Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Rozpoznat bio od konvečních potravin bude snazší

Bio speciál
Bio speciál
Zdroj:

Biopotraviny vyrobené a balené v zemích Evropské unie budou od 1. července tohoto roku značené novým jednotným bio logem. Nová forma označování nám také částečně umožní rozlišit, odkud pochází suroviny, ze kterých je biopotravina vyrobena.

Nové jednotné logo tvoří list z bílých hvězdiček na zeleném pozadí, díky čemuž si vysloužilo označení Euro-List (z anglického Euro-Leaf). Hvězdičky tvořící linii listu symbolizují členské země evropského společenství. Takzvaný euro-list se bude objevovat také na českých výrobcích. U těch jsme doposud byli zvyklí na naše národní značení, takzvanou biozebru, kterou podle zákona musí být označeny bio výrobky certifikované v České republice.

Tato povinnost užívat takto biozebru zůstává zachována i po 1. červenci 2010.

Zatímco používání dosavadního evropského bio loga na produktech ekologického zemědělství v rámci EU bylo dobrovolné, označování potravin novým jednotným logem již bude pro balené biopotraviny pocházející z EU povinné. Zástupci EU si od toho slibují především lepší orientaci spotřebitelů v nabídce produktů ekologického zemědělství. Ty jsou totiž v každé evropské zemi označovány rozdílnými národními, regionálními i soukromými logy. Pro spotřebitele, který se v záplavě bio log ne vždy dobře orientuje, mohlo proto být někdy obtížné rozlišit zahraniční biopotravinu od potraviny konvenční.

Bio speciál Bio speciál Zdroj:

 

Česká „biozebra“

 

 

Od 1. července budou mít evropští bio výrobci na obalech také povinnost uvádět, zda suroviny, ze kterých byla potravina vyrobena, pochází z EU nebo ne. Na obalech se tak budeme od 1. července setkávat s údajem „zemědělská produkce EU“ nebo „zemědělská produkce mimo EU“. A navíc, pokud budou suroviny pocházet pouze z jedné země, může výrobce na obalu takových potravin nahradit výraz „zemědělská produkce EU“ jménem konkrétní země původu. Tuto informaci ocení především ti, kteří při nákupu dávají přednost výrobkům s nízkou ekologickou stopou. Právě transport biopotravin ze vzdálených míst bývá totiž s ohledem na deklarovanou ekologičnost biopotravin často předmětem bouřlivých diskuzí. Zda se zájem o nákup biopotraviny s označením lokálního původu surovin ze strany spotřebitelů zvýší, ukáže teprve čas.

Bio Bio Zdroj:

 

Nové jednotné logo Evropské unie pro ekologickou produkci platné od 1. července 2010

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Děti v létě. Mají si kde hrát?

Prázdniny jsou za chvíli tady a děti se jich už nemohou dočkat. Mnohé matky obvykle takovým nadšením nepřekypují. A není divu, vždyť často musí řešit…

Akční letáky