V galerii najdete tipy, jak si najít lepší práci.

Na dno

S přítelem jsem už čtyři roky. Byla jsem mladá a nezkušená. Říkala jsem si, že drogy nejsou pro mě, ale začala jsem s nimi. Chtěla jsem to pořád. Bydleli jsme u přítelova bratra, byl to takový feťácký squat. Po čase jsme se přestěhovali o patro výš a celé dny jsme jen čekali, kdy nám přijdou peníze, abychom si mohli koupit další drogy. Vyhodili nás z bytu a já jsem zjistila, že jsem těhotná. Katastrofa. Ze den na den jsem s tvrdými drogami přestala, ale přítel si nechal v záloze marihuanu. Narodila se nám krásná dcerka a všechno bylo v pořádku. Pár měsíců jsme neměli o peníze nouzi. Po půl roce se ale to začalo zase hroutit, přítel pil a vracel se domů pod parou, o malou neměl zájem. Odešla jsem od něj k jeho kamarádovi. Byla jsem unešená z toho, jak se může cizí chlap chovat k rodině. Po dvou týdnech jsem nevydržela záchvaty žárlivosti a vrátila jsem se k bývalému. Moje sestra ho vzala k sobě a měl podporu celé rodiny. Já jsem byla nakonec ta špatná. Usmířili jsme se a já jsem podruhé otěhotněla. Nechtěla jsem jít na potrat, nedokázala bych zabít dítě. Teď mám dvě krásné děti. Nelituji, ale vztah s přítelem jde od desíti k pěti.

Pije čím dál víc. Denně si dá čtyři piva a ubalí si nespočet jointů. O děti se vůbec nezajímá a odvlekl nás bydlet do rozpadlého domu na vesnici, kde nikoho neznám. Na děti jsem sama. Jsem ráda, když přijede moje nejlepší kamarádka. Staví se jednou za dva týdny. Můžu se jí svěřit. Přítel to nechápe a vyčítá mi to. On je ale každý den v práci mezi lidmi a má spoustu kamarádů. Vůbec netuší, co prožívám, když jsem tu od rána do večera sama.

Pro všechny

Jeho přátelé jsou hrozní. Mlsně se na mě dívají a netají se tím, že by si se mnou chtěli užít. Několikrát jsem řekla, že je mi to nepříjemné. Když přijedou, zamknu sebe i děti v ložnici. Přítel mě všem nabízí a tvrdí, že jim ráda ukážu prsa. Cítím se hrozně. Ponižuje mě to. Vůbec mu nevadí, že vydělává naprosté minimum peněz. Má spoustu exekucí a většina jeho platu jde na dluhy. Žijeme jen z mojí mateřské. Po práci se nají, otevře pivo, vezme si marihuanu a o děti ani nezavadí pohledem. A ještě se diví, že s ním nechci spát. Přemýšlím o rozchodu, ale nevím, jestli to zvládnu. Je to blázen. Kdysi se chtěl oběsit. Mají deprese v rodině. Jeho bratr se zabil a strýc si pustil plyn. Každý den si říkám, že to bude lepší, ale to jen horší.

Text byl zpracován na základě příběhu čtenářky, která jej předala redakci. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.