Marie (50): Dceřin předčasný porod vyvolal zlé věci, kterým nerozumím

Změny po porodu
Změny po porodu

 Na roli babičky jsem se těšila, ale dcera bohužel porodila už ve 25. týdnu těhotenství. Prcek se z toho dostal, ale její úzkosti přetrvávají.

Připravte na změny po porodu. Nahlédněte do galerie a inspirujte se.

Očekávání

Je mi padesát let a s manželem už jsme vyčerpali všechna témata k hovoru. Středem naší pozornosti byla jediná dcera. Natašu jsme si hýčkali jako poklad. Možná díky kamarádskému vztahu mezi námi se mi se vším svěřovala a neměla přede mnou tajnosti. Věděla jsem, že má trable ve škole i v lásce, s kým randí, z čeho smutní. O vztahu s Tiborem mě podrobně informovala a často ke mně chodila pro radu. Byla jsem si jistá, že on je pro ni ten pravý. Krátce po svatbě otěhotněla a já zažila nový příval energie. Vnoučete jsem se nemohla dočkat. Nataša celý život sportovala a jedla zdravě, neměla jsem strach, že by mohly nastat komplikace.

Na hraně

Překulila se za polovinu těhotenství, měla po genetických testech a přípravám nic nebránilo. Sjeli jsme se u nich v bytě a začali vyklízet pokoj. V místnosti, ze které chtěli udělat útulný dětský pokoj, měli do té doby kutloch, trucovnu a sklad nepotřebného harampádí. To všechno muselo pryč. Nataša se musela šetřit, a tak její práce spočívala jen v servírování tvarohových buchet a vaření čaje. Občas jí to ale nedalo a po bytě se proháněla se smetákem. Měla jsem výčitky a pro jistotu jí ještě večer napsala, jestli se cítí po takovém zápřahu dobře. Neměla by se tak přemáhat.

Chyba

Druhý den ráno jsem se probudila do deštivého dne. Držela jsem v ruce telefon a psala Nataše. Zničehonic začal vibrovat a zběsile vyzvánět. Tibor. „Nad ránem Nataša porodila. Prozatím k nim nemůžu ani já. Jen chtěla, abych vám dal vědět.“ Měla jsem tisíce dotazů, ale zavěsil. Běžela jsem zpátky za manželem do ložnice a padla mu na rameno. Byl rozespalý a já mu sípala do tváře. Když jsem konečně popadla dech, objal mě a pevně mě k sobě přitáhl. To jsem potřebovala. Podporu, mlčky.

Sama

Nechtěla jsem dceři volat. Má manžela, který ji bezmezně miluje, zvládnou to. Byla to jejich rodina. Zasypala bych ji dotazy a ještě víc vystresovala, musí se soustředit na našeho malého drobka. Neměl ani kilo a byl prošpikovaný hadičkami, které ho držely při životě. Dokonce ho označovali jako „PLOD A“, jméno prozatím nedostal. Celý měsíc jsem trnula hrůzou, že vnuk svůj boj o život vzdá. Po týdnu se mi Nataša konečně ozvala a do telefonu se rozplakala jako malá holka. Dodnes si vyčítám, že jsem tam nebyla s ní. Nemohla jsem, ale podpora přes sluchátko mi přišla chabá a trapná. Vše zapadlo do starých kolejí, svěřovala se mi se vším. Byly to nejhorší dny mého života. Nebála jsem se jen o vnuka, ale i o dceru. Cítila jsem, že její nervy jsou napnuté jako struny, děsila se každého pláče, převažování a kontroly dýchání. Padla na psychické dno.

Trest

Doma jsme je přivítali se vší parádou. Skromná oslava a našlapování po špičkách. Viktor byl drobounký, vešel se do dlaní. Křičel ale z plných plic a vrtěl sebou na všechny strany. Vedle svých vrstevníků byl sice malý, ale schopnostmi před nimi nezaostával. Měsíce plynuly a já nabrala jistotu, že se vše v dobré obrátí. Vyřadili je z evidence rizikové poradny a v percentilových tabulkách se vyšplhali na slušný průměr. Obavy ze špatné funkce střev a ledvin, neurologických komplikací i problémů s motorickým vývojem vzaly dávno za své.

V listopadu oslavil vnouček druhé narozeniny. Má se k světu a já jsem s ním v sedmém nebi. Jen mě mrzí, že mi dcera nedůvěřuje a je mi neustále v patách. Mám v živé paměti, co se jí stalo. A chápu, že to na její duši nechalo hluboký šrám. Ale všechno dobře dopadlo, syn jí roste před očima a směje se na všechny strany. Stárnu a mezi prsty mi utíkají nejkrásnější chvíle s dcerou i vnukem. Vím, jak se postarat o dítě. Ona je toho důkazem. Je paralyzovaná strachem o něj a já se v noci budím, protože marně hledám řešení.

Text byl zpracován na základě příběhu čtenářky, která jej předala redakci. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky