Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pozor, tohle všechno doma udělejte před zimou

Pozor, tohle všechno doma udělejte před zimou
Pozor, tohle všechno doma udělejte před zimou
Zdroj: Thinstock

Některé věci se před zimou vyplatí nepodcenit. Okny a dveřmi uniká spoustu tepla, bez kontroly kotle můžete doma mrznout. Nezapomeňte ani na okapy a vodu v okolí domu.

Kudy uniká teplo?

  • Větráním ztratíme 35 až 55 % tepla.
  • O 15 až 25 % tepla přijdeme díky únikům dveřmi a okny.
  • Střechou může unikat 7 až 15 % tepla, podlahou pak 5 až 8 %.

Zkontrolujte okna

Zda okna a dveře těsní, zjistíte snadno. Pomocí zapalovače nebo svíčky. Projeďte kolem rámů a v místě, kde plamínek zaplápolá a zachvěje se, je problém.
Co s tím: Pokud nechcete měnit okna, je nejjednodušším řešením pryžové či pěnové těsnění. Místa očistíte a odmastíte, aby dobře přilnulo, a nalepíte jej na problematické plochy. Můžete použít také tmel, silikon či izolační pěnu.

Zajímavost KAFE.cz: Správně utěsněnými okny můžete ušetřit až deset procent výdajů za teplo.

Prověřte vstupní dveře

Podívejte se také, zda vám teplo neuniká pod vstupními dveřmi. Jde o velmi časté místo, kudy dochází k poměrně výrazným teplotním ztrátám a kudy vám domů táhne.
Co s tím: Jednou z možností je vyměnit práh. Měl by být dost vysoký na to, aby ke dveřím přesně doléhal. Další variantou je těsnicí lišta s kartáčkem, kterou připevníte buď pomocí pásky, anebo šroubků přímo na dveře.

Zajímavost KAFE.cz: Špatně těsnícími vstupními dveřmi uniká 30 až 40 % tepla.

Nechejte si prověřit kotel

Pokud topíte plynovým kotlem, rozhodně si jej nechejte před zimou zkontrolovat. Zimní sezona může být dlouhá a kotli dá pořádně zabrat. Nenecháte-li si jej prověřit, může se vám stát, že se objeví porucha a než se opraví, případně než se vymění kotel, můžete doma mrznout. Používáte-li kotel také na ohřev vody, rázem se můžete ocitnout také bez vody teplé.
Co s tím: Objednejte si revizního technika, který vám kotel zkontroluje.

KAFE.cz zjistilo:

Máte-li dům, nezapomeňte také nechat zkontrolovat komín. Zákon ukládá povinnost nechat jej prohlédnout jednou za rok a dodržet se to vyplatí. Může hrozit nejen pokuta, ale hlavně otrava oxidem uhelnatým. Kontakt můžete najít například na stránkách Sdružení kominíků www.skcr.cz

Vyčistěte okapy

Máte-li dům, rozhodně nepodceňujte kontrolu okapů. Listí, které se vám do nich na podzim dostalo, totiž jinak začne hnít, okapy se ucpou a zreziví. Pokud je na jaře nechcete měnit, vyčistěte je zavčas. V případě ucpaných okapů navíc hrozí, že by sníh neměl kam odtékat, zbytečně by zatížil střechu a snižoval její životnost. Zkontrolujte i to, zda okapy správně přiléhají k domu, a zda tedy nehrozí, že by je sníh odtrhl ke zdi.
Co s tím: Tady si pomůžete sami. Okapy důkladně vyčistěte od listí a jiných nánosů a budete mít v zimě klid.

Vypusťte vodu

Pokud bydlíte v paneláku, tak se vás to netýká. Žijete-li ale v rodinném domě, neměli byste zapomenout vypustit a vylít vodu z přístrojů a věcí, které jste používali během roku. Týká se to například zahradních hadic a čerpadel. To samé platí samozřejmě pro venkovní bazén. Zazimovat je třeba i okrasná jezírka, proto nezapomeňte také na ně.


 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky