Bossing, tedy šikana od šéfa, bývá velmi častá a ještě horší než mobbing. Zatímco u toho máte alespoň malou naději, že se vás zastane šéf, v případě bossingu máte smůlu...

Jste vzdělanější než šéf? Pak si užijete…

A proč bossing vlastně vzniká? Z podobného důvodu jako mobbing – stačí, když jste vzdělanější, inteligentnější či více kreativní než váš šéf, což často není velký problém. Proto oběťmi nebývají nejslabší články kolektivu, ale většinou ti nejschopnější jedinci. Zatímco ve světě si šéf schopných zaměstnanců váží, u nás je to mnohdy naopak. Máte vysokou školu a váš nadřízený nikoli? Pak jste ideální kandidátkou! Šéf se totiž začne cítit ohrožený a začne jednat… U žen (a někdy i u mužů) pak může mít bossing i sexuální podtext. Odmítla jste šéfovy návrhy? Pak se připravte na pomstu.

Psychoteror od šéfa

A jak takový bossing v praxi vypadá? Z pozice nadřízeného má šéf mnohem více možností jak vám ublížit, a tak na řadu přichází přidělování neúměrného množství práce a nesmyslných úkolů, případně podřadné práce, která ani omylem neodpovídá vašim schopnostem. Šéf vám také může odebrat úkoly, které ví, že děláte ráda a dobře, úmyslně vám nepředávat důležité informace, abyste práci nemohla zvládnout, anebo vás izolovat – například přestat zvát na porady. Velmi rozšířenou formou bossingu je potom trvalá kontrola dotyčného pracovníka. Zatímco kolegům vše prochází, u obětního beránka se dbá na přesné dodržování pracovní doby a pauzy na oběd, kontrolují se hovory, maily, stejně jako plnění úkolů. Vše může vyvrcholit nadávkami, nižším ohodnocením, vyhrožováním výpovědí apod. Cílen je snížit vaše sebevědomí na bod mrazu, udělat z vás naprosto neschopného a nesvéprávného jedince. A nutno říct, že se to šéfům často podaří. Ne nadarmo se bossingu říká psychoteror…

Obrátit se není kam

Bossing může být ještě o něco horší než mobbing, a to proto, že nemáte žádné dovolání. Když vás psychicky tyranizuje šéf, není se kam obrátit. A tak máte dvě možnosti – z firmy odejít, anebo vydržet a bránit se soudní cestou. Ovšem dokázat, že jste obětí šikany, není vůbec jednoduché. Stejně jako u mobbingu i zde platí – sbírejte a schovávejte si důkazy. Pokud byste věc řešila soudně, budete je potřebovat.

Kafe.cz zjistilo: Jaké jsou vaše zkušenosti?

Julie: „Sebedůvěra je v háji!“
„Šikanu v práci zažívám třetím rokem. Je to peklo. Můj pracovní výkon poklesl, jsem bez motivace a chuti vůbec do práce přijít. Spím špatně, mám nepříjemné zdravotní problémy. Šikanu zažívám od své přímé nadřízené, která mi nedůvěřuje, sleduje každý můj krok, každé slovo zkoumá, podrývá moji autoritu, zasahuje do mých kompetencí, do mé organizace práce, odebrala mi velkou část pracovní činnosti, neumí se vůbec smířit s tím, že jsem nadmíru samostatná a schopná vše vyřešit na profesionální úrovni, stále se se mnou předhání ve schopnostech. Věkový rozdíl mezi námi je asi 24 let. Bojí se, že ji ohrozím, že jsem prostě lepší a mladá, pohledná a sympatická. Začaly se šířit intriky, popichuje proti mě ostatní kolegyně, neustále mne shazuje před jinými kolegy. Sebedůvěra je v háji…“
Eva: „Požaduje ponižující práce…“
„Již sedm let pracuji ve farmaceutické firmě jako obchodní zástupce. Před dvěma roky jsme dostali nového obchodního ředitele, který za tichého souhlasu majitelů praktikuje bossing. Pracovní podmínky se výrazně zhoršily, požadavky neustále stupňuje. Zvláště tvrdý je ke kolegyni, která má narozdíl od něj VŠ vzdělání, a to i přesto, že její prodejní výsledky jsou skvělé. Šéf je naprosto nespolehlivý, hrubý (vulgární, všem nám tyká i po několikerém upozornění), jeho výsledky jsou ubohé (i on je zodpovědný za prodeje ve svém regionu). O to více nás terorizuje, požaduje ponižující práce (např. rozhodl, že musíme uklízet sklady v Praze, museli jsme kvůli tomu jet 350 km, čistící prostředky vlastní). Naše finanční ohodnocení je přímo závislé na přízni tohoto člověka, 40 % našeho platu je v jeho rukou.“

Informace na internetu:

  • www.workrelations.eu

Setkala jste se se šikanou od svého nadřízeného?