Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Rébus jménem záclona

Zdroj: Profimedia.cz

Záclony jsou běžnou součástí snad každé domácnosti. Proč se ale do oken věší? Je to jen rozmar, ozdoba a dekorace bytu?

Bílé s nejrůznějšími vzory, barevné i protkávané pestrobarevnými nitkami. Není pochyb o tom, že záclony s rozličnými motivy byt zútulní a zkrášlí. Bez nich jako by okno bylo fádní a nudné. Záclony se ale do oken nevěší pouze proto, aby jej rozveselily a zpestřily. Odjakživa mají totiž hlavně praktický účel.

3 důvody, proč věšet záclony

Brání paprskům a hmyzu

V létě brání pronikání ostrých a nepříjemně pálivých slunečních paprsků. V kombinaci se závěsy příjemně stíní a udržují místnost chladnou. Díky záclonám také klidně necháte otevřené okno beze strachu, že by byl pokoj vzápětí plný nepříjemného hmyzu.

V zimě izolují byt

V zimě zase dobře izolují byt od zevního chladu. I když jsou okna sebetěsnější, mrazivý studený vítr si cestičku najde. Právě pro takové případy je připravena druhá linie obrany proti nepříjemnému chladu – záclona.

Záclony Záclony Zdroj: Profimedia.cz

Chrání soukromí

Poslední důvod, proč věšet záclony do oken, je ochrana soukromí. Vždyť všechna okna, která záclony postrádají, vypadají jako výkladní skříně. Život, který za nimi běží, se dá zvenku dobře sledovat. Pro někoho možná zábavná a nevšední podívaná. Ale pro ty, kdo za oknem bydlí, nepříjemný zážitek.

Kafe.cz zjistilo

Jak pečovat o záclony?

  • Při praní v pračce záclony složte. Můžete je také vložit do speciálního pytle nebo třeba do povlaku na polštář. Vlákno se nebude třepit a záclony se nezmačkají.
  • Pro prakticky uvažující hospodyňky jsou nejvhodnější polyesterové záclony. Nešednou ani nežloutnou na světle, nemusejí se žehlit.
  • Barvu záclon oživíte slabším odvarem z černého čaje, ve kterém je vymácháte před praním.
  • Barevné záclony při praní nevyblednou, jestliže je před praním naložíme do osolené vody.

Zajímavosti o záclonách

  • Bílé záclony jsou klasikou. Barevné dodají vašemu interiéru nevšední vzhled. Ubírají ale také světlo.

Záclony a Holandsko

Záclony Záclony Zdroj: Profimedia.cz

V Holandsku, kde lidé vyznávají především protestantství, záclony v oknech prakticky nenajdete. Církev totiž svým věřícím vnukla myšlenku, že musejí být tak morální, že i jejich každodenní a naprosto všední život může být přístupný kolemjdoucím. Zkrátka, že do jejich domovů může kdokoliv kdykoliv nahlédnout, protože se v nich neděje nic nepřístojného.

Dokonce se traduje pověst, že po Holandsku obchází i tajemný tisíciletý duch, který nahlíží do oken. Pokud je do bytu dobře vidět a duchovi nebrání nic ve výhledu, klidně se sebere a jde dál, protože si je jistý, že tam žijí lidé bohabojní a morální. Takovým lidem, kteří nemají co tajit, také duch požehná domácnost a všechny co v ní žijí. Co se ale stane, když v okně visí záclony, nebo dokonce závěsy? Duch se rozzlobí, protože za takovým oknem mají lidé asi co skrývat a pošle na ně zlé síly a démony.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU