Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Retro: harmoniková zvířátka

Retro: harmoniková zvířátka
Retro: harmoniková zvířátka
Zdroj: www.upm.cz, Mojereklama.cz
Prohlédněte si všechny fotografie (12)

Hrál si s nimi prakticky každý čtyřicátník – ano, harmoniková zvířátka Libuše Niklové vyrobená ve státních podnicích Fatra Napajedla a Gumotex.

Kocourek, pejsek, nebo třeba výpravčí či žirafa bývaly ozdobou dětských pokojíčků. Měly obrovskou výhodu – tyhle hračky vám prostě nikdy nezrezivěly. A ani je nezničil červotoč... Zmíněné gumové nafukovací hračky jsou neodmyslitelně spjaty s designérkou Libuší Niklovou (1934-1981). Právě ona jim vdechla život. V padesátých a šedesátých letech se v Gumotexu Břeclav nejdříve vyráběly malé pískací gumové postavičky. Později – od šedesátých od osmdesátých let, kdy působila ve Fatře Napajedla, stvořila nafukovací hračky, které si získaly srdce většiny tehdejších dětí. Vždyť kdo by si v dětství nehrál s harmonikovým tygříkem nebo nafukovacím buvolem?

Retro Retro Zdroj: www.upm.cz, Mojereklama.cz

Libuše Niklová: originální a nápadité hračky

Právě originalita nápadů, neuvěřitelná fantazie a vitální pracovitost samotné designérky byla důvodem toho, proč v tehdejším socialistickém průmyslu dostala tak velký prostor pro tvorbu – přestože se Niklová dožila pouhých 47 let, zanechala po sobě devět patentů, tři chráněné průmyslové vzory a především obrovskou radost, kterou její hračky dodnes působí dětem i dospělým.

Výzva KAFE.cz

Máte doma schovanou svoji oblíbenou hračku z dětství? Vyfoťte ji a vložte do naší fotogalerie. Vybrané fotografie budou zveřejněny na Kafe.cz a v časopisu Vlasta nebo magazínu Retro.

» Retro fotogalerie» Přidat fotku

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky