Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Probudil se z kómatu a zjistil: Zabil jsem dva lidi

Zdroj:

„Na silnici druhé třídy na Hodonínsku havarovalo vozidlo s třemi mladými lidmi: 20letý řidič byl s těžkým zraněním převezen do nemocnice, dva o rok mladší spolucestující svým zraněním bohužel na místě podlehli. Vozidlo dostalo smyk.“

Při zprávách, jako je tato, nás často zamrazí. První, co většinu lidí u obrazovek nebo u rádia napadne, jsou myšlenky: „No jo, určitě zase jel opilý nebo zfetovaný na diskotéku. Dneska dostane řidičák každý gauner!“

Jenže není všechno černobílé. Stejně by zněla zpráva o nehodě, kterou zavinil 20letý Jakub M. (jeho skutečné jméno jsme s ohledem na pozůstalé a šetření případu pozměnili).

Z příběhu je patrné, že se do podobné situace dostane kdokoli, ani neví jak. „Dodržoval jsem vždycky předpisy a myslel si, že se mi to nemůže nikdy stát. Jak jsem se mýlil!“ říká.

Sám se ještě z nehody zotavuje, navíc pravděpodobně nastoupí do vězení a čeká, až ho povolají. Dostal roční nepodmíněný trest: zákon v tomto případě bere v neprospěch následek nehody, tedy úmrtí více osob.

Jeho život se změnil před rokem a čtvrt, kdy jeden květnový večer jel se dvěma kamarády starším fiatem do kina. Na silnici mimo obec se při vyhýbání výmolu vůz smekl a možná nečekanou reakcí řidiče nešťastně čelně narazil do sloupu na straně spolujezdce.

Řidič jel podle šetření rychlostí 85 km/hod. Povolený rychlostní limit mimo obec neporušil, alkohol v jeho krvi zjištěn nebyl.

Všichni byli připoutáni, technický stav vozidla vyhovující. Vozovka ovšem nebyla v nejlepším stavu a proti Jakubovi hovoří fakt, že tehdy nepřizpůsobil jízdu jejímu stavu. Vzhledem k tomu, jak české silnice vypadají, někdy stačí trocha smůly.

Jakub si na průběh nehody nepamatuje, na události před tím si kvůli zranění také nemůže vzpomenout. Několik týdnů ležel v kómatu a bojoval o život. Pak byl pod vlivem silných léků a postupně se od rodiny dozvěděl, že došlo k havárii. Její následky se ale nesměl dozvědět.

Informaci, že seděl za volantem smrtícího auta, se na doporučení lékařů dozvěděl později. „Byl to šok!“ líčí i teď chvějícím se hlasem. „Z minuty na minuty se vše změnilo. Zachvátila mě směs emocí: nevěříte, nechápete, nerozumíte tomu.

Nevíte, jestli se vám to nezdá. Chtěl jsem brečet, ale pod vlivem antidepresiv to nešlo. Řval jsem tedy uvnitř. Byl jsem na nemocničním pokoji s cizími lidmi a prožíval hrůzu a beznaděj.“

Úděl až do konce života?

Od nehody už uplynula delší doba, ale Jakub se neustále trápí. Není den, kdy by si na neštěstí nevzpomněl. Nejhorší to prý bývá večer. A nadále se pochopitelně trápí i rodiče obětí.

Těžko soudit kdo víc, ačkoli ztráta dítěte je asi větší trauma. Pro rodiče kamarádů je stále vrah, i přesto, že se pokusil omluvit prostřednictvím dopisu.

Dodnes na něj nedostal odpověď, což ale chápe a rozumí tomu. Sám ví, že to nemůže odčinit, i když takto silný výraz nelze v případě neúmyslného neštěstí použít! „Vlastně ani netuším, jestli by mi jejich odpuštění pomohlo,“ svěřuje se Jakub. „Fakt, že v tom autě kluci zůstali, prostě nezměním.“

Člověk, jenž někdy seděl za volantem zabíjejícího auta, kromě vnitřních psychických úzkostí prožívá také permanentní tlak v souvislosti se soudním líčením a reakcí širšího okolí.

Jakub na vlastní kůži cítí, jak ho i nezúčastnění, kteří podrobnosti neštěstí neznají, předem rádi soudí. Na místo neštěstí se dosud podívat nešel – nenašel odvahu. Možná někdy… Neví, co ho čeká v delším horizontu.

„Až vyjdu z vězení, stejně mi nebude líp. Nejsem odsouzený na rok, ale na celý život. Odchodem z basy to pro mě nekončí, potáhne se to do konce života. Navždy mě to bude mrzet.“

Statistiky silnice se lepší?

  • Začátek letošního léta byl z hlediska dopravních nehod kritický – v prvním prázdninovém prodlouženém víkendu zahynulo 26 lidí!

  • Statistika za první pololetí 2010 ale říká, že si české silnice v porovnání s černými čísly za stejná období předchozích 10 let vyžádaly nejméně obětí – konkrétně 294.

  • Přesto nelze jásat. Proti vyspělé Evropě se pořád řadíme mezi problematické státy. Navíc nižší počet obětí lze přičíst technologicky bezpečnějším automobilům!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Burčák proklínaný a milovaný

Burčák proklínaný a milovaný

Letos se sezona burčáku moc konat nebude. Vína se kvůli nepříznivému počasí moc neurodilo a i když si vinaři kupují hrozny z Maďarska, stejně je to…

Akční letáky