Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Prádlo můžete zničit i v té nejmodernější pračce: Tyto chyby dělá většina

Zdroj: Shutterstock.com
Prohlédněte si všechny fotografie (20)

Mohlo by se zdát, že dnešní nejvychytanější pračky dokážou vyprat doslova cokoli, včetně materiálů, na kterých visí štítek se značkou ručního praní. Opravdu najdete pračky s hladkými bubny, v nichž se prádlo netočí, ale zvolna převaluje, takže v nich bezpečně vyperete i tu nejjemnější krajku. Jenomže i když si takovou pračku pořídíte, některým starým pravidlům praní se stejně nevyhnete. Na co dát obzvlášť pozor?

Nevhodné kombinace

Že se prádlo třídí na bílé a barevné, to ví snad každý. Zdaleka to však není jediné kritérium, podle kterého bychom měli prádlo před praním rozdělit. Do pračky by spolu neměly přijít materiály, které by si mohly během silného tření při vyšších otáčkách navzájem ublížit; máme-li například na nějakém kusu oblečení kovový knoflík, nemůžeme ho hodit do pračky spolu s jemnou záclonou. Knoflíky a cvočky nicméně mohou natrhnout i mnohem silnější tkaninu, než je záclona. Může pomoci, když takové oblečení budete prát naruby, aby drobné vystupující předměty zůstaly zabaleny v látce a nepoškodily další prádlo nebo samotný buben pračky.

Obsah kapes

Jestli jste někdy spolu s partnerovými kalhotami vyprala i pár bankovek, mincí, šroubečků nebo papírových kapesníků, určitě od té doby před každým praním pečlivě prohlížíte všechny kapsy. Zapomenuté věci v oblečení mohou být hrozbou jak pro prádlo, tak pro pračku, a některé z nich se mohou praním i samy znehodnotit.

Punčocháče, plavky, podprsenky

Pro tyto nejchoulostivější kousky oblečení platí, že by se měly prát v pracím sáčku, aby se při praní nezatrhly o buben nebo jiný kus prádla. Pereme je zásadně v programu pro jemné či ruční praní při maximální teplotě 30°C. Aviváž raději zcela vynecháme.

Zdroj: Shutterstock.com

Boty

Někdo je zvyklý do pračky házet i látkové boty. Existují dokonce i pračky, které nabízejí přímo program na praní bot. Výrobci elektrotechniky zřejmě předpokládají, že když si pořídíte drahou, nejkvalitnější pračku, určitě nosíte i drahé, nejkvalitnější boty. Ty méně kvalitní se vám totiž během praní mohou rozlepit. Riziko rozlepení nicméně hrozí u všech bot, nehledě na jejich cenu. Pokud se rozhodnete toto riziko podstoupit, dávejte boty do pračky aspoň bez tkaniček a vložek. Opět je vhodné použít prací sáček a teplotu ne vyšší než 30°C.

Pozor: Boty nepatří do sušičky! Vlivem horkého vzduchu by se mohly nenávratně zkroutit.

Paměťová pěna

Polštáře vyrobené z paměťové pěny jsou hypoalergenní, a nemusíme je tedy čistit tak často. Když už na jejich očistu dojde, měli bychom ji provést ručně a lokálně, protože v pračce by pěna mohla ztratit svou pevnost, nebo se zcela rozpadnout.

Batikované oblečení

Profesionálně batikovaná trička a sukně by si měly zachovat zářivé barvy po dlouhé roky. To ale neznamená, že žádnou barvu nevypustí při praní. Aspoň zpočátku je raději perte ručně, než se ujistíte, že už barvu nepouští. Stejně tak dejte pozor u oblečení dovezeného z exotických krajů, například z Indie nebo z Afriky. Ručně barvené originální textilie vám v pračce mohou nadělat z celé várky prádla omalovánky.

Zdroj: Shutterstock.com

Příliš objemné kusy 

Každá pračka má určitou kapacitu bubnu, která by se neměla překročit. Objemné deky a peřiny sem nemá smysl pěchovat, raději je odneste do čistírny. Nemají-li v pračce prostor, nebudou se tu moci pohybovat a pořádně se nevyperou, nehledě na to, že se můžou i potrhat. Jestliže doma často perete velké várky prádla, nabízí trh nemalý výběr praček s objemným bubnem. Výběr té vhodné vám usnadní například tento srovnávací test praček.

Vlna, kašmír, samet

Také na tyto materiály už dnešní pračky nachystaly zvláštní programy. Opět ale obezřetně zvažte, jaké další kusy prádla do várky přidáte, aby se choulostivá tkanina v pračce nenatrhla. Alternativním řešením je čistírna nebo šetrné ruční praní se speciálním pracím prostředkem.

Tip: Pokud perete nejjemnější tkaniny v ruce, netřete je o sebe jako ponožky, raději je jen zlehka máchejte v teplé vodě a nechte 10 minut odmočit. Místo pracího prášku je lepší použít šampon na vlasy, který je šetrnější.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU