Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Elena: Zoufale toužím po dítěti, ale morální zásady mi brání si ho pořídit

Co stihnout do svých padesátin?
Co stihnout do svých padesátin?
Zdroj: Shutterstock
Co stihnout do svých padesátin?

Jsem bezdětná, partnera nemám a zoufale toužím po dítěti. Nevýhody anonymních dárců ale bohužel převažují a já se bojím, že bych to morálně neunesla. 

V galerii najdete seznam toho, co byste měli stihnout do padesáti let. 

Dilema 

Je mi třicet let a řeším otázu mateřství. Nemám stálého partnera a v mém okolí není nikdo, kdo by chtěl s rodičovstvím experimentovat jako já. Přivedlo mě to na myšlenku oplodnění dárcem. V České republice je to složitý proces, ale za hranicemi jsou úplně jiné možnosti. Problém nejsou peníze, ale etika. Mám spoustu otázek a neumím na ně jednoznačně odpovědět. 

Jak bych pak dítěti vysvětlovala, že tatínek není doma? Že neexistuje? Nemohla bych mu na rovinu říct, že to byl anonymní dárce, o kterém nic nevím. V každé rodině se počítá s matkou a otcem. Dítěte by se na rodiče ptali příbuzní, děti ve škole i kamarádi. Všichni by předpokládali, že jsme se rozvedli nebo jsem velice brzy ovdověla. Nikoho by nenapadlo, jak to ve skutečnosti je. 

Nechci, aby bylo dítě z poloviny člověka, který o sebe nedbal, měl zdravotní problémy a rodinnou anamnézu prolezlou nejhoršími nemocemi. Co kdyby to dárce dělal jen pro peníze? Nemohla bych říct, že má dítě nějaké vlastnosti nebo fyzické přednosti po tátovi, protože bych o něm nic nevěděla. To mi přijde smutné. 

Na vážkách 

Je to nepřirozené. Pro starší a opuštěné ženy je to ale jedno z mála řešení. Domlouvat se s kamarádem se mi nechce. Do budoucna to nevěstí nic dobrého. Protějšek by se určitě bál, že časem změním názor a budu požadovat finanční výpomoc. Trápí mě hromada otázek, ale touha po dítěti je silná. Dokázala bych se smířit s životem bez dítěte, ale když mám možnost stát se matkou na dosah, nechci se tak snadno vzdát. 

Text byl zpracován na základě příběhu čtenářky, která jej předala redakci. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky