Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Přebalovací výbava: Bez čeho se neobejdete?

Zdroj: profimedia.cz

Přivezli jste si z porodnice malinké štěstíčko. Zejména pro prvorodičky je všechno nové. Co byste si měla připravit, aby vás nic okolo přebalování miminka nezaskočilo? Poradíme vám.

1. Přebalovací pult – Můžete koupit přímo pultík určený k přebalování. Nechcete-li investovat do této pomůcky, určitě si pořiďte alespoň molitanovou, omyvatelnou přebalovací podložku. Dobrým tipem je velká komoda, do šuplíků uložíte vše potřebné a přebalovací podložku umístíte nahoru.

Přebalovací komoda Přebalovací komoda Zdroj: profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Přebalovací komoda

Kombinace přebalovacího pultu a komody je přímo ideální – jakmile totiž děťátko vyroste, odstraníte horní část a vznikne vám praktická skříňka na oblečení a hračky. Spodní prostor je variabilní, můžete jej zakrýt dvířky v červené, nebo modré variantě, anebo jej vybavit vysouvacími plastovými koši.

Cena: 3 190 Kč (bez dvířek a příslušenství, ikea.cz)

2. Jednorázové pleny – Ze začátku počítejte se spotřebou až 10 plenek denně, zásobte se raději dopředu.

Zásobník na pleny Zásobník na pleny Zdroj: profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Zásobník na pleny

Abyste měla pleny vždy po ruce, můžete si pořídit i další praktický doplněk – zásobník na pleny. Jednoduše ho pověsíte na postýlku, nebo skříňku a kromě toho, že poslouží prakticky, splní i dekorační funkci.

Cena: 610 Kč (eod.cz)

3. Jednorázové přebalovací podložky – Polopropustná čtvercová podložka s vlastnostmi plínky. Oceníte ji v poradně, ale i při cestování, nakupování a podobně – vždy na ní prcka snadno přebalíte. Hodí se i do postýlky, můžete na ní nechat dítě bez plenek, aby mohla pokožka zadečku větrat.

Přebalovací podložky Přebalovací podložky Zdroj: profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Přebalovací podložky

Jednorázové přebalovací podložky se vyplatí kupovat ve větším balení, alespoň po 10 ks, vyjdou vás výhodněji. Jedna strana je vždy nepropustná s obrázky a druhá savá – a právě na tu se miminko pokládá. Oceníte venku i při návštěvě poradny.

Cena: od 80 do 150 Kč – balení 10 ks (luxusprodite.cz)

4. Látkové pleny – Kupte si jich minimálně dvacet, a to i tehdy, když hodláte používat ty jednorázové.

Látkové pleny Látkové pleny Zdroj: profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Látkové pleny

Klasické látkové pleny by neměly chybět ve výbavě žádné nastávající maminky. I když je nebudete používat na přebalování, oceníte je např. na utírání dětské pusinky, anebo na podložení dítěte.

Cena: 21 Kč/ks (galanterka.cz)

5. Vlhčené ubrousky – I tehdy, chcete-li doma používat navlhčenou žínku, si balení ubrousků pořiďte. Pokud ho neuplatníte doma, na cesty se vám bude hodit určitě.

Huggies Pure Huggies Pure Zdroj: profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Huggies Pure

Velmi kvalitní vlhčené ubrousky se ukrývají pod značkou Huggies. Na výběr máte ze tří variant – s aloe vera, bambuckým máslem, anebo čisté jako voda a bavlna, ideální pro novorozeně.

Cena: cca 65 Kč/balení (huggiesclub.cz)

6. Přebalovací taška – Při cestách oceníte praktickou tašku, do níž dáte vše potřebné. Vyplatí se ty kočárkové, k nimž máte snadný přístup a vše hned po ruce. Součástí těchto kabel bývá i přebalovací podložka.

Přebalovaní taška Capri Přebalovaní taška Capri Zdroj: profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Přebalovaní taška Capri

Přebalovaní tašky mohou být jak velmi jednoduché, tak luxusní, u kterých na první pohled rozhodně nepoznáte, že se v nich skrývají potřeby pro miminko. Součástí může být nejen přebalovaní podložka, ale i termoobal na láhev, kapsa na pleny či na klíče a jiné drobnosti, abyste je měla hned po ruce.

Cena: 1 499 Kč (kupujhracky.cz)

7. Krém na zadeček – Nemá-li vaše miminko kožní problémy, stačí ho nanášet po stolici, v tenké vrstvě.

Astrid batole Astrid batole Zdroj: profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Astrid batole

Voděodolné složení krému s obsahem oxidu zinečnatého vytváří na dětské pokožce jemnou vrstvu, která ji spolehlivě chrání před podrážděním, zarudnutím a vznikem opruzenin. Dále obsahuje bambucké máslo, allantoin, D-panthenol a vitamin E, které pokožku pod plenkami regenerují a urychlují hojení podrážděných míst.

Cena: 35 Kč krém 75 ml (astrid.cz)

8. Koš na pleny – Na použité plenky si můžete koupit speciální koš, který brání šíření zápachu. Investice se vyplatí – zvlášť v horkých dnech oceníte, že zápach z použitých plenek je nulový.

Koš na pleny Sangenic Koš na pleny Sangenic Zdroj: profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Koš na pleny Sangenic

Výborný koš na pleny, do nějž stačí dokupovat náhradní náplně. Vložíte plenku, otočíte víčkem a ona již se sama zabalí do voňavé fólie, která nepropustí pach.

Cena: 699 Kč (kocarky-lvicek.cz)

Kafe.cz zjistilo: Dětský zadeček se snadno podráždí

Na rozdíl od dospělých, mají miminka pokožku na zadečku velmi jemnou. Vrchní vrstva kůže ještě není vyvinutá, není dokončen ani vývoj potních a mazových žláz. Proto musí být péče o kůži v partiích zakrytých plenkou velmi intenzivní, zvláště u nejmenších miminek. Jsou náchylná k opruzení a podráždění.

Tipy Kafe.cz: Odhalte příčinu zarudnutí

Pokud dítě předpisově ošetřujete a stále má na zadečku vyrážku, zkuste sama odhalit příčinu. Změňte vlhčené ubrousky – zkuste neparfémované, určené pro citlivou pokožku. Problém může být i v krému, který používáte při přebalování. Zjistěte, co obsahuje a krém vyměňte. Některé děti mohou mít alergii i na jednorázové plenky. Používáte-li pleny látkové, vyzkoušejte změnu pracího prostředku. Někdy se podráždění kůže objeví až při zavádění příkrmů. Na vině mohou být například kyseliny z ovoce nebo zeleniny (jablka, hrozny, rajčata, citrusy). Pokud tento postup nezabere, obraťte se na pediatra.

Kafe.cz zjistilo: Jak dobře přebalit?

  • Holčičky vždy utírejte zepředu dozadu! To znamená od genitálií k zadečku. Při opačném postupu můžete dívkám zanést do pochvy bakterie ze stolice.
  • Důkladně zadeček omyjte a osušte. I malé zbytky stolice, nebo žmolky krému natřeného na mokrou kůži, mohou způsobit bolestivé opruzeniny.
  • Chlapečkům by měl penis směřovat dolů.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky