Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Řeč dětí od roku do čtyř let: Kdopak to mluví?

Proč o miminkách mluvíme v tzv. ich formě?
Proč o miminkách mluvíme v tzv. ich formě?
Zdroj: Profimedia.cz

Odpovědi na otázky ohledně mluvení malých dětí.

„Špatně spíme, rostou nám zoubky.“ „Na nočník ještě nechodíme, zatím máme plenky.“ „Jsme teď nemocní a pláčeme.“ To jsou jen některé z vět, které často slýcháme z úst maminek malých miminek. Tráví s nimi většinou 24 hodin denně, a tak není divu, že často neodlišují první a třetí osobu – o dětech zkrátka mluví jako by byly jejich neoddělitelnou součástí. Nedělají to proto, že by neznaly správnou češtinu – zkrátka s dětmi tráví celé dny a noci…

Dítě o sobě mluví ve třetí osobě

Pokud jde o dítě do tří let, není třeba se znepokojovat. Batole totiž význam slůvek já a ty začíná rozlišovat většinou až kolem třetího roku věku. Maminky se často znepokojují, pokud o sobě jejich dítě mluví ve třetí osobě, jako například „Pepíček papá.“ „Pepíček jde hajat.“ U batolete se to však časem poddá. Pokud chcete vše urychlit, nepoužívejte třetí osobu, když s dítětem mluvíte.

Tip KAFE.cz

Pokud o sobě vaše dítě stále mluví ve třetí osobě, vyzkoušejte radu odborníků. Postavte dítě před zrcadlo, ukazujte na něj a říkejte „Já.“ Údajně tento jednoduchý trik pomáhá, aby si dítě zvyklo mluvit správně.

Nevadí, když na dítě šišláme?

Vadí. Nejrůznější pitvoření a zdrobnělé výrazy miminku rozhodně neprospívají. Aby se mohlo rozvíjet v řeči, je pro něj důležité mít správný vzor. Tím, že výrazy zdrobňujete a zkreslujete, je pro dítě těžší je pochopit a vytvořit si svůj slovník.

Dítě Dítě Zdroj: Profimedia.cz

Dítě stále nemluví. Mám se znepokojovat?

Záleží na tom, jak staré dítě je. Každé je totiž jiné, a tak jedno začne chodit, nebo mluvit dříve, jiné o něco později. Prvních slůvek se obvykle dočkáte mezi 10. a 14. měsícem, prvních vět pak většinou kolem 2. roku. Pokud však dítě nemluví vůbec, ani nereaguje na váš hlas, je třeba vyšetřit sluch. Důvod ke znepokojení je i tehdy, když ani tříleté dítě mluví minimálně nebo vůbec a netvoří jednoduché věty. V tom případě již jde o opoždění vývoje řeči a je třeba navštívit lékaře.

Tipy KAFE.cz Jak urychlit mluvení batolat

  • Na dítě hodně mluvte, nepoužívejte zdrobněliny a patvary ani třetí osobu. Důležité je, aby dítě mělo správný řečový vzor.
  • Zpívejte mu. Nevadí, že z vás pěvecká SuperStar nikdy nebude, dítěti vůbec nevadí, že zpíváte falešně. Důležitý je kontakt s vámi.
  • Prohlížejte s ním knížky a čtěte si. Zkuste jej zaujmout obrázky a přitom mu sdělovat nové informace.
  • Když s děťátkem mluvíte, vypínejte rádio či televizi, aby nebylo rozptylováno dalšími zvuky.

KAFE.cz zjistilo: Řeč od roku do čtyř let

  • Kolem jednoho roku umí dítě až pět dvouslabičných slov.
  • Ve dvou letech začíná skládat jednoduché věty.
  • O půl roku později již často dokáže i zazpívat písničku, ve třech letech nejen tvoří věty, ale umí říct své jméno a ukázat, kolik je mu let.
  • Ve čtyřech letech zná a používá dítě až 2 500 slov.

Zajímavost KAFE.cz

To, že roční dítě říká jedno slovo ještě neznamená, že jím označuje to, co ke slovu opravdu náleží. A tak pokud stále opakuje: „Táta“ a hrdý tatínek se dme pýchou, je dobré vědět, že tímto slovem může označovat i oblíbenou činnost, jídlo anebo hračku, nikoli osobu otce. Na souvislost mezi slovy a předměty a lidmi totiž přijde až později.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Prázdniny u babičky

Podle statistických průzkumů více než polovina školáků stráví alespoň část letošních prázdnin u babičky a dědy nebo v jejich společnosti třeba u moře…

Akční letáky