Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Marika (36): Vlastní máma mne šokovala změnou chování. Už ji to ale dohnalo!

Za lepší prací
Za lepší prací
Zdroj: Pixabay
Za lepší prací

Práce na úřadě není zdaleka pro každého. Máte přístup k citlivým datům a informacím, které se nesmí dostat ven. Jinak riskujete místo, přátelství i dobrou pověst.

Nebaví vás práce? Myslíte, že máte na víc? V galerii najdete tipy, jak na to!

Nové hobby

Ve svých 36 letech jsem se konečně srovnala se svým životem, naladila se na stejnou notu jako moje máma, začala se zase bavit s otcem a přijala manžela jako nedílnou součást života, kterou zřejmě už nikdy nevyměním za lepší model. Vztah s mámou byl vždycky komplikovaný a měla jsem pocit, že od puberty jsme se nepřestaly dohadovat. Jednou to byla barva na vlasy, pak nemožný výběr chlapců, známky na maturitním vysvědčení, svatba. Pořád se jí něco nelíbilo, ale když si neměla s kým povídat, věděla moc dobře, komu zavolat. Nikdy jsem se nesnížila tak, abych jí nezvedla telefon a pokaždé jsem jí trpělivě naslouchala. Myslela jsem, že informace, které mi sděluje, jsou na vesnici veřejným tajemstvím. Nečekala bych od ní, že bude šmírovat a zneužívat svých pravomocí v rámci práce na úřadě.

Jedním uchem tam

Často jsem její hovory vnímala jen tak mimochodem, zapnula si v telefonu reproduktor a používala její vyprávění jako rádio. Bez problémů jsem tak roztřídila prádlo, uvařila nebo projížděla oblíbené stránky na internetu. Poslední rok se ale něco změnilo. Už to nebyly jen střípky z rodné hroudy, lamentování nad nevlídným počasím a škůdci, co jí zase zlikvidovali úrodu na zahradě. Stále častěji mluvila do telefonu šeptem a předávala mi tajné informace, které nesmím za žádnou cenu prozradit nikomu dalšímu.

Přísně tajné

"Tak si představ, že starej Malík barák přepsal na tu svoji novou bábu, co si přivezl z lázní. A Plachá už dluží přes dvanáct tisíc na poplatcích za kanalizaci. Starýmu Řehákovi zařídily děti ten příspěvek na nemohoucnost, aby z něj aspoň něco nakapalo. Andrlovům zamítli stavební experiment s tepelným čerpadlem. A Kupková už konečně zařídila tomu svýmu amantovi trvalý pobyt u sebe v bytě. Hutka si koupil vlastní hrob, asi nechce ležet vedle Magdy. Vraný se z těch dluhů sotva dostanou, příští měsíc je budeme muset z obecního bytu vystěhovat. Hálková vydělává pěkný peníze, ale víš za co? Píše popisky k erotickým pomůckám. Zenda má už šestou exekuci a ... ." Nebylo mi vůbec příjemné poslouchat drby o lidech z vesnice. Některé jsem znala jako milé babičky, s druhými jsem chodila do školy. Na nikom nenechala nit suchou. Máma se o drby nikdy moc nezajímala, a tak mi bylo záhadou, proč po nich teď tak lačnila.

Pod tlakem se mi svěřila, že díky práci na úřadě má přístup do všemožných databází, kde se to důvěrnými a osobními informacemi o lidech z jejího okolí jen hemží. A když ji přepadnou chmury, ví, kde si zlepšit náladu. Fakt, že i ostatní mají trable, je účinnější než terapie.

Rána do živého

Nedokázala jsem pochopit, proč nedokáže potřebu slídit ovládnout. Nebylo třeba moralizovat, narazila sama. Přijala jsem další hovor od mámy a místo senzací se na druhé straně ozvala zlomená žena, které došlo, že přestřelila. "Byla u mě Jolana a já začala o tom, jak Bohouš řeší bankrot. Vůbec mi v tu chvíli nedošlo, že bych o tom neměla vědět. Tázavě se na mě podívala, a když pochopila, že bych jen marně vymýšlela argumenty a lži, snesla se na mě hromada urážek, že záměrně celou záležitost řešili mimo náš úřad, aby se to nikdo nedozvěděl. Ta už se mnou nepromluví. Vždyť jsme spolu kamarádily od základky!" "Neboj, ona se umoudří. Dej jí čas a nedráždi ji vysvětlováním." Snažila jsem se o chápavý a smířlivý tón, ale ve skutečnosti jsem si myslela něco úplně jiného.

"Dobře ti tak, sama ses klepla přes prsty!"

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky