Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pro nastávající maminky: Snění v jiném stavu

Snění v jiném stavu
Snění v jiném stavu
Zdroj: www.thinkstockphotos.com

Dokud nejste těhotná, zdá se vám o tom, že budete, a trápí vás noční můry, že by to nemuselo vyjít. Myslíte si, že jakmile se „stvoření“ dítka podaří, sny už budou jen pozitivní? Pletete se…těhotenství je velká věc a prostor pro otevření vlastního nevědomí.

Těhotenství, porod a mateřství – velké téma, které pro téměř všechny ženy v životě znamená velkou změnu. A možná právě proto mají některé ženy tak trochu jiné sny. Vždyť celé těhotenství je označováno jako jiný stav. Naše podvědomí tak zpracovává starosti a strachy uložené daleko v nevědomí. Náš mozek totiž dostává množství nových impulzů, které potřebuje zpracovat, a tak někdy až moc reálně sníme. A proč se těhotným ženám zdá tolik snů? Je to jednoduché, žena v jiném stavu potřebuje více spánku pro správnou regeneraci i vývoj miminka či dělohy a placenty. Průběh spánku ovlivňuje i zvýšená hladina hormonu progesteronu. Právě kvůli němu se během spánku těhotné ženy objevuje více fází REM, ve kterých se zdají sny. Budoucí maminky se také mnohem častěji budí, ať už z důvodu jistého nekomfortu, potřeby čůrat, bolesti zad, nohou a podobně. Kvůli tomu si tak snadno zapamatují sny, které se jim během spánku zdají.

Zdroj: www.thinkstockphotos.com

Kafe.cz zjistilo:

  • I tatínkové mají v průběhu těhotenství partnerky divočejší sny. Jejich sny ale nejsou tak nabité emocemi, mají převážně strach z přítomnosti u porodu, z otcovské role, strach z neúspěchu při živení rodiny a z toho, že již nejsou jediným objektem lásky vlastní ženy.

O čem si to sníš?

Jak už jsme psali výše, sny v těhotenství nejčastěji zobrazují náš strach z toho neznámého, co má přijít v době po porodu. A navíc jsou naše sny ještě mnohem živější. Když se zeptáte několika těhotných žen, o čem se jim zdá, popíše vám většina z nich stejné obrazy a symboly zasazené pouze do jiných situací a míst. Mozek totiž informace po 9 měsíců zpracovává a ty se pak projevují konkrétními obrazy ve snech. Obsah snů se pak liší i tím, ve které fázi těhotenství se právě nacházíme. V prvním trimestru zpracováváme informaci o počínajícím těhotenství a namísto obav se nám ve snech zjevují naše děti – narozené či už rovnou dospělé. Výzkumy pak také prokázaly, že mnoho žen sní o různých budovách a hlavně továrnách. To je zřejmě způsobeno tím, že má žena v sobě zakódovanou informaci, že v nitru „buduje, vytváří, produkuje“ nový život. Dalším obrazem, který se ženám objevuje ve snech v prvních 13 týdnech těhotenství, je voda. A to od akvária, přes rybníky až po nekonečný oceán, ve kterém těhotná žena plave.

Zdroj: www.thinkstockphotos.com

Roste bříško, rostou sny

2. trimestr těhotenství se konečně objevují sny o mláďatech. A to všeho druhu – od těch lidských, přes štěňátka až po ptáčky vypadnuté z hnízda. Podle psychologů se dají tyto sny vyložit na základě vztahu k těhotenství i k partnerovi. Je-li prý spokojená, objevují se ve snu zvířata roztomilá, naopak ji mohou různá zvířata ve snech ohrožovat. Již dlouhé roky je také známo, že ženy v druhém trimestru bývají mnohem náruživější než v prvních týdnech. Proto se také mnohem častěji objevují živé erotické sny, kde rozhodně nechybí orgasmus. Mnohem častěji se v tomto stadiu také objevují noční můry – máme strach o nenarozené miminko a nepříjemným snem o potratu se s tím nepřímo může náš mozek vyrovnávat. Stejně tak se ženám zdá o partnerovi, který ji podvádí. Zhruba polovině maminek se pak také zdá o správném pohlaví miminka, které čekají. Zároveň se objevují také první sny o porodu.

Sny plné obav

Třetí trimestr nebývá označován jako nejpříjemnější. A to z mnoha důvodů, žena se cítí nepřitažlivá, velké bříško brání pořádnému spánku, objevují se oteklé ruce i nohy, špatné zažívání a další potíže. Hlavním tématem snů žen v pokročilém stadiu těhotenství je jejich miminko, a to jak v dobrém, tak špatném světle. Velmi často se objevují noční můry, zvláště pak před blížícím se porodem. Noční můry sice narušují spánek a je velmi těžké na ně pak zapomenout. Objevují se takové strachy, že těhotenství není skutečné a při porodu vypustíte vzduch, porodíte zvířecí mládě či předmět, dokonce se může objevit i dítko různě deformované či mrtvé.

Zdroj: www.thinkstockphotos.com

Vyrovnejte se s tím

Sny umožňují ženám vyjádřit potlačované úzkosti, obavy, které mohou vycházet ze skutečnosti, že navzdory všem vyšetřením je miminko uvnitř vás nehmotné, nezdravé či neroste apod. Přestože jsou tyto sny velmi znepokojující, dá se s nimi bojovat. Jak?

  • nenechte se jimi zahnat do úzkých – dívejte se na ně jako na varování, upozornění, vyrovnání se
  • sny neberte doslova – to, že se vám zdá o tragédii, neznamená, že vás potká – neexistuje v nich reálný čas, skládají dohromady obrazy z minulosti, to, co zažíváme právě teď, a obavy z budoucnosti
  • pomohou vám přijmout některé informace, ze kterých máte strach
  • zkuste nějaký čas ve dne strávit pozitivním sněním o svém dítěti – představujte si, jak ho chováte, kojíte, přemýšlíte o jméně, myslete na pohodový porod
  • bavte se o svých snech s jinými těhotnými ženami – uvidíte, že se vám zdá o podobných věcech
  • svěřte se se svými obavami ze snů i partnerovi, možná zjistíte, že i jeho trápí noční můry

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky