Zdravotní sestry, vojáci a policisté, piloti a letušky, hasiči, číšníci a servírky. Ale i mnohá další zaměstnání vyžadují pro svůj výkon jednotný oděv – uniformu, neboli stejnokroj. Mnoha ženám a mužům se unifikované oblečení velmi líbí a považují je dokonce za sexy.

Nastupujete-li do nové práce a víte, že budete nosit uniformu, váš zaměstnavatel se vám o ni zpravidla postará. V současné době ale existuje mnoho zaměstnání, kde uniformu nosit nemusíte, přesto je nutné řídit se jistým společenským územ – některé věci jsou prostě pro nošení do práce vyloučeny.

Pátek nebo svátek

Pracovní pohovor není totéž co všední den v práci a všední den v práci není totéž co páteční posezení s přáteli v hospodě. To znamená, že chystáte-li se na pracovní pohovor, rozhodně byste se měly řídit v oblékání jistými pravidly. Je třeba se zaměřit na několik stále platících »rozumů«.

9 tipů pro správný výběr

  1. Zjistěte si, co se ve firmě/podniku obvykle nosí. Můžete si pak lépe vytipovat vhodnou kreaci.
  2. Zjistěte si, zda při pohovoru bude přítomen a povede jej muž či žena. Ne, že by to mělo nějaký zásadní význam, ale můžete s tím také při výběru oděvu trochu počítat.
  3. Neoblékejte se příliš sexy a vyzývavě. Může dojít k pocitu, že své schopnosti a intelekt schováváte za bujné vnady. Na některý typ šéfů tak sice můžete zapůsobit, ale pozor na to, abyste pak v zaměstnání brzy neskončily. Zkrátka a dobře – velké výstřihy a minisukně si nechte na večírek.
  4. Obleček typu »šedá myš« ale také není ideální. Mohla byste vzbudit dojem, že jste zpátečnická a nudná.
  5. Dbejte hlavně na to, abyste se cítila pohodlně. Neberte si proto například boty na vysokém jehlovém podpatku, pokud na něj nejste zvyklá. Budete se příliš soustředit na to, abyste si neutrhla ostudu a například nezakopla namísto toho, abyste podala co nejlepší výkon a přesvědčila vašeho šéfa, aby vás přijal.
  6. Pokud vaše halenka nemá rukáv, nesundávejte si sako.
  7. Nikdy také nevcházejte do vaší firmy bez punčochových kalhot. Dle bontonu je žena bez této pokrývky nohou nevkusná. Kodexem je daná i barva – přírodní či černá
  8. Pravá dáma má také vždy pod kontrolou své spodní prádlo. Je si stoprocentně jistá, že není nic vidět.
  9. A nezapomeňte na úsměv – ten by měl být vaším základním oděvem.

Co dál?

Jste-li přijata do firmy, kde není povoleno nosit džíny a triko, budete muset trochu investovat do základního »vybavení šatníku zaměstnance«. Nejde o to, abyste naběhli k Versacemu a nechali tam desítky tisíc, ale měla byste si postupně pořídit několik verzí kostýmku – zimní i letní kombinaci, kostým se sukní a s kalhotami a také několik vhodných košil či halenek. Celkově by oblečení mělo ladit, tedy být v jednom tónovém odstínu. Např. světle hnědá halenka a k tomu tmavě hnědá sukně. Obecně lze říci, že k černé a bílé barvě se hodí jakákoliv barva. Pokud budete mít štěstí, váš nový zaměstnavatel vám na pracovní oděv i přispěje – ve světě je to běžná praxe a už i mnohé firmy u nás to považují za samozřejmé.

Doplňky a odvážnější kreace

Jsou dny (například pátky), kdy některé firmy a podniky povolují nosit do práce i klasické džíny a slušné triko či halenku. Pak máte štěstí. Mnoho podniků ale tento způsob volnějšího dne nezavádí a proto s tím raději nepočítejte.
Co se táče doplňků, platí stejné pravidlo jako u oblékání – nic výrazného, spíše volte decentní kousky. K obleku se nehodí sportovní hodinky, brýle by měly být také vkusné. Souhra bot, kabelky a opasku je nutností, také dbejte na to, abyste nenosili najednou zlato i stříbro.

A jak to mají jinde?

U jiných profesí jako jsou třeba novináři, pracovníci reklamních agentur či v telemarketingu, grafici či umělci, není nutné příliš striktní oblékání. Mohou si klidně vzít rolák pod sako nebo džíny a svetr. Také mohou libovolně kombinovat barvy – ovšem ne přes hranici vkusu.

Informace na internetu