Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Prořezávání zoubků? Tohle pomáhá...

Zdroj: Profimedia.cz

Dětem začínají růst první mléčné zoubky zpravidla mezi 6. a 8. měsícem života. Všechny maminky vědí, že jejich ratolest zažívá nepříjemnou bolest. Jsou ale způsoby, jak ji zvládnout.

SOS – zuby se derou ven!

Signály, které mají dát okolí na vědomí, že se maličkému začínají prořezávat zoubky, mohou být velice rozmanité. S velkou pravděpodobností se však setkáte hned s několika projevy z následujícího výčtu – dítko je neklidné, plačtivé, mohou mu otéct či zarudnout dásně nebo tvář na straně prořezávaného zoubku, objevuje se silnější slinění, častější cumlání prstů apod. Lokální průvodní jevy mohou být doplněny reakcemi celého organismu. Maličkému tak vyskočí teplota (až horečka), vyrážka, dostane průjem aj. Všechny uvedené příznaky znamenají jedno – zoubky se derou ven. Než se vyklubou, musejí prorazit dásní, čímž dochází k malým rankám. Do nich se mohou dostat záněty, které jsou původci nepříjemné a ostré bolesti. Proto literatura zaměřená na péči o dítě často doporučuje, aby se dětem od prvního prořezávání zoubků dásně pravidelně čistily měkkou žínkou.

Co může pomoci?

1. Obklady nebo kousátko

Rozhodně nic nezkazí chlazení čelisti. Stačí několikrát denně přiložit na cca 5 min vyždímaný kapesník, který byl namočený ve studené vodě. Velice se osvědčuje dávat drobečkovi kousací kroužek. Zmírnit dětské utrpení můžete i tak, že jej ochladíte například v ledničce. Při výběru kousátka narazíte na různá provedení i cenové relace – zhruba od 20 do 450 Kč. Nemáte-li kroužek, postačí např. kůrka chleba či kousek tvrdé zeleniny nebo ovoce – třeba dílek jablka nebo mrkve.

Tip Kafe.cz

Chladící kousátko Chicco

Firma Chicco přináší kousátka z měkkého materiálu v řadě veselých barev. Dají se snadno uchopit do malých dětských rukou, pomáhají při prořezávání zubů a zároveň napomáhají rozvoji dětských hmatových schopností. Nezmrazují se a omývají jen v teplé vodě.

Cena: 89 Kč (chiccocz.cz)

2. Šalvěj

Některým maminkám se osvědčila šalvěj. Buď v podobě čaje nebo tinktury tišící bolest. Zklidňujících přípravků dnes v lékárnách nabízejí celou škálu, stačí si jen vybrat podle vašich kritérií tu pravou. Nutno podotknout, že se pohybují poměrně ve velkém cenovém rozpětí (cca 90 až 400 Kč).

Tip Kafe.cz

Šalvějový čaj

Šalvěj je známá tím, že působí desinfekčně, používá se mj. i k obkladům a koupelím. Lahodná je i ve formě čaje.

Cena: 23 Kč (apotheke.cz)

3. Bachova květová terapie

Pokud chcete podpořit zmírnění obtíží přírodní cestou, můžete vyzkoušet tipy hned z několika oblastí. Bachova květová terapie doporučuje univerzálně uklidňující kapky Rescue Remedy, případně konkrétní kapky podle potřeby vašeho dítěte, které si necháte u odborníka naředit přímo na míru.

Tip Kafe.cz

Kapky Rescue Remedy

V krizových situacích se užívají 4 kapky v pěti až deseti minutových intervalech až do zřetelného zlepšení stavu, kapky se kapou přímo pod jazyk. Lze je také nakapat do sklenice s vodou a po doušcích popíjet. Kromě orálního použití mohou být nakapány přímo na kůži, na místo největší zátěže – na spánek, za uši, na puls či na čelo.

Cena: 365 Kč za 10 ml (bachovaterapie.cz)

4. Homeopatika, fytoterapie

Homeopatická léčba doporučuje podávat střídavě po půl hodině pět kuliček přípravků Belladonna a Chamomilla (obě k zakoupení v lékárnách po cca 60 Kč). Věnujete-li se fytoterapii, vyzkoušejte žvýkání buď ibiškového nebo puškvorcového kořene. V případě, že zvolíte právě tuto metodu, nezapomeňte ohlídat, aby dítko kořen nespolklo. Léčbu lze doplnit i vhodně vybraným vonným olejíčkem do aromalampy. Např. vůně heřmánku a levandule napomáhají ke zklidnění špunta a zmírnění bolesti.

Další tipy Kafe.cz:

Calgel

Calgel obsahuje místní znecitlivující a antiseptickou látku, která tlumí bolest způsobenou prořezáváním zoubků. Malé množství přípravku se prstem jemně vetře do postižené dásně. Calgel je na předpis, je třeba recept od lékaře.

Cena: na předpis (healthinajiffy.co.uk)

Citrovital dentální gel

Masážní gel s antiseptickou přísadou pomáhá při prořezávání prvních zoubků. Aloe vera obsažené v přípravku napomáhá ošetřování citlivých dásní a uklidňuje podrážděnou pokožku. Citrovital Dentální gel pro děti neobsahuje cukr a omezuje vznik kazu v dětském věku.

Cena: 83 Kč (herb-pharma.cz)

Nobilis Tilia Jakoubek

Úlevu při prořezávání prvních zoubků může také přinést Nobilis Tilia Jakoubek. Jedná se o masážní gel, který stačí jemně vetřít do tváře kdykoli je potřeba. Obsahuje směs éterických olejů a panenský olivový olej a může se používat od devátého týdne věku dítěte.

Cena: 119 Kč (prirodni-bio-baby.cz)

Jak jste vyzráli na prořezávání zoubků u vašeho dítka?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky