Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Riziko pro vás i vaše dítě: Ozon! Rady uvnitř

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Při péči o dítko se snažíme dbát na vše možné, především na to, aby se vyvarovalo věcem škodlivým. K jevům, které působí nejen na miminka negativně, patří dnes i ozon a to hlavně v letních měsících.

 Co je ozon?

Ozon je plyn, jehož molekuly se skládají ze tří atomů kyslíku. Na jedné straně je pro nás velice důležitý, ale může nám také pěkně škodit. Přítomnost ozonu v přízemní vrstvě atmosféry je známa víc než 150 let, do popředí zájmu odborníků se však výrazněji dostává až v posledních desetiletích.

»Dobrý i zlý« ozon

Pokud tvoří obal naší planety v mnohakilometrových vzdálenostech od zemského povrchu, je pro naši existenci velice důležitý. Zadržuje totiž ultrafialové záření (UV-B), které k nám dopadá ze Slunce. UV-B je pro náš organismus nebezpečné, protože v našem těle dokáže rozložit různé organické látky. Může proto způsobit i rakovinu. Proto nám prokazuje ozonový obal planety obrovskou službu a také proto budí široký zájem veřejnosti problematika ozonových děr.

Produkt lidské činnosti

Ozon se tedy neobjevuje pouze ve vysokých výškách stratosféry. Přízemní ozon patří v současné době mezi nejvýznamnější škodlivé znečišťující látky ovzduší. V malé míře tvoří složku fotochemického smogu, který se objevuje v atmosféře čili v ovzduší kolem nás. Fotochemický smog zahrnuje různé nečistoty, které se ve vzduchu samy od sebe neobjevují, ale vznikají jako produkty lidské činnosti. A právě v této podobě nám škodí. Ozon se také využívá k dezinfikování, jako dražší metoda (oproti chloru) čištění vody i třeba v zemědělství při ochraně proti plísním a kvasinkám. Je tedy na druhé straně užitečným pomocníkem v průmyslové sféře.

Pozor v letních dnech

Díky výfukovým plynům, které odcházejí z dopravních prostředků a různým průmyslovým aktivitám, se kolem nás vytvářejí ve vzduchu zplodiny včetně ozonu. Nejvyšší hladiny obsahu ozonu zaznamenávají měřiče kvality ovzduší v letních teplých dnech v brzkých odpoledních hodinách. Čím více teplých dní po sobě nastane, tím obsah ozonu v ovzduší narůstá. Nestíhá se totiž tak rychle rozkládat jako za chladnějšího období.

Sledujte předpovědi

Právě proto se v létě dozvídáte při předpovědi počasí nejen kolik bude stupňů a jaké bude počasí, ale také stupeň bio zátěže. Když je ve vzduchu ozonu a celkově smogu více, neměly by se děti venku (zejména v době nejvyššího výskytu zátěže) moc pohybovat. Stejně tak by měli pobyt venku omezit staří lidé a ti, kteří mají oslabenou imunitu nebo jsou nemocní. Pro všechny zmíněné skupiny je nejvhodnější pohybovat se venku v ranních a dopoledních hodinách, kdy je zatížení během dne nejnižší. Doporučuje se, aby se děti za slunečných dní venku příliš nenamáhaly – zejména kolem poledne. Také by přes poledne a brzké odpoledne měly pobývat spíše v místnostech než venku.

Co může ozonová zátěž přivodit?

Mezi potíže, které bývají připisovány ozonovému zatížení, patří například bolesti hlavy, únava, pálení očí, dráždění ke kašli, zvýšení plicních a astmatických obtíží, srdeční obtíže (zejména u starších osob), nevolnost aj. Záleží především na tom, nakolik je organismus vystavující se zatížení oslaben.

Tip Kafe. cz:

PABA, 100 tablet

Chrání před nebezpečným ultrafialovým zářením. Patří do skupiny B vitaminů a je příbuzná kyselině listové. Chrání naše plíce před škodlivými účinky ozonu, který se nachází ve smogu a cigaretovém kouři. Je proto velmi důležitá pro kuřáky a obyvatele měst. Pomáhá udržovat zdravou pleť, nehty a vlasy, udržuje jejich pigmentaci.

Cena: 210 Kč

A co si myslíte o ochraně před ozonem vy?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky