Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Prozradíme vám nejlepší fígle na přípravu těst

Prozradíme vám nejlepší fígle na přípravu těst
Prozradíme vám nejlepší fígle na přípravu těst
Zdroj:

Kdo rád peče, nebude kupovat ani hotová těsta, sypké hotové směsi či korpusy, které jinak velice usnadňují sladké pečení, ale bude používat své vlastní ověřené recepty. Přesto se pár rad vždycky hodí.

Piškotové těsto

Největší roli tu hraje vzduch, proto se musí bílek i žloutky důkladně vyšlehat. Tuhý sníh se přidává k žloutkům postupně.

Odpalované těsto

Je velmi měkké, nelze jej tvarovat ručně – vykrajujte kousky těsta lžící nebo roztírejte nožem, stěrkou na plech, popř. vložte těsto do zdobícího sáčku a nastříkejte na plech požadované tvary (kolečka na větrníky atp.). Lepší než těsto je zmrazit hotové pečivo.

Kynuté těsto

Těsto nesnese průvan nebo chlad, přísady nesmí být studené, měly by mít pokojovou teplotu. Přímo do droždí se nesmí nikdy přidávat sůl nebo máslo, zpomalilo by se kynutí. I toto těsto lze zamrazit, až na 5 měsíců.

Křehké (linecké) těsto

Pečete-li základ košíčků, ovocných dortíčků, těsto vložte do formy a propíchejte vidličkou. Pak přes něj položte papír na pečení, který zatížíte např. suchými fazolemi nebo hrachem, aby horní plocha těsta zůstala rovná. Zmrazené těsto je vhodné rozmrazovat pozvolna nejdříve v ledničce.

Šlehané těsto

Přísady je opět vhodné používat při pokojové teplotě. To, v jakém pořadí přísady přidáváte, ovlivní výslednou kvalitu těsta: pokud nejprve šleháte žloutky s cukrem a potom přidáte máslo, bude koláč vzdušný a lehký; pokud nejprve máslo s cukrem a potom žloutky, bude těsto hutnější a křehčí; pokud všechny přísady smícháte krátce najednou, bude koláč pevný a vláčný.

Rady nakonec:

"Nafouknutí" těsta při pečení předejdeme tak, že před pečením do něj zapíchneme několik makaronů. Dírkami unikne vzduch a povrch zůstane krásně rovný.

Jak zjistíte, že je koláč upečený a můžete ho vytáhnout z trouby? Zapíchněte dřevěné párátko doprostřed – zůstane-li při vytažení holé, neobalené, nepřilepí-li se na něj těsto, je koláč hotový.

Mohlo by vás také zajímat: Zkuste štrúdl trochu jinak

Spoustu receptů na těsta najdete na iGurmet.cz.
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky