Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Přebalovací výbava: Bez čeho se neobejdete?

Zdroj: profimedia.cz

Přivezli jste si z porodnice malinké štěstíčko. Zejména pro prvorodičky je všechno nové. Co byste si měla připravit, aby vás nic okolo přebalování miminka nezaskočilo? Poradíme vám.

1. Přebalovací pult – Můžete koupit přímo pultík určený k přebalování. Nechcete-li investovat do této pomůcky, určitě si pořiďte alespoň molitanovou, omyvatelnou přebalovací podložku. Dobrým tipem je velká komoda, do šuplíků uložíte vše potřebné a přebalovací podložku umístíte nahoru.

Přebalovací komoda

Tip Kafe.cz

Přebalovací komoda

Kombinace přebalovacího pultu a komody je přímo ideální – jakmile totiž děťátko vyroste, odstraníte horní část a vznikne vám praktická skříňka na oblečení a hračky. Spodní prostor je variabilní, můžete jej zakrýt dvířky v červené, nebo modré variantě, anebo jej vybavit vysouvacími plastovými koši.

Cena: 3 190 Kč (bez dvířek a příslušenství, ikea.cz)

2. Jednorázové pleny – Ze začátku počítejte se spotřebou až 10 plenek denně, zásobte se raději dopředu.

Zásobník na pleny

Tip Kafe.cz

Zásobník na pleny

Abyste měla pleny vždy po ruce, můžete si pořídit i další praktický doplněk – zásobník na pleny. Jednoduše ho pověsíte na postýlku, nebo skříňku a kromě toho, že poslouží prakticky, splní i dekorační funkci.

Cena: 610 Kč (eod.cz)

3. Jednorázové přebalovací podložky – Polopropustná čtvercová podložka s vlastnostmi plínky. Oceníte ji v poradně, ale i při cestování, nakupování a podobně – vždy na ní prcka snadno přebalíte. Hodí se i do postýlky, můžete na ní nechat dítě bez plenek, aby mohla pokožka zadečku větrat.

Přebalovací podložky

Tip Kafe.cz

Přebalovací podložky

Jednorázové přebalovací podložky se vyplatí kupovat ve větším balení, alespoň po 10 ks, vyjdou vás výhodněji. Jedna strana je vždy nepropustná s obrázky a druhá savá – a právě na tu se miminko pokládá. Oceníte venku i při návštěvě poradny.

Cena: od 80 do 150 Kč – balení 10 ks (luxusprodite.cz)

4. Látkové pleny – Kupte si jich minimálně dvacet, a to i tehdy, když hodláte používat ty jednorázové.

Látkové pleny

Tip Kafe.cz

Látkové pleny

Klasické látkové pleny by neměly chybět ve výbavě žádné nastávající maminky. I když je nebudete používat na přebalování, oceníte je např. na utírání dětské pusinky, anebo na podložení dítěte.

Cena: 21 Kč/ks (galanterka.cz)

5. Vlhčené ubrousky – I tehdy, chcete-li doma používat navlhčenou žínku, si balení ubrousků pořiďte. Pokud ho neuplatníte doma, na cesty se vám bude hodit určitě.

Huggies Pure

Tip Kafe.cz

Huggies Pure

Velmi kvalitní vlhčené ubrousky se ukrývají pod značkou Huggies. Na výběr máte ze tří variant – s aloe vera, bambuckým máslem, anebo čisté jako voda a bavlna, ideální pro novorozeně.

Cena: cca 65 Kč/balení (huggiesclub.cz)

6. Přebalovací taška – Při cestách oceníte praktickou tašku, do níž dáte vše potřebné. Vyplatí se ty kočárkové, k nimž máte snadný přístup a vše hned po ruce. Součástí těchto kabel bývá i přebalovací podložka.

Přebalovaní taška Capri

Tip Kafe.cz

Přebalovaní taška Capri

Přebalovaní tašky mohou být jak velmi jednoduché, tak luxusní, u kterých na první pohled rozhodně nepoznáte, že se v nich skrývají potřeby pro miminko. Součástí může být nejen přebalovaní podložka, ale i termoobal na láhev, kapsa na pleny či na klíče a jiné drobnosti, abyste je měla hned po ruce.

Cena: 1 499 Kč (kupujhracky.cz)

7. Krém na zadeček – Nemá-li vaše miminko kožní problémy, stačí ho nanášet po stolici, v tenké vrstvě.

Astrid batole

Tip Kafe.cz

Astrid batole

Voděodolné složení krému s obsahem oxidu zinečnatého vytváří na dětské pokožce jemnou vrstvu, která ji spolehlivě chrání před podrážděním, zarudnutím a vznikem opruzenin. Dále obsahuje bambucké máslo, allantoin, D-panthenol a vitamin E, které pokožku pod plenkami regenerují a urychlují hojení podrážděných míst.

Cena: 35 Kč krém 75 ml (astrid.cz)

8. Koš na pleny – Na použité plenky si můžete koupit speciální koš, který brání šíření zápachu. Investice se vyplatí – zvlášť v horkých dnech oceníte, že zápach z použitých plenek je nulový.

Koš na pleny Sangenic

Tip Kafe.cz

Koš na pleny Sangenic

Výborný koš na pleny, do nějž stačí dokupovat náhradní náplně. Vložíte plenku, otočíte víčkem a ona již se sama zabalí do voňavé fólie, která nepropustí pach.

Cena: 699 Kč (kocarky-lvicek.cz)

Kafe.cz zjistilo: Dětský zadeček se snadno podráždí

Na rozdíl od dospělých, mají miminka pokožku na zadečku velmi jemnou. Vrchní vrstva kůže ještě není vyvinutá, není dokončen ani vývoj potních a mazových žláz. Proto musí být péče o kůži v partiích zakrytých plenkou velmi intenzivní, zvláště u nejmenších miminek. Jsou náchylná k opruzení a podráždění.

Tipy Kafe.cz: Odhalte příčinu zarudnutí

Pokud dítě předpisově ošetřujete a stále má na zadečku vyrážku, zkuste sama odhalit příčinu. Změňte vlhčené ubrousky – zkuste neparfémované, určené pro citlivou pokožku. Problém může být i v krému, který používáte při přebalování. Zjistěte, co obsahuje a krém vyměňte. Některé děti mohou mít alergii i na jednorázové plenky. Používáte-li pleny látkové, vyzkoušejte změnu pracího prostředku. Někdy se podráždění kůže objeví až při zavádění příkrmů. Na vině mohou být například kyseliny z ovoce nebo zeleniny (jablka, hrozny, rajčata, citrusy). Pokud tento postup nezabere, obraťte se na pediatra.

Kafe.cz zjistilo: Jak dobře přebalit?

  • Holčičky vždy utírejte zepředu dozadu! To znamená od genitálií k zadečku. Při opačném postupu můžete dívkám zanést do pochvy bakterie ze stolice.
  • Důkladně zadeček omyjte a osušte. I malé zbytky stolice, nebo žmolky krému natřeného na mokrou kůži, mohou způsobit bolestivé opruzeniny.
  • Chlapečkům by měl penis směřovat dolů.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky