Diagnóza

Doktorka Rachel vysvětlila, že anencefalie, kterou její dítě trpí, není slučitelná se životem. Musela to několikrát opakovat, protože žena nedokázala takovou informaci přijmout. Zavolala svému muži, který doma hlídal syny. Když ale uslyšela jeho hlas, došla jí slova. Telefon předala doktorce, aby mu zopakovala diagnózu.

Obrátili se na jinou kliniku, ale ortel byl stejný. Jejich třetí dítě nemá šanci na přežití. Hůř o to, že lékaři shodně doporučovali, aby prošla celým těhotenstvím a ukončila ho klasickým porodem. Když se manželé dozvěděli, že Rachel pod srdcem nosí vysněnou dívku, bolest se nedala vydržet.

Do konce

Jared sepsal dopis věnovaný své nenarozené dceři. Popsal, jak toužil vychovávat dívku, jak si představoval, že svou malou princeznu vede k oltáři. Týdny se manželé nedokázali se ztrátou vyrovnat. Jejich dva synové ve věku šesti měsíců a tří let ale potřebovali svůj díl lásky a pozornosti. Bylo třeba se životní ztrátě postavit čelem. Jared měl sice náročnou práci, kde trávil i 16 hodin denně, ale obětoval výdělky a byl několik měsíců s rodinou doma. Podporu Rachel našla i ve své rodině a přátelích. Všichni s ní smutek sdíleli a snažili se vykouzlit jí úsměv na tváři. Nakonec prožila těhotenství obklopena láskou.

K neuvěření

Ve 31. týdnu se její stav začal zhoršovat a bylo jasné, že k řádnému termínu porodu nedojde. Sbalili všechno potřebné a vydali se do nemocnice. Tam už na ně čekal tým lékařů. Pro dívku vybrali krásné jméno. Clara Rose jim připomínala sluneční cykly, které s nimi budou každý den. Porod trval neuvěřitelných 21 hodin a provázela ho spousta fyzické bolesti i psychického mučení. Nakonec na svět přišla drobounká holčička a sestry ji okamžitě přiložily Rachel na hrudník. Cítila její srdce, teplo, užívala si pohled na ni. "Chceš si ji pochovat?" Jednoduchá otázka srazila Jareda na kolena. Držel ji v dlaních a dušoval se, že ji nepřestane milovat. Všichni na porodním sále měli slzy v očích, nedalo se to zastavit. Pak tělíčko Clary Rose nabralo modrý odstín a začalo chladnout, pohyb se utlumil a jemná kůže se proměnila ve skořápku. Byl konec. Rachel by za každou další minutu se svou dcerou dala všechno na světě. Jared se naklonil k políbení a spolu se sestrami odešel dveřmi předat dítě pohřební službě. Byly to chvíle, na které nikdy nezapomenou. Bolest byla všudypřítomná.

Objetí na hotelu

Ještě ten den se Rachel posadila na invalidní vozík a Jared došel pro auto. Po chvíli cesty ji ale popadl hysterický záchvat. Došlo jí, co mají za sebou. Nemohla se jen tak objevit doma a pokračovat v roli matky. Nedokázala by se o své syny postarat. Odbočili a noc strávili v hotelu. Rachel byla zabalená v nemocničním županu, špinavá, malátná. Míjeli je lidé v perfektně padnoucích oblecích a kostýmcích, všude klapaly podpatky. Na pokoji se oddali smutku a tvrdě usnuli. Probudili se do nového dne s vědomím, že jejich dcera se na ně dívá z nebe a je v dobrých rukách. Taková ztráta ale nikdy nepřebolí.