Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

První přeživší sedmerčata vyhrála svůj boj o život. Jaké byly další osudy dětí?

Děti
Děti
Zdroj: Shutterstock
Více v galerii
Děti

Již dvojčata dokážou nastávající rodiče řádně překvapit. A co teprve, když se narodí ještě více dětí. Bohužel mnohačetná těhotenství často nekončí šťastně. Ale první přeživší sedmerčata na světě si právo na život vybojovala.

Když se manželé McCaugheyovi z malého města Carlisle v americkém státě Iowa dozvěděli, že čekají sedmerčata, byli určitě značně překvapení. Doma již měli roční dcerku Mikaylu Marii, která se narodila za pomoci léků na podporu plodnosti. Ty matka Bobbi brala dál, ovšem tentokrát bylo výsledkem hned sedm dětí. Zbožní baptisté McCaugheyovi však redukci za účelem zvýšení šance přeživších dětí odmítli s tím, že to nechají v Božích rukou. Čtyři chlapci (Kenneth, Nathan, Brandon a Joel) a tři děvčata (Alexis, Natalie a Kelsey) se nakonec narodili o devět týdnů dříve 19. listopadu 1997 v iowském hlavním městě Des Moines. Rychlý porod císařským řezem, který trval jen šest minut, poprvé v historii přežili všichni novorozenci.

Gratuloval i prezident

Výjimečné události se dostalo značné mediální pozornosti, rodině gratuloval i tehdejší prezident Bill Clinton. Našli se sice takoví, kteří je obviňovali ze sobeckosti, využívání dětí pro slávu a vyčítali jim zátěž, kterou na společné zdroje klade tak veliká rodina, ale pozitivní ohlasy zdaleka převažovaly a rodina byla zasypána příspěvky od štědrých dárců, včetně velkého auta, služeb chův a plen pro první dva roky života. Stát Iowa dětem nabídl stipendium na jakékoliv státní iowské univerzitě.

Až do jejich 10. narozenin rodiče odmítali většinu žádostí o rozhovor, s výjimkou magazínu Ladie’s Home Journal, který pravidelně informoval o životě slavné sedmičky, včetně jejich fotografie se starší sestrou na obálce. O jejich životě vzniklo také několik dokumentů.

Sedmerčata brzy oslaví již 23. narozeniny, jsou z nich zdraví dospělí lidé. Pouze Nathan a Alexis mají mozkovou obrnu, která jim způsobuje problémy s chůzí, z toho důvodu Nathan podstoupil v osmi letech operaci páteře. Ačkoliv mají sourozenci mezi sebou silné pouto, každý si vybral vlastní cestu. Kelsey, Natalie, Nathan, Joel a Alexis studují Hannibal-LaGrange University v Missouri, která jim také po jejich narození nabídla stipendia. Kelsey se specializuje na public relations, Alexis na vzdělávání nejmenších dětí, Natalie na fyzioterapii a Joel s Nathanem se věnují IT. Brandon je v armádě a Kenny junior žije v domě rodiny v Iowě a navštěvuje odbornou stavební školu.

Nezvyklé ticho

Rodiče přiznávají, že jejich dům je dnes nezvykle tichý, ale po letech neustálé péče o velikou rodinu vítají, že mají víc času pro sebe. Rozhodli se také prodat původní velký dům se sedmi ložnicemi v Carlisle a koupili menší, s třemi ložnicemi, v blízkém městečku Runnells. Jejich rodina se nicméně začíná opět rozrůstat – sedmerčata se stala strýčky a tetami malého Bechama, který se narodil jejich starší sestře Mikayle. Mikayla se také jako první provdala, ale první sedmerčata ji brzy následovala – Natalie je vdanou paní od května 2019, její bratr Brandon se oženil v srpnu téhož roku. Zdá se tedy, že u jednoho vnoučete dlouho nezůstane.

McCaugheyovi nejsou jediná sedmerčata, která se v USA narodila, ale jsou zatím jediná, která všechna přežila. Již v roce 1985 porodila sedmerčata Patricia Frustaci, učitelka angličtiny, poté co podstoupila léčbu neplodnosti. Ve své době se jednalo o největší vícečetný porod ve Spojených státech. Lékaři jí navrhovali potrat, aby se vyhnula zdravotním problémům, ale Patricia, členka Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, která potrat zapovídá, odmítla. Zdůvodnila to i tím, že po tom, co všechno s manželem podstoupili, aby měli děti, to pro ně nepřipadá v úvahu. Tahle sedmerčata však neměla takové štěstí jako o dvanáct let později McCaugheyovi. Narodila se o dvanáct týdnů dříve císařským řezem a měla spoustu zdravotních problémů. Jedno děvčátko se narodilo mrtvé a tři další děti zemřely během prvních týdnů.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky