Když jsem se zaobírala tím, proč k šikaně učitelů dochází, narazila jsem na mnoho názorů a rozličných pohledů na věc. Říká se, že na každém šprochu pravdy trochu, a tak uvedu nejčastější názory na tuto problematiku. Jeden názorový tábor hlásá, že k dětské šikaně autorit dochází špatnou výchovou a morálkou dětí. Poukazuje na fakt, že mládež je zkažená, hrubá, agresivní – zkrátka horší než tomu bylo v dobách minulých. Zastánci tohoto názoru se často přiklánějí k myšlence, že hlavní vinu na současné agresivitě dětí nese násilí ukazované v médiích. To se valí na děti ze všech stran – zprávami počínaje, počítačovými hrami konče.

Názor 2: Za vším stojí učitel

Jiná skupinka lidí se domnívá, že u správného učitele by k něčemu takovému, co lze jen náznakem označit za šikanu, nemohlo dojít. Podle nich si kantor může za svou situaci především sám, jelikož nemá dostatek přirozené autority. Myslí si, že pokud si nedokáže ve třídě zjednat pořádek, nemá ve školství vůbec co pohledávat. Podle nich si neschopný učitel o šikanu říká svým přístupem.

Kafe. cz přináší názory učitelů

Jana:

„Učitelce, kterou znám v naší škole, dělali žáci opravdu drsné kousky – slzný plyn, výkaly na houbě, řvali hymnu, aby nemohla mluvit, fotili jí, vyhrožovali, po incidentu se zavražděným učitelem z legrace na tabuli namalovali kříž, bouchali jí dveřmi, byli velmi vulgární... Nyní mají bývalého vojáka z povolání – vysokého důstojníka a jsou vzorní, píší úkoly… Otevřeně říkají, že nesnáší když je někdo měkký…“

Zdroj: ceskaskola.cz

Ivona:

„Učím 25 let. Za dobu své praxe jsem se setkala s mnoha kolegy, kteří měli se šikanováním od žáků bohaté zkušenosti. Poslouchám jejich příběhy, a vzhledem k tomu, že znám jejich aktéry, nikdy nemůžu uvěřit, že je něco takového možné. Nikdy jsem se s ničím podobným nesetkala. Myslím, že celý problém vychází z přístupu dospělého, neboť každé dítě dobře vycítí, u koho a co si může dovolit. Můj názor je ten, že učitel, který má pocit, že je dítětem šikanován, by měl změnit povolání a dělat něco jiného. Hlavně mě zaráží, když šikanovaným učitelem je muž, který by sám o sobě měl být přirozenou autoritou.“

Zdroj: ceskaskola.cz

Jsou řešením tvrdší tresty?

Dva předešlé názory považuji za radikální, připomenu proto ještě jakýsi pomyslný střed. Stále více lidí poukazuje na problém, který spočívá v malých pravomocích učitele a velkých právech dětí a mládeže. Zastávají názor, že učitel by měl mít možnost využít tvrdších postihů než nyní. Poznámka či napomenutí dítě dostatečně netrestá. Situaci zdůvodňují mj. tak, že učitel má málo prostředků, které by mu dopomohly získat autoritu u tzv. problémovějších žáků a pokud je autorita pedagoga ztracena, stávají se pro něho vyučovací hodiny peklem.

Kafe.cz zjistilo:

Od ledna tresty za kyberšikanu

Ministerstvo školství se s problémem rozhodlo něco dělat, a tak od ledna budou mít školy možnost vyšších trestů za tzv. kyberšikanu. Tento pojem se nově zavádí do předpisů a zahrnuje útoky pomocí e-mailů, či urážlivých textů na internetových stránkách. Ředitelé škol tak budou moct důtkou, snížením známky schování, převedením žáka do jiné třídy či dokonce vyloučením ze školy trestat žáky, kteří si tajně natáčejí učitele či spolužáky na mobilní telefony, či vystavují urážlivé texty na internet.

Chcete se o šikaně dozvědět více?

Máte-li chuť či potřebu dozvědět se o šikaně více, nabízí se vám spousta zdrojů informací. Velice podrobně a čtivě se zaobírá šikanou ve svých knihách Michal Kolář, psychoterapeut zabývající se touto problematikou přes 20 let. Na internetu naleznete např. web občanského sdružení Společenství proti šikaně (www.sikana.org). Dále získáte informace třeba na www.minimalizacesikany.cz či www.rvp.cz/clanek/318/437.

Kafe.cz přináší názor učitele

Jana:

„Osobně jsem zažila situaci kdy se mladá čerstvá absolventka nabitá nejnovějšími vědomostmi zhroutila natolik, že již nemůže tuto profesi vykonávat. Sama jsem zase zažila žáka, který mi vyhrožoval fyzickou likvidací. Jediným řešením by bylo podání trestního oznámení. Jenže žák byl nezletilý a postupovalo by se maximálně k přestupkové komisi. A opět mi bylo vyhrožováno, že pak to bude ještě horší. Spolupráce s rodiči byla nulová (matka se zhroutila). Nedostatečná z matematiky se neřešila i přesto, že žák v hodinách naprosto nic nedělal.“

Zdroj: ceskaskola.cz

Setkali jste se s tím, že žáci šikanovali svého učitele?