Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Sedací pytle: Pouhá hitovka, nebo užitečná věc?

Sedací pytle: Hitovka nebo užitečná věc?
Sedací pytle: Hitovka nebo užitečná věc?
Zdroj: Thinstock
Prohlédněte si všechny fotografie (11)

Sedací pytle a vaky patří k hitům posledních let. Možná vás to překvapí, ale jsou velmi vhodné i pro zdravá záda. Poradíme, jak postupovat při výběru.

Sedací pytle a vaky jsou hitem posledních let a těší se stále větší oblibě. Vypadají moderně, můžete si vybrat ze široké škály materiálů i barev. Velkou výhodou je to, že je snadno přemístíte, kam zrovna potřebujete, aniž byste musela volat stěhovací četu.

Věděli jste, že:

  • Sedací vaky nejvíce kupují lidé do 40 let, starší se na ně dívají nedůvěřivě.
  • První sedací vak se objevil v roce 1968.
  • V USA najdete sedací pytle v každé čtvrté domácnosti.

Záda si na pytli nezničíte

„Vždyť si v tom zničím záda!“ napadne vás, když se na pytel podíváte. Jenže ono je to právě naopak. Když si sednete na klasické křeslo nebo na pohovku, vašim zádům se nepřizpůsobí a vy se musíte všemožně kroutit, abyste si našla pohodlnou pozici. Vaše záda jsou ale zkřivená a trpí.

Skvělý relax na vaku

U sedacích pytlů je to jinak. Tvoří je jen vámi zvolený obal a vnitřní náplň. Jakmile si do nich sednete, ihned se přizpůsobí vaší pozici a postavě, a tak je odpočinek mnohem pohodlnější a uvolněnější. Nemusíte tělo držet v nepřirozené strnulé pozici, záda jsou podepřena celá a díky tomu se nepřetěžují. Zkrátka na sedacím vaku si mnohem lépe odpočinete a nebudou vás trápit nepříjemné bolesti.

Pytle na sezení: Vybírejte pečlivě

Trpíte-li častými bolestmi zad, je pro vás sedací pytel přímo ideální. Poskytne oporu páteři a uleví jí od potíží. A velmi vhodný je i pro děti. Pokud se jej rozhodnete pořídit, projděte si širokou nabídku, jakou trh nabízí. Pytle se od sebe liší nejen vzhledem, ale i výplní a vnějším materiálem – vyrábějí se z kůže, ekokůže, nylonu, polyesteru a dalších materiálů. Vždy se dívejte nejen na to, co se vám líbí, ale také na to, jak snadno se povrch udržuje. Zda je voděodolný a stačí jej utřít hadříkem. Jen tak zůstane dlouho krásný a čistý.

Mohlo by vás také zajímat: Prach a roztoči: Zatočte s nimi nebo Vypěstujte si vlastní kávu

Jak správně vybrat sedací pytel

  • Zvolte vhodnou velikost. Zvlášť, pokud objednáváte přes internet, dejte pozor na rozměry a objem pytle. Na obrázku vám bude připadat obří, ale jakmile přijde, zjistíte, že je malý. Vaky do 250 l jsou vhodné maximálně pro děti, pro dospělé volte pytle větší. Záleží na vaší výšce a na velikosti bytu. Pro jednu osobu postačí vak 250 až 350 litrů, ale dbejte na to, aby jeden z rozměrů byl min. 140 cm a vy se do něj mohli opřít. Pro dvě osoby jsou pak dobré vaky od 350 do 450 litrů.
  • Pozor na vnitřní výplň. Vždy se informujte, jaká je vnitřní náplň vámi zvoleného pytle. Pokud se dozvíte, že jde o polyesterovou drť, dejte ruce pryč. Vašim zádům neprospěje, slehne a brzo se zničí. Proto vybírejte vaky plněné EPS kuličkami. Jejich velikost je lepší větší (3 až 6 mm), protože ty malé jsou nepohodlné pro sezení. Pozor i na hustotu kuliček. Ideální je 20 g/litr, protože déle vydrží a mnohem pomaleji slehnou. Hustota 10 g/l vydrží nepoměrně méně.
  • Pečlivě zvolte svrchní materiál. Na trhu je jich spousta, a tak si předem rozmyslete, co vám bude vyhovovat. Kůže a ekokůže (koženka) se velmi dobře udržují, luxusně vypadají, někomu však může vadit, že se v létě lepí na holé tělo. Mezi velmi oblíbené patří nylon, který je odolný a stačí jej otřít. Podobně je na tom i polyester. Horší je to ale s povrchy z bavlny či manšestru. Všechno se na ně chytá a pokud máte domácí zvířata, jsou takové pytle zcela nevhodné.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky