Jak poznat, že vás manžel podvádí, se dozvíte v galerii.

Nikdy jsem nebyla stíhačka, nevyptávala se, kam jde a kdy se vrátí, jeho služební cesty jsem brala jako normální věc. Možná bych se nikdy nic nedozvěděla, nebýt toho, že můj muž má se svou přítelkyní pětileté dítě. Asi bych se ani tak nic nedozvěděla, kdyby jeho přítelkyně tragicky nezahynula při dopravní nehodě.

Ten osudný den přišel domů jako vyměněný. Celý se třásl, chvěla se mu brada, v očích měl slzy. „Proboha, co se stalo?“ zeptala jsem se vyděšeně. Klesl na židli a rozplakal se. Vůbec jsem nevěděla, co mám dělat, byla jsem k smrti vyděšená. „Stalo se něco mámě? Nebo bráchovi? Tak mluv, proboha!“

Chvíli jsem z manžela nemohla dostat kloudné slovo. Celá roztřesená jsem šla uvařit kafe. A pak manžel promluvil. „Mám tě rád, tak jsem tě toho všeho chtěl ušetřit. Nechtěl jsem zničit naši rodinu. Čeho, čeho jsi mě chtěl ušetřit?“ To už mi nervy vypovídaly službu.

„Dano, několik let jsem měl ještě jednu rodinu. Ještě jednu ženu a s ní dítě. Chlapečka. Ale ona umřela. Dneska. Zabila se v autě. A chlapeček je ve vážném stavu v nemocnici.“

Manžel se znovu rozplakal. Vůbec jsem nevěděla, co mám dělat! Všechny ty informace byly tak strašné, že vůbec nechápu, jak to, že jsem se na místě nezhroutila. Druhá žena. A teď mrtvá. Dítě, utajované manželovo dítě leží v nemocnici a je ve vážném stavu.

Emoce se dostavily opožděně. Vztek. Lítost. Zrada. Ale nakonec zvítězila lítost, ano, bylo mi manžela líto!

Nevím, kde se ve mně ten nápad zrodil. „Pojď, pojedeme za tím malým do nemocnice.“ Řídila jsem já, manžel byl jako mátoha. Celou cestu plakal. Naštěstí se ukázalo, že zranění dítěte nejsou tak vážná, jak to zpočátku vypadalo. Ulevilo se mi…

Jenže nevím, co bude dál. Manžel by si přál, abychom jeho syna adoptovali. Nejsem proti. Jenže stejný nápad mají i rodiče jeho zemřelé matky. Nepřejí si, aby jejich vnuk měl macechu! Manžel je stále zdrcený, naše děti mu nedokážou odpustit a já si nevím rady.

Dana, Rožnov pod Radhoštěm

Odborník radí

PhDr. Petr Šmolka

„Levobočci“ nepatří k ohroženým živočišným druhům. Právě naopak! Kombinace zamilovaného ženáče a svobodné bezdětné třicátnice vytváří směs vysoce třaskavou. Ona by si děcko tak moc přála, on nemá srdce jí to odmítnout. Navíc často mívají pocit, že zvládnou jakýsi paralelní život vedle mužova manželství. Jde o jednu z možných podob bigamie. Ohleduplný muž se snaží chránit rodinu před zraňujícími informacemi, muž narcis se naopak docela rád pochlubí i před vlastní ženou. Není to tak dlouho, kdy jsme se mohli mnohé dozvědět o jednom bývalém hejtmanovi. Na něm lze demonstrovat, jak náročný takový život je. Psychicky, fyzicky i finančně. Proč by se jinak vláčel po nocích s krabicemi od vína plnými bankovek?!

Vraťme se ale k paní Daně a jejímu muži. Zachovala se obdivuhodně velkoryse. Ta katarze by dokonce mohla jejich vztah posílit. Pochopit lze ale i rodiče zesnulé ženy. Jsou zde najednou čtyři dospělí mající společný zájem – vytvořit vhodné prostředí pro osiřelého kloučka. Jak se rozhodnou, je jen na nich. Zvolí-li konfrontační scénář a o kluka se budou přetahovat, budou ničit nejen sebe, ale i jej. Kdyby prokázali nejen soucit, ale i moudrost, mohli by se pokusit o dohodu. Tak, aby mohl vyrůstat částí u táty a jeho ženy a částí u prarodičů z matčiny strany. Kdyby se jim podařilo podobnou dohodu uzavřít, pak ji každý soud rád schválí.