Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ptačí budka za půl hodiny

Zdroj: Profimedia.cz, mybackyardplans.com, idealhouseplan.com, birdsandblooms.com, epartyunlimited.com

Přemýšlíte, jak zabavit nudící se dítka? Zadejte jim zábavný a užitečný úkol. Bude se projektovat dům pro ptáčky...

Barva? Přírodní a jednotná.

Jakou podobu krmítku dáte, je jen na vás – konečně můžete nechat pracovat svou dlouho potlačovanou fantasii a pustit se do velkých projektů. Pokud stavíte poprvé, začněte s klasickými tvary, jako jsou zmenšeniny domečků. Projděte si s dětmi časopisy a inspirujete se obrázky. Na určitá daná pravidla je ale třeba brát ohled, a tak jim svůj architektonický plán podřiďte. Barva krmítka by měla být jednotná, v přírodním odstínu. Zvolit můžete spektrum od tmavě žluté přes přírodní tlumené červené až po všechny hnědé odstíny. Vyhněte se křiklavým barvám, pruhům a jakýmkoliv vzorům – ptáčky by spíše vyděsily.

Jak postavit ptačí domek

Vyhrajte si s detaily

U tvaru krmítka si můžete vyhrát s různými detaily, celkové vyznění jejich nového útočiště by ale mělo působit jednotným a jednoduchým dojmem. Čtyřpatrový viktoriánský dům se dvěma ložnicemi nadchne možná kolemjdoucí, budoucí obyvatele ale nikoliv. Nejdůležitějšími prvky každého krmítka jsou stříška a bočnice. Stříška musí dostatečně přečnívat přes základ domečku – do krmítka nesmí napršet či nasněžit ani při větru. Bočnice zase zabraňují vyfoukání či vyházení krmiva ven.

Nedejte kočkám šanci

Hotový výtvor můžete umístit buď na dostatečně vysoký hladký kůl (alespoň 1,5 metru od země), a to ve vzdálenosti nejméně 3 m (raději více) od nejbližšího stromu, nebo ho můžete zavěsit na konec nějaké slabší větve. Kočkám a kunám tak nedáte nejmenší šanci se ptáků zmocnit. Umístit ho můžete i za okno, pokud se na tomtéž místě ráda neprohřívá vaše kočka.

Ptačí domek Ptačí domek

O krmítko se musíte starat

Pokud už se do výroby krmítka jednou pustíte, mějte na paměti, že si tím do jisté míry ptáčka ochočujete a děláte z něj svého mazlíčka – na krmítko si totiž navykne. Musíte ho proto pravidelně čistit, odstraňovat zaschlé či zplesnivělé zbytky krmiv, a starat se o zásobu krmiva nového. Pokud si nevíte rady s potravou, zakupte ve zverimexu vhodnou směs, nic nepokazíte ani různými semínky, lojem (pro sýkorky), či obilovinami.

Ptačí domek

Horký tip Kafe.cz

 Sada na ptačí domek

Sada na ptačí domek

Netroufáte si sama nařezat a opracovat desky na krmítko? Pak je tu řešení! Kupte si sadu s názvem Postav si ptačí domek a vše budete mít hotovo za pár minut. Kouzelná krabička totiž obsahuje nachystaný materiál, který stačí jen spojit a vymalovat – a stavba snů bude rázem hotová. Můžete snadno objednat přes internet ze zahraničí.

Cena: od 190 KčZdroj: www.svetremesel.cz, www.domek.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky