Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Přestávka na oběd: Pomocník, nebo nutné zlo?

Zdroj: Profimedia.cz, archiv výrobců

Víte, že po šesti odpracovaných hodinách máte ze zákona nárok na půlhodinovou pauzu?

Povídáte si o pauze? Jste produktivnější!

Těšíte se na oběd, kde s kolegy proberete, co bylo na poradě nebo prostě jenom to, že jídlo zase nestojí za nic? V tom případě nejspíše patříte mezi produktivní zaměstnance. Průzkumy totiž ukazují, že lidé, kteří si vydatně popovídají o pauze, tedy mimo pracovní dobu, se posléze více věnují práci a jsou proto produktivnější. Člověk jako společenská bytost potřebuje komunikovat a pokud mu to není umožněno, má tendenci tento deficit dohánět v pracovní době. A navíc! Povídání s kolegyní o vaření, mužích či oblečení vás zaručeně přivede na jiné myšlenky. Od práce si tak alespoň na chvíli odpočinete.

Soustředit se celý den? To nejde!

Neexistuje člověk, který by byl schopen se stoprocentně soustředit na práci po celou pracovní dobu. Pokud si neodpočinete, není ve vašich silách se po několika hodinách koncentrovat tak jako při započetí práce. A výsledek? Chyby a pokles výkonnosti. Náš organizmus není zkrátka na nepřetržitou několikahodinovou práci uzpůsoben. Pauza slouží jako jakýsi separátor, který vás na chvilku odtrhne od činnosti, po návratu z ní budete výkonnější. Je jedno jestli si přečtete noviny nebo se půjdete na půl hodinky projít. Důležité je, že se chvíli budete věnovat něčemu jinému. Na vašem výkonu se to projeví pozitivně.

Japonsko? Povinně spěte!

Ať už svou pracovní přestávku využijete jakkoliv, nepodceňujte její význam a dodržujte ji. I když běžíte domů vyvenčit psa, je to pořád jiná činnost než ta, kterou provozujete v práci. Pokud máte v blízkosti práce posilovnu, odskočte si zacvičit. Máte-li sedavé zaměstnání, není nad to, když se protáhnete. Uděláte něco pro své zdraví a ještě vám vyplavené endorfiny navodí výbornou náladu. Své o tom vědí Japonci. Zkoušeli zde totiž následující experiment: zaměstnanci, kteří si o pauze na půl hodinu zdřímli, měli mnohem větší výkonnost než ti, co zůstali vzhůru! V našich podmínkách to bohužel zatím uskutečnitelné není, ale kdoví: možná se jednou také dočkáme. Zatím odpočívejte, jak se dá. Pauza totiž není nutné zlo, které vás drží o půl hodiny déle v práci, ale dobrý pomocník.

Kafe.cz radí:

Jak zvýšit pracovní výkon (kromě pauzy)

Calibrum Profi, Zentiva

Pro všechny, kteří potřebují neustálé soustředění, pracují naplno, často mnoho hodin denně a jsou vystaveni psychické, fyzické zátěži nebo stresovým situacím, se hodí jedinečný multivitamin Calibrum Profi. Speciální složení s důrazem na adaptogen, vitaminy skupiny B, antioxidanty a lutein podporuje výkonnost, odolnost, koncentraci, zrak a imunitu. Calibrum Profi obsahuje celkem 13 vitaminů, betakaroten, 8 minerálů a již zmíněný adaptogen, schizandru chinensis a lutein.

Cena: 398 Kč (30 tablet)

The Brainer, Rosen Pharma

Cítíte se vyčerpaná, čeká vás práce v noci, anebo prostě potřebujete nárazově povzbudit? Pak vyzkoušejte The Brainer, aktivátor pozornosti, soustředění a bdělosti. Stačí jen nechat dvě tablety, které účinkem odpovídají jednomu energy drinku, volně rozpustit v ústech. Obsahují mj. taurin a kofein.

Cena: 51 Kč (2 dávky)

Energit Brain Stimulator, Vitar

V pracovním šuplíku by se vám mohl hodit Energit Brain Stimulator. Je totiž vhodným prostředkem k povzbuzení činnosti mozku a zlepšení schopnosti koncentrace. Odstraňuje únavu, stimuluje energii a psychickou aktivitu. Obsahuje taurin, guaranu, a vitaminy skupiny B, C, E a biotin. Denní dávka by však neměla překročit 10 tablet.

Cena: 43 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky