Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Monika (34): Loni jsem rodinu šokovala vánočními dárky, neudělejte to stejně!

Jak vyjít s jeho rodinou nejen o Vánocích?
Jak vyjít s jeho rodinou nejen o Vánocích?
Zdroj: Shutterstock
Jak vyjít s jeho rodinou nejen o Vánocích?

Shánění dárků je pro většinu lidí pořádná otrava. Nechce se jim vymýšlet, co by ten druhý mohl chtít. Snahy Moniky (34) změnit směr se nesetkal s pochopením.

Občas je těžké najít s ostatními členy rodiny společnou řeč. Tipy najdete v galerii.

Moje Vánoce

Jmenuji se Monika a je mi 34 let. S radostí vzpomínám na dětství a Vánoce, které jsme prožívali všichni pohromadě. Umím si přesně vybavit ten hřejivý pocit a vnitřní napětí, jak jsme s bratrem v dětském pokoji čekali na zazvonění od Ježíška. Když jsme ale přiběhli do pokoje k vánočnímu stromku, okno bylo dokořán, dovnitř se vkrádal mrazivý vzduch a jako důkaz jeho přítomnosti byla u stromečku zapálená prskavka a všude kopa dárků. Tak ráda bych podobnou atmosféru připravila i pro své děti ..

Zbytečné

Dnešní doba tradicím nepřeje a s dřevěnými hračkami nebo večerem stráveným u pouštění lodiček bych zřejmě nepochodila. Vánocům vládne komerce a honba za ziskem. Nejsem zastánce alternativního způsobu života, ale trocha pokory a ohlédnutí ještě nikomu neuškodila. Kdybych měla podporu v manželovi, bylo by to o mnoho snazší. Filip je bohužel zmanipulovaný reklamou a potrpí si na značky, luxus a cenovky se závratnou hodnotou. S láskou pletené ponožky nebo dřevěné hodinky s osobní rytinou by u něj vzbudily spíš rozpaky. A stejným směrem navádí i děti. Sedmiletá dvojčata sice zatím věří, že za všemi dárky stojí brunátný dědula, ale už teď jim nosí jen ty nejlepší hračky.

To nemyslíš vážně!

Na to, že se asi nikdy nedočkám osobního dárku, ale budu muset předstírat nadšení ze značkové kabelky a nového svetru s logem přes celý hrudník, jsem si zvykla. Dva roky zpátky mě ale čekala nepříjemná ledová sprcha. Vyrobila jsem dětem malá strašidla, která se zavěsila na čelo postele a dovnitř se ukládala pyžama. Nesnáším, když si neustelou postel a noční úbory se válí v peřinách. Stálo mě to spoustu sil a času, na výsledek jsem ale byla nesmírně pyšná. Když jsem je ukazovala Filipovi, jen se na mě rozpačitě usmál a obrátil zrak zpátky k televizi. „Jen si nemysli, děti budou nadšené,“ pomyslela jsem si v duchu. Po štědrovečerní hostině jsem děti poslala do pokoje a připravila zátiší s prskavkou. Manžel běžel pro dárky a začal je skládat pod stromek. „Ty tvoje výtvory jsem tam nechal, snad si můžeme dovolit koupit jim něco lepšího.“ Než jsem stačila zareagovat, zazvonil. Přihnaly se děti a s nadšením začaly rozbalovat. Tablet, herní konzole, značková teplákovka, sluneční brýle. Nic z toho by mě jako dítě nezaujalo. Předražené braky, které popíraly nevinnost dětství a hnaly děti do kouta, kde ztrácí fantazii a představivost. Předstírala jsem radost a večer si pobrečela do polštáře.

V mojí režii

Minulý rok jsem pojala Vánoce po svém a zakázala manželovi, aby se angažoval. Naštěstí měl v práci napilno a s radostí nechal všechno shánění dárků na mně. Byla jsem v sedmém nebi a připravila pro děti den, na který nezapomenou. Neměly zapomenout. Seděly u stromku a jejich nadšení se pomalu měnilo ve znechucenou grimasu. Dřevěné hračky, pexeso z rodinných fotek ani semínka, ze kterých si vypěstují hezkou květinu, je nezaujaly. Dřepěly mezi papíry a nevěděly, jestli je to skutečný konec. Zapluly do svého pokoje a ještě před pohádkou bylo zhasnuto. Druhý den jsem za oknem našla dva rozhořčené dopisy.

„Milý Ježíšku, vím, že toho máš na Vánoce hodně, ale stala se chyba. Naše dárky jsi dal někomu jinému. Smutní jsou i rodiče.“

Hned po svátcích je manžel vzal do obchodního centra a všechno napravil.

Pozdě bycha honit

Pár týdnů jsem byla naštvaná, ale došlo mi, že pokud jsem děti ke smysluplným hodnotám nevedla od začátku, jen těžko mohu takový způsob života nastolit ze dne na den. Dnes tu sedím a balím elektroniku, drahé boty a hloupé hračky z plastu. Nesouhlasím s tím, ale asi to tak má být.

Text byl zpracován na základě příběhu čtenářky, která jej předala redakci. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky