S Karlem jsme se brali z lásky, navzdory všem překážkám. A oba jsme doufali, že mě, nežádoucí nevěstu, Karlova rodina nakonec přijme. Zatím jsou to však jen plané naděje.
Karlova rodina patří na malém městě, kde žijeme, k místní honoraci. Manželův otec je advokát, matka dermatoložka, sestra zubařka.
Vlastní bydlení a zdvořilý odstup
Odpovídá PhDr. Petr Šmolka, psycholog
- Byly doby, kdy se podobný svazek (holka z děcáku a synek z rodiny místní smetánky) mohl realizovat spíš jen v červené knihovně. V běžném životě lidi svazovaly tak neprostupné sociální bariéry, že bylo takřka nemožné, aby se ti dva vůbec potkali. Norma byla manželství muže a ženy z podobných společenských vrstev. Liberalizace partnerských výběrů začala až v první polovině minulého století.
- Karlovi rodiče si dost možná v sobě dosud nesou jakýsi „kastovní“ archetyp. Chtěli, aby si jejich synek vybral „dcérečku sobě roven“ a tak starostova dcera vyhovovala. Pak ale na scénu vstoupila Linda a původní představy byly napadrť. Linda i Karel mně odpustí, když přiznám, že přesto jeho rodiče docela chápu! Zvolili sice velice nešťastnou formu protestu, zároveň však měli plné právo považovat synovo rozhodnutí za přinejmenším pošetilé.
- Člověk nemusí být snob, aby ho zarazila rychlost, s níž potomek dospěl k tak zásadnímu rozhodnutí. Také to, že Linda si do manželství přivedla dvouletého kloučka, mohli právem vnímat jako možnou komplikaci. Je však nesporné, že zvolená forma odmítání Lindy a dokonce i Patrika, byla přinejmenším hloupá. Na dlouho tak vytvořili mezi oběma rodinami těžko překonatelnou bariéru. Společné soužití pod jednou střechou bylo pak jen vrcholem pošetilosti.
- Vše mohlo být jinak, kdyby rodičům dali čas, aby se s novou situací mohli lépe vyrovnat a hlavně, kdyby si nejdřív našli vlastní bydlení.
- Obě strany budou nyní muset vynaložit spoustu sil, aby k sobě navzájem našly cestu. První krok by mohla být snaha o vztah sice chladného, ale zdvořilého odstupu. Totální izolace by měla být až tím nejkrajnějším řešením.