„Můj tchán se hodně zadlužil. Půjčoval si, kde to šlo, zboží si bral na splátky, ale neznal míru. Došlo to tak daleko, že všechny dluhy nebyl schopen splácet. A tak se rozhodl, že si půjčí jednu velkou částku, kterou to vše zaplatí,“ začíná vyprávět svůj příběh třicetiletá Markéta. Jenže plán jejího tchána nešel tak hladce, jak si myslel. Banka se k němu otočila zády kvůli jeho přítomnosti v registru dlužníků. Markétin tchán ale nelenil a do svých dluhů zapojil i svého syna, kterého požádal, aby na sebe půjčku vzal. „Manžel to pro svého otce udělal. Tchán sliboval, že vše nám bude splácet. Pár měsíců to i dělal, jenže pak mu přišla exekuce na plat kvůli dalším dluhům, o kterých jsme nevěděli. A on platit přestal.“ Markétina rodina se tak dostala do problémů. Její manžel sice pracuje, ale musí platit hypotéku a živit rodinu, Markéta je doma na mateřské s dvojčaty. Výdaj navíc může jejich rodinu zruinovat.

Mohlo by vás také zajímat: Pomoc, připadám si jako socka nebo První pomoc při exekuci

Podle posledních statistik jsou na tom české rodiny s dluhy opravdu špatně. Celkově totiž dluží české rodiny přes bilion korun. Koncem května dlužil každý průměrný obyvatel Česka přes 111 tisíc korun. Stále více se objevují také ti, kteří své dluhy nezvládají a ženou se tak do rukou exekutorů. „Vůbec nevíme, co budeme dělat. S tchánem sice nějakou smlouvu máme, ale nevím, jestli nám to vůbec pomůže. Půjčka je přece jenom psaná na nás a on už má obstavený účet. Peníze z něj můžeme vymáhat, ale vypadá to, že je nedostaneme,“ píše smutně Markéta. Otec jejího manžela se do řešení problému přestal zapojovat. „Nezbývá nám nic jiného, než se s tím smířit a snažit se s dluhem nějak vyrovnat.“

Odborníci v takových případech radí komunikovat s věřitelem, svěřit bance své potíže a snažit se s nimi nějak domluvit na úhradě. Rozhodně není dobré se před problémy schovávat. Dnes již také existují firmy, které vás provedou celým procesem oddlužování. „I když jsem s půjčkou absolutně nesouhlasila, vím, že je potřeba manžela podpořit a společně to nějak řešit. Kontaktovali jsme právníka a komunikujeme s bankou, která nám snad vyjde vstříc. Nechci říkat, že za to nemůžeme, ale už vidím, jak snadné je dostat se do dluhů a jak jednoduše bychom se mohli jako rodina dostat do velkých existenčních problémů.“

Dostali jste se někdy do podobné situace? A jak byste ji řešili vy?