Proč je důležité dětem číst?

Proč je důležité dětem číst?

Čtení pohádek bychom neměli podceňovat. Nejen že to rozvíjí mnoho dětských schopností, také čtení dokáže rozevláté prázdninové děti trochu zpacifikovat. Jen to zkuste a dejte jim do ruky knihu. Nenásilně si procvičí čtení a zažijí skvělé dobrodružství.

Číst dětem knihy je vhodné již od útlého věku. Většina rodičů o tom ví, ale ne všichni si najdou čas, aby k batoleti na chvíli sedli a přečetli mu pohádku. Čtení knížek napomáhá k rozvoji verbálních schopností. A nejen jich – rozvíjí také sociální dovednosti, empatii, fantazii, koordinaci ruka-oko, vcítění se do druhých a jiné. Někteří odborníci tvrdí, že nejlepší čas, kdy začít, je již v prenatálním období, nejlépe ve třetím trimestru. Dále je nejlepší doba začít číst od dvou do pěti let dítěte. Batole a předškolák už snadno udrží pozornost, vnímá mluvu rodiče a čtený text. Školáci, kteří se seznámili s knihami již v předškolním věku, nemají z knih takový strach, mnohem rychleji a snadněji se učí číst a rádi se samotným čtením baví.

V čem čtení pomáhá:

  • posiluje vzájemný vztah a pouto, ideální pro to, aby se zapojil i tatínek
  • v batolecím věku jde o zdroj zábavy a hry
  • pro předškolní děti je čtení důležité pro rozvoj učení se – děti ve škole pak dosahují lepších výsledků
  • čtením knížek se rozvíjí logika, abstraktní myšlení, rozeznávání příčiny a důsledku, vysuzování závěru apod.
  • dítě se učí spisovnému jazyku, správné výslovnosti, artikulaci
  • učí se rozlišovat mezi slovy a větami
  • dítě zjišťuje, že se knížka dělí na stránky, text na odstavce, věty, slova, slabiky a písmena
  • čtení podporuje zvědavost, dítě se tak méně bojí ve škole knih
  • rozvíjí komunikační dovednosti, koncentraci, disciplínu, čtení děti zklidňuje

Co láká školáky?

Z výsledků dotazníkového šetření, které provedl projekt Čtení pomáhá (www.ctenipomaha.cz) mezi českými knihovníky, vyplynulo, že mezi nejoblíbenější žánry čtenářů ve věku od 6 do 19 let patří dobrodružné příběhy a detektivky. Projekt Čtení pomáhá, který podporuje čtenářství v dětském a mladistvém věku a zároveň učí tuto cílovou skupinu principům charity, ve spolupráci s knihovnami provedlo na přelomu roku 2012 a 2013 dotazníkové šetření, kterého se zúčastnilo 121 knihovníků z celé České republiky. Nejoblíbenějšími žánry mezi žáky a studenty základních a středních škol jsou dobrodružné příběhy a detektivky, dále pak sci-fi a fantasy. Na třetí příčce se umístily dívčí romány. Naopak nejméně často mladí čtenáři vyhledávají literaturu faktu a historickou literaturu.

Žebříček nejoblíbenějších knih

Mladí čtenáři, kteří jsou zapojení do projektu Čtení pomáhá, v kategorii dobrodružných příběhů a detektivek nejčastěji sáhnou po Bílém tesákovi od J. Londona, Záhadě hlavolamu od J. Foglara a po Robinsonovi Crusoe od D. Defoa. U sci-fi a fantasy jednoznačně vedou knihy o Harrym Potterovi od J. K. Rowlingové. Obsadily totiž první tři příčky oblíbenosti. Nejoblíbenějším dívčím románem je Držkou na rohožce od I. Březinové, dále Nazí od I. procházkové a Malé ženy od L. M. Alcottové. Tak už víte, co svým dětem koupíte? Nebo ještě jinak – pošlete své děti do knihovny.  

Mohlo by vás také zajímat: A co vy, už jste přečetli knihy, které za to opravdu stojí? 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky