Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Práce, nebo rodina? Naplánujte si čas.

Zdroj: Profimedia.cz

Rodinní příslušníci jsou bohužel těmi, kdo trpí nejvíce naší zátěží v zaměstnání. Dělit čas mezi práci, koníčky a rodinu, je jeden z nejobtížnějších úkolů, který je před nás postaven. Stihnout vše dokonale sice nelze, ale rozhodně nám pomůže, když si čas lépe zorganizujeme...

Vy byste rádi, ale...

To, jak se nám podaří úspěšně dělit svůj volný čas, je otázkou chytrého time managementu. Pokud nejste opravdu vytíženou manažerkou, nemusíte hned chvátat za vyhlášeným odborníkem pro sestavení svého časového plánu. Stačí, když se nad využitím volného času sama zamyslíte. Ráda byste ho trávila více s rodinou, ale bohužel jsou na prvním místě pracovní povinnosti? Pak se dobře zamyslete…

Co s volným časem děláte?

V prvé řadě je dobré vědět, co přesně se děje s vaším časovým plánem po příchodu ze zaměstnání. Nosíte si práci také s sebou domů? Jste příliš unavená na to, abyste se vydala někam sportovat? Vyzvedáváte děti z družiny, ze školy, z kroužků? Kvůli neshodám s partnerem ztratíte celé jedno odpoledne? Je samozřejmé, že svůj volný čas budeme chtít trávit také s rodinou. K tomu je ale třeba si jej dobře uspořádat a dohodnout se předem na pravidlech.

 

Tip Kafe.cz:

Člověk a čas

Nevíte si rady s naplánováním času? Pak si pořiďte tuto zajímavou publikaci. Pomůže vám lépe se orientovat v time managementu IV. generace a díky tomu zvládnout nejen práci, ale i její skloubení s rodinným životem.

Cena: 369 Kč (grada.cz)

Stačí změna a plán se hroutí

Časový plán je záležitostí našich představ o ideálním průběhu jednoho dne či týdne. Mnohdy se ale něco změní, a tak se hned hroutí. Pak máte dojem, že jste najednou ztratila příliš mnoho času zbytečně, a proto teď nestíháte. Pracovní úkoly a termíny bývají totiž jasně dané, s rodinnými příslušníky už to tak snadné nebývá. Nečekaná návštěva, nemocné děti, partner s jinou představu o strávení víkendu… Není to zdaleka jednoduché.

Naplánujte si týden v neděli

V rámci mezilidských vztahů v rodině je proto dobré si časový harmonogram připravovat společně a ve vzájemné shodě. Není vůbec od věci se domluvit například každou neděli na programu na následující týden. Jaké jsou povinnosti, co je třeba zařídit – a jakým způsobem se bude trávit volný čas. Zorganizovat vše tak, aby se necítil nikdo ošizen, je pochopitelně umění. Mezi partnery by měla panovat důvěra, tolerance, ale i respektování předem dohodnutých pravidel.

 

Tip Kafe.cz:

Time management

Bojujete s nadměrným pracovním vytížením? Honíte se celý den od jednoho úkolu ke druhému? Jestliže ano, pak je na čase udělat si pořádek! Kniha s názvem Time management vám pomůže rozvinout schopnost efektivní organizace a výrazně zlepší vaše pracovní návyky. Nejen že vám spolehlivě poradí, jak si stanovit cíle a určit priority, ale především to, jak hospodařit s časem.

Cena: 199 Kč (cpress.cz)

Volný čas na třetiny

Odborníci doporučují rozdělit si volný čas na tři části tak, aby člověk naplnil svou potřebu odreagovat se, ale i věnovat se rodině a trávit chvíle se svým partnerem. První část je ta, kterou věnujete výlučně svým vlastním koníčkům a trávíte ji sama. Každý občas potřebuje ze sebe setřást únavu dne a trochu si urovnat myšlenky. Záleží pak už jen na vás, zda to bude v plaveckém bazénu, na tenise, nebo na zahrádce.

Vše je otázkou dohody

Druhou částí volného času je ten, který trávíte s rodinou společně. Například si zajdete do kina, do divadla, či na výlet. Využívejte společných chvil k načerpání energie a nezatěžujte se zbytečně partnerskými problémy a hádkami. Pokud je to alespoň trochu možné, řešte raději věci kompromisem, než trváním na svém. A poslední částí je volný čas, který trávíte společně, ale každý z vás se věnuje své zálibě. Někdo hraje na klavír, druhý si čte, jiný se dívá na televizi. Navrhněte podobné řešení i partnerovi a domluvte se, jak budete volný čas trávit. Všechno je totiž otázkou dohody a kompromisu.

 

Tip Kafe.cz:

Rodina? S přehledem!

Rodinný život je nevypočitatelný. Pěkně naplánovaný program se vám často pořádně zamotá a musíte mít obrovský organizační talent, abyste zvládla vše, co chcete. Nejde o nic menšího, než o řízení úspěšného rodinného podniku, takže se pojďte podívat na triky, které používají manažeři při vedení svých firem. A právě ty vám nabízí tato kniha.

Cena: 169 Kč (grada.cz)

Kafe.cz přináší vánoční vtip

„Karle, co máš raději?“ ptá se Petr kamaráda v hospodě: „Sex, a nebo Vánoce?“ „Sex, ale Vánoce jsou častěji.“

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Horoskop na 29. 12. - 4. 1.

Jak se vám bude dařit v lásce? A co zdraví? Budou se vás držet peníze? A co váš sexuální život, bude uspokojivý? Co na to říkají hvězdy? Čtěte náš…

Akční letáky