Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Praktické rady, jak si vyčistit hlavu!

Praktické rady, jak si vyčistit hlavu!
Praktické rady, jak si vyčistit hlavu!
Zdroj: shutterstock.com

Nesmějte se nám, opravdu to funguje! Vyzkoušejte to! Nedovolte vaší skříni, aby vám ničila nervy. Harmonie a vůně zjarně oživeného šatníku se přenese do vaší duše pokaždé, když otevřete dvířka.

A­ pozor, nejde o ­to, abyste všechno vyhodila do ­charitního kastlíku a ­utratila výplatu za ­novinky, co za ­dva měsíce už v ­módě nebudou. Ale je potřeba zjistit, jestli se za ­hromádkou svetrů neskrývá loňské plážové pareo nebo kožešinová ušanka, co jste v ­zimě marně hledala. A­ jestli na ­poličce, kam bez židle nedosáhnete, nesedí vypasený mol a­ nezakládá rodinku.

Nebudeme vás učit, jak se rovná skříň, nejste padlá na ­hlavu. Ale možná v ­ní přece jenom máte pár věcí, které už jenom zabírají místo. Pamatujte si, že platí: sejde z­ očí, sejde z­ mysli. Na ­věci, které neuvidíte na ­první pohled, zapomenete a­ stejně je nebudete nosit. V ­tom případě bude lepší počet kousků ubrat. Je to smutné, ale vážně toho na ­sebe potřebujeme hrozně málo, i ­když občas před skříní v­ depresích stojíme a ­„nemáme co na ­sebe“.

Věděla jste, že podle průzkumů nosíme v ­80 procentech času jen 20 procent oblečení, které vlastníme? Takže na ­80 procent triček, kalhotek, punčoch a ­šatů se většinu času jen tak práší. A ­je docela užitečné vědět, které z ­nich to jsou, a­ to rovnou ze tří důvodů. Za­prvé zbytečnosti můžete rozdat a­ udělat tím někomu radost. Za­druhé je můžete prodat a­ udělat radost sobě. A ­za­třetí vám pohled do­ uklizené skříně pomůže uklidit si taky vlastní myšlenky.

Jak v­ tom vypadám?

Ono totiž platí, že uklidit si vnější okolí pomáhá uklidit si v ­sobě. Když si srovnáte věci ve ­skříni, srovnáváte si zároveň myšlenky, uvědomujete si, co je pro vás zbytečné nejen v­ rovině materiální, ale taky duchovní. Vezměte si například to, jak úzce souvisí styl oblékání s­ osobností. To, co vám visí na ramínkách a­ leží v­ regálu, souvisí se zaměstnáním, volným časem i­ osobním vkusem. Mluví o­ tom, co od­ vás čeká okolí, ale taky o ­tom, co čekáte od ­sebe vy sama. Při třídění oblečení se můžete rovnou zamýšlet nad tím, kdo vlastně jste, jak se vnímáte, jak vás vnímá okolí a ­jestli to náhodou není v rozporu.

Je možná trošku smutné zjistit, že jste už vyrostla z ­triček s ­komiksovými obrázky, ale na druhou stranu to znamená, že jste už „velká holka“. Pokud byste je nosila dál, bude vaše okolí zmatené – vypadá dospěle, tak proč nosí tričko pro puberťačky? Není ona trošku zvláštní? No ale pokud vám tohle nevadí a ­nosit trička s ­obrázky dál chcete, protože odpovídají vaší duši, klidně v ­tom pokračujte.

Pomáhá položit si na ­začátek otázky, které zkoumají vaši vlastní duši. Chcete působit navenek seriózně, nebo hravě? Chcete vypadat jako ostatní, aby na ­vás pořád někdo nekoukal, nebo ráda vynikáte a ­jste středem pozornosti? Podle toho uzpůsobte výběr oblečení, abyste působila a­ cítila se tak, jak opravdu chcete. Třídění je také otázka pravdivého pohlédnutí do­ očí: opravdu vypadám v téhle sukni ještě dobře, i ­když je na­ mě natažená jak střívko na ­jitrnici? Opravdu mi sluší tohle krátké tričko, i ­když jsem loni neudělala ani jeden cvik na ­posilování břicha? Opravdu si myslím, že zhubnu do­ kalhot menších o ­tři čísla, když jsem do ­nich nezhubla poslední tři roky?

Co potřebuji?

Propagátoři takzvaných myšlenkových map dokonce doporučují vzít si papír a ­tužku a ­své úvahy nad šatníkem si nakreslit. Rozdělte si ho do ­několika oblastí, kterým dáte tolik prostoru, kolik zabírají ve vašem životě. Takže třeba rodina, práce, škola, volný čas, čas s­ přítelem, povinnosti na­ zahradě a podobně. Můžete si tam taky napsat, co přesně v ­které oblasti děláte. A­ potom už podle tohoto schématu seřazujte nutné oblečení. Určitě by oblečení vhodné pro konkrétní část života mělo množstvím odpovídat množství času, které vám tahle část ve ­skutečnosti zabírá. Papír a­ tužka, nebo dokonce počítač může pomoci i ­nerozhodným lidem, kteří si nikdy ráno nevědí rady, co si vlastně obléct. Často se bojí něco vyhodit, aby pak v­ šatníku nebylo kombinací ještě méně. Na­ to je jednoduchá rada. Prostě si vyhraďte jedno odpoledne a ­vyzkoušejte všechny možné kombinace oblečení, které ve skříni máte. Zjistíte, která sukně a kalhoty fungují dobře ke všemu a která halenka vám nesluší vůbec s ničím. Vědecké typy si mohou dokonce kombinace vyfotit a vytisknout a jako pohlednice dát do skříně – odpadá tak zdlouhavé ranní zkoumání, jestli něco s něčím nevypadá „blbě“.

A můžete svoje kombinace dát zhodnotit i kamarádkám na sociálních sítích a hned budete mít jasno, co má smysl zachraňovat.

Chcete pár konkrétních dobrých rad?

Tak třeba osvědčenou: co jste na sobě neměla poslední rok (dobře, tak dva roky), to musí pryč. Nebo tu, že je dobré si do skříně pořídit dostatečné množství oddělených prostor. Pokud tam nejsou, zaběhněte do Ikey a kupte si všemožné rozdělovníky, závěsné pytlíky a krabice. Taky si ovšem můžete sama krabice vyrobit ze starých třeba od bot, stačí je polepit krásnou samolepicí tapetou.

Dobře vypadat vždycky bude oblečení srovnané „jako na vojně“ a taky seřazené podle barev. Když na vás po ránu vykoukne krásně srovnaná skříň, bude i váš vstup do dalšího dne srovnaný. Přidejte nějakou příjemnou vůni do plátěných pytlíčků nebo z mýdla mezi svetry a tričky a aromaterapie vám při prvním nadechnutí zlepší náladu dvojnásobně.

Mohlo by vás zajímat: Profesionálky radí: Rychlé tipy na úklid nebo Úklid jako spojenec

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky