Sedm způsobů, jak říci ne

7 způsobů, jak říci ne

Také se vám čas od času stává, že se zapletete do tíživých úkolů a povinností jen proto, že jste nedokázali včas říci ne? Ukážeme vám, jak z toho ven!

Diskutujte: Máte dojem, že byste slovo NE měla používat častěji, nebo vám nedělá potíže odmítnout, když to tak cítíte?

Mohlo by vás také zajímat: Jak být v práci šťastná

Odmítnout práci navíc, nevítanou návštěvu nebo další porci koláče od tchýně bývá někdy mimořádně obtížné. Máme strach, abychom své blízké neurazili. Nenaštvali. Neranili. A tak na sebe pro jistotu bereme další a další nevítané povinnosti a táhneme je s sebou. Můžeme se jich nějak zbavit? Ano! Zde je sedm způsobů, jak říci „ne“ tak jemně a zdvořile, že si váš protějšek ani nevšimne, že nějaké „ne“ vůbec zaznělo.

1. Nemohl(a) bych se tomu teď na sto procent věnovat, protože momentálně mám jiné priority.

  • Tohle „ne“ je na svém místě ve chvíli, kdy potřebujete odmítnout nějakou „báječnou“ (zejména pracovní) nabídku. Říkáte tím, že dotyčná nabídka vám připadá úžasná (chtěli byste se jí věnovat na sto procent!), ale bohužel, naneštěstí, k vašemu velkému žalu to momentálně nejde.

2. Teď není vhodná chvíle, protože zrovna dělám něco jiného. Co kdybychom si znovu zavolali příští týden?

  • Skvělý způsob, jak dotěrnou žádost odložit na později. (Že zrovna děláte něco jiného, můžete říci skoro kdykoli.) Je velká šance, že do příštího týdne se to vyřeší bez vás.

3. To je skvělý nápad! Hrozně rád(a) bych, ale...

  • Decentní způsob, jak odmítnout pozvání na večírek či jinou přátelskou nabídku.

4. Nechte mě, ať si to promyslím, a potom se vám ozvu.

  • Tohle není úplně čisté „ne,“ spíš něco jako „možná“. Problém je v tom, že pokud slíbíte, že se ozvete, opravdu byste se měli později ozvat. Raději proto tento způsob používejte ve chvíli, kdy si opravdu nejste jisti, a ne jen jako obezličku, jak nepříjemné „ne“ odložit na později.

5. Zrovna teď se mi to vůbec nehodí, ale budu na vás pamatovat pro případ, že by se něco změnilo.

  • Jasný a slušný způsob, jak dát najevo, že tahle příležitost opravdu není pro vás. Na druhou stranu dáváte svému protějšku na srozuměnou, že na tom, co vám nabízí, neshledáváte nic špatného a možná by se to mohlo líbit někomu úplně jinému.

6. Nejsem ten pravý (ta pravá), kdo by vám mohl pomoci. Zkuste oslovit XY!

  • Místo abyste žadatele úplně odmítli, nabídněte mu jiného obětního beránka. Ten, koho mu předhodíte, by ovšem v dané věci opravdu měl být kompetentnější než vy.

7. Ne, bohužel.

  • Ano, tohle je opravdu ten nejjednodušší způsob, jak říci ne. Někdy si sami v sobě stavíme těžko překonatelé bariéry, které nám brání v přístupu k nejjednodušším řešením. Zkuste někdy říci prostě „ne“. Jen tak, bez vysvětlování. Možná budete překvapeni, že reakce nebude zdaleka tak strašná, jak jste se obávali.

čtenářů si právě čte tento článek