Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vanda: Neteř se mě vyptává, kde je její maminka. Odpovídám, že v nebi

Dokonalá žena
Dokonalá žena
Zdroj: Shutterstock
Dokonalá žena

Po smrti sestry jsem si vzala do péče její čtyřletou dceru. Je úžasná, ale s otázkou na maminku se poprat neumím.

V galerii najdete tipy, jak se přiblížit dokonalosti.

Tragédie

Moje sestra se před lety rozešla s otcem své dcery a dítě vychovávala sama. Bohužel si pořád stěžovala na bolest hlavy, a tak jsem se jí snažila pomáhat, aby si mohla odpočinout. Myslela jsem, že je unavená z péče o malou. Nabádala jsem ji, aby si zašla k doktorovi, ale ona nechtěla. Pak jí zničehonic praskla žíla v hlavě a neměl jí kdo zavolat záchranku. Byla doma sama. Zemřela na krvácení do mozku. Neteř byla ten den naštěstí ve školce. Dva měsíce jsem bojovala o to, abych dostala holčičku do své péče. Její otec je často pracovně pryč. 

Je to dobrý člověk. Každou návštěvu se věnuje jen dcerce a finančně mi hodně pomáhá.

Marné čekání

Nevěděla jsem, jak neteři vysvětlit, že maminka už nikdy nepřijde. „Víš, jak maminku pořád bolela hlava a nemohla si s tebou hrát? Musela odejít na jiné místo, aby se jí ulevilo.“ Nic lepšího mě nenapadlo. Když se malá ptá, kde maminka je, říkám, že v nebi. Když se podívá nahoru, bude tam. Pochopila to. Je to šikovná holčička. Jsou jí čtyři roky a mám ji moc ráda. Je to normální dítě, občas si hraje, občas zlobí. Někdy za mnou ale přijde a zeptá se, kdy si uděláme výlet za maminkou do nebe. Říkám jí, že to nejde, ale ona je pak moc smutná. Děsím se každého dne, kdy s tou otázkou přijde zase. Bolí mě říkat jí něco takového.

Text byl zpracován na základě příběhu čtenářky, která jej předala redakci. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky