Diskutujte: Ničí vám psychiku půjčky, které nezvládáte? Ovlivňuje finanční situace váš vztah?
Napište nám!

Psycholožka Šárka Vávrová v úterý vybere nejzajímavejší komentáře, ke kterým připojí svůj odborný pohled.

Po velké vodě přišel exekutor

Případy naprosté odlidštěnosti exekutorů, zaměřených výhradně jen na vlastní kšefty a nestarajících se ani v nejmenším o spravedlnost nebo dokonce o to, co svým jednáním způsobí lidem, už dnes nikdo nespočítá. (Když se stejně odlidštěně chovají ke svým bližním kteříkoli jiní lidé, jsou oprávněně zavíráni do vězení na mnoho let, exekutoři si to však mohou dovolit, chrání je zákon…)

 • Kdo tyto případy sleduje, dochází většinou k závěru, že náš zákon o exekutorech je od začátku postaven tak špatně, že od svého vzniku přináší více škod než užitku. Ano, mnoha lidem dopomohl zpět k jejich penězům. Ale za jakou cenu? Podíváme-li se blíže nejen na lidi, kteří vydělávají na půjčování peněz, ale na druhou stranu, tedy na tisíce až neuvěřitelných, mnohdy velmi dojemných případů, zjistíme, že příliš často byla cena až moc vysoká.

Například starším manželům z pražských Holešovic v srpnu 2002 tisíciletá voda kompletně vyplavila přízemní byt. Zničila jim nábytek, šaty, elektroniku, věci osobní potřeby, alba s rodinnými fotografiemi… Velká voda odplavila i všechny důležité dokumenty a shodou okolností i (v té chvíli ještě nezaplacené) srpnové SIPO. Manželé se nejdříve starali o vlastní život, potom o nouzové bydlení a až poté sháněli něco stálejšího. Rok bydleli na náhradní adrese, pár dní po nastěhování si tam vyřídili přesílání všech zásilek, včetně plateb nájmu a energií. Jenže ve stresu povodňových dní si neuvědomili, že mezi ztracenými listinami je i ta jedna nezaplacená složenka. Divit by se jim mohl opravdu jen úplný blázen.
Po šesti letech jim přišlo oznámení, že za neuhrazené SIPO je na jejich majetek uvalena exekuce. „Na původní adresu jsme se už nevrátili, celé přízemí domu je dodnes neobyvatelné. Z přechodné adresy jsme vše přehlásili na nové trvalé bydliště, ale nikdy nás nezastihla žádná výzva o neplacení,“ vzpomíná paní Vladimíra. „Částka téměř 200 tisíc korun, která naběhla včetně všech penále, pokut a poplatků byla zcela nad naše síly.“
Po třech letech soudů, jednání s úřady a mnoha trápeních, kdy nemajetní manželé platili spoustu peněz jen za právní pomoc, uznaly soudy, že k neplacení došlo v důsledku nepředvídané životní traumatické situace, která postihla statisíce rodin v celé zemi. Věřitelé konečně přistoupili na rozumnější řešení a utrápení manželé doplatili pouze původní dlužné částky. Tento příběh skončil jakýmsi (byť velmi relativním) happy endem, manželé ztratili „jen“ pěkných pár tisíc korun za právníky víru v normální lidskou slušnost.

 • Podle právníků to takto dopadlo zejména proto, že manželé byli tak chudí a nemajetní, že jim exekutoři prostě a jednoduše neměli co zabavit, takže se případu pořádně věnovaly soudy.

Krutost podle zákona

Tisíce jednotlivců a rodin takové štěstí neměli. A jen zlomek z nich se ukázal v médiích. Například příběh vdovy, s dlouhodobě nemocným dítětem, kterému se zhoršil zdravotní stav a žena provolala s lékaři za půl roku přes šestnáct tisíc. Přišla o práci a nemohla tento dluh splácet. Měla prostě volbu mezi jídlem a léky pro se dítě a pro sebe, a odevzdáním peněz mobilnímu operátorovi. Rozhodla se samozřejmě a pochopitelně pro jídlo a léky. Odpojili jí telefon a pár let byl „klid“, ale její finanční situace se nezlepšila. Pak přišlo oznámení o exekuci, s vyměřeným dluhem hodně přes šedesát tisíc. Exekutoři prodali její dům, který měl podle střízlivých odhadů hodnotu kolem tří milionů za směšnou cenu třičtvrtě milionu. Matka a dcera tak byly, podle zákona, tedy naprosto legálně, okradeny o více než dva milionu korun.

 • Matka se pokusila o sebevraždu, skončila v nemocnici s dlouhodobými psychickými problémy. Nikoli happy endem, ale takto drsně končí daleko více těchto příběhů.

Jak vyrobit dlužníka

Řada finančních institucí si na dírách v zákoně a možnostech vymáhat od dlužníků přemrštěné sumy exekucí, přímo založila živnost. Nevyplácí se například koupit zboží na dluh s tím, že složenky vám bude posílat prodejce. Někteří pošlou první a třeba i druhou složenku, další však už nepošlou a automaticky vás dají k soudu jako dlužníka. A exekuce je na krku. Zákon, tedy dnešní ještě „vylepšený“ zákon na rozdíl od původního znění už totiž ani nevyžaduje povinnost věřitele dokládat, že dlužníka o dluhu vyrozuměl. Mějte tedy na paměti, že exekutor je v mnohých případech horší než smrt, která také bere všechno. Protože exekuce vás připraví o to, o čem ani netušíte, že to vlastníte.

 • Nedávno vyvolal nevoli českých exekutorů návrh, že by se měly radikálně snížit odměny exekutorům, dostali totiž královský honorář několika tisíc i za vymoženou stokorunu. Jejich odměny by prý měly být adekvátní dlužným částkám. Nenechte se však zmást, i kdyby se jejich odměny snížily, nadále bude platit, že zákon chrání výhradně pouze ty, kteří peníze půjčují a vydělávají na tom. Těm zajišťuje v podstatě bezrizikové podnikání. Lidé, kteří dluží jakoukoli částku, však budou i nadále bez sebemenší ochrany.

Co dělat, když hrozí exekuce

 • Jak exekuci odvrátit? Přijde-li výzva od věřitele, je nejlepší ho okamžitě navštívit. Uchlácholit se přesvědčením že „já přece nic nedlužím, je to omyl“ se ošklivě nevyplácí. Pokud nereagujete, dostává váš případ exekutor.
 • Co dělat, když je exekuce v dohledu? Přijde-li rozhodnutí o exekuci, navštivte exekutora, nejlépe s právníkem. Stojí-li už exekutor přede dveřmi, snažte se alespoň sehnat majitele věcí, které v bytě nejsou vaše a o nichž může jejich vlastník prohlásit, že jsou jeho. Písemný doklad, že např. televize není vaše, vám podle vyhlášky není nic platný.
 • Kde si stěžovat? Pokud exekutor postupuje protiprávně, jsou jediná dvě místa kde si můžete stěžovat – soudy a exekutorská komora.

Na co například máte právo?

 • Exekutor má právo zablokovat vaše účty, ale musí současně bance dát povolení, abyste mohli z konta vybírat měsíčně zákonné životní minimum.
 • Exekutor nesmí zabavit např. snubní prsten, lékařské potřeby nutné k zajištění zdravotního stavu, peníze do výše 1000 Kč.

Kde získat zajímavé informace a rady

 • Centrální registr exekucí CEE (ceecr.cz): Do CEE zapisují příslušní exekutoři pravomocná usnesení soudu o nařízení exekuce, o pověření exekutora provedením exekuce, usnesení soudu o zastavení nebo odkladu exekuce a další stanovené údaje.
 • Poradny ve finanční tísni: Americká 22, Praha 2; Vítkovická 1, Ostrava; Dlouhá 15, Ústí nad Labem. Poradny fungují zdarma (www.financnitisen.cz).

JUDr. Jana Tvrdková, přezidentka Exekutorské komory ČR vidí problém ve stále nedostatečné informovanosti veřejnosti.

Na oficiálním portálu Exekutorské komory České republiky mimo jiné píše: „Při provádění exekucí stále zřetelněji vidíme, že veřejnosti chybí seriózní informace o tom, co to vlastně je exekuční řízení a jaké pravomoci má soudní exekutor. Z tohoto důvodu jsme v září loňského roku otevřeli bezplatné poradny, kde se mohou lidé o exekucích dozvědět vše, co je zajímá.“
Zároveň připomíná, že v případě exekuce se jedná „výhradně o pohledávky vyplývající z pravomocných rozhodnutí soudů či jiných orgánů veřejné moci, a to v době, kdy již uplynul čas pro dobrovolné splnění povinností v nich uložených.“

Od roku 2001 bylo zařízeno 2,5 milionu exekucí. Z Centrální evidence exekucí je patrné, že stále více dlužníků zažívá tuto zkušenost opakovaně. JUDr. Jana Tvrdková k tomu dodává: „Přesto jsme stále svědky obrovského údivu dlužnika, pokud se věřitel rozhodne domáhat se svých peněz prostřednictvím soudního exekutora.“

Týdeník Vlasta pro vás pravidelně chystá užitečné informace v rubrice Finance – První pomoc.