Diskutujte: Už po vás někdy jel šéf? Co byste poradili Marii v její situaci?

Mohlo by vás zajímat: Šikana v práci II: Když vás ničí šéf nebo 11 druhů šéfů: Jak na ně v práci vyzrát

Tedy tak jednoduché to úplně není – když před dvěma měsíci do agentury nastupovala, rázem se do šéfa zamilovala. Byl chytrý, měl v rukou rozhodování a jednoznačně jí dával najevo zájem.

„Tenkrát jsem si ale myslela, že jde o začátek skutečného vztahu, nejen o sex,“ říká hořce. Nezjistila tehdy, že je její nadřízený ženatý, a on na ni vrhal pohledy plné obdivu a vášně, jako kdyby byl volný.

„Byla jsem pitomá a asi za tři týdny, po čtyřech schůzkách mimo práci, jsem se s ním vyspala. Vážně jsem si myslela, že jde o lásku, ale rychle mi vysvětlil, že o nic takového se nejedná.“

Marie by nejradši z práce po takovém fiasku odešla, ale nemůže si u nich ve městě vybírat. Práce v reklamce patří mezi ty nejvíc žádané. Její nadřízený to ví, a jasně jí dal najevo, že jestli si ji chce uchovat, musí mu dělat milenku i nadále.

„Pokoušela jsem se mu vysvětlit, že to první vyspání neznamenalo, že jdu do postele s každým. Že jsem měla za to, že mezi námi něco skutečného vzniká. Dobře, chápu, že on to viděl jinak, ale já teď už o sex nestojím, když on nestojí o mě.“

Marie se snažila šéfa přesvědčit, že opravdu chce se sexem přestat, ale on si to vysvětlit nedá. „Řekl mi nakonec úplně jasně, že jestli chci zůstat v agentuře zaměstnaná, mám přestat dělat drahoty.“ Agentura mu navíc přímo patří, takže není u koho si stěžovat.

Mnozí muži (a některé ženy) si skutečně pletou zaměstnání s veřejným domem. Dosvědčuje to právě prošetřovaný případ lékaře Jaroslava Bartáka, který veřejně do médií prohlašuje:

„Pravda je taková, že profese osobní asistentky je vlastně skrytý název pro milenku. A vždycky jsem to i tak bral. Asistentky běhají po městě a kopírují věci, osobní asistentky jsou ženy do postele.“

  • Pro fenomén sexuálního obtěžování se v Česku vžil nevhodný termín "harašení". Přesto je podle průzkumu společnosti GfK na vlastní kůži zažil každý desátý Čech nebo Češka.
  • Jako závažný problém vnímá sexuální obtěžování 42 procent žen a třetina mužů.
  • Nejčastěji jsou obtěžovaní lidé ve věku 19 až 35 let.
  • Velkým problémem je obtěžování na vysokých školách. Zkušenost s ním má podle nové české studie 67 procent studentek a studentů. Šlo o nevhodné komentáře či urážlivé vtipy, ale 18 procent studentů bylo vystaveno skutečně přímým sexuálním návrhům výměnou například za složení zkoušky.
  • Pokud dojde na pracovišti k obtěžování, v třech čtvrtinách případů dá výpověď oběť, jen v jedné čtvrtině odejde pachatel.

Co je sexuální obtěžování?

Plácnutí po zadku, komentáře typu „hezký kozy“ nebo třeba erotický mail. Taky hlazení kdekoli po těle, včetně vlasů nebo rukou. Pochopitelně nemravné vtipy, i když se tváří jako legrace. SMS nebo maily s porno obrázky a taky příliš velké „tulení“ třeba na poradě, protože „tady je málo místa“.

  • Pokud jste sexuálně obtěžováni, máte svá práva! Pokud nedojde ani po vaší výzvě k nápravě, informujte svého nadřízeného, ať zjedná nápravu on. Pokud podáte písemnou stížnost k úřadu práce, je jeho povinností věc prošetřit. Další možnost je žaloba k soudu, který by měl viníkovi nařídit omluvit se a s obtěžováním přestat. Shromažďujte důkazy o obtěžování, poproste kolegy o dosvědčení. Máte právo žádat náhradu škod, ať už jde o krácení prémií, nebo zdržení pracovního postupu,či dokonce výpověď.