Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Povlečení: Praktický průvodce

Povlečení: Praktický průvodce
Povlečení: Praktický průvodce
Zdroj: Thinsktock

Jaký materiál při nákupu zvolit, jak často je třeba lůžkoviny převlékat a co platí na roztoče?

Není nic lepšího, než se zachumlat do čerstvě povlečené postele. Nadýchnout se příjemné vůně vypraných lůžkovin a pomalu usínat. Co ale udělat, abyste se cítila zdravě a svěže i po probuzení?

Mohlo by vás také zajímat: Desatero pro zdravý spánek nebo Prach a roztoči: Zatočte s nimi

Jak často povlékat?

Měnit povlečení se doporučuje se minimálně každých čtrnáct dní. Jde totiž o nejlepší prevenci rozmnožení roztočů v lůžkovinách. Povlečení by se, ze stejného důvodu, mělo prát minimálně na 50 stupňů Celsia.

Jaký vybrat materiál?

Ať už jste příznivkyní hřejivého flanelu, nebo praktického krepového povlečení, materiál by měl být vždy na prvním místě při výběru nových povlaků na peřiny a polštáře. Barvy a motivy, které se v současné době nabízejí, jsou totiž velmi rozmanité. Není proto problém sehnat ve stejném barevném provedení povlečení vyrobené z různých materiálů. Jestli jste nakupování povlaků nikdy nevěnovala dostatečnou pozornost, možná se teď dozvíte pár novinek...

  • Bavlněné povlečení – dříve nejobvyklejší materiál, ze kterého se vyrábělo povlečení. Bohužel je velmi náročné na údržbu, po vyprání se mačká a je třeba je žehlit nebo mandlovat.
  • Krepové povlečení – jedná se o povlečení z bavlny, která je strojově tvarovaná. Jeho hlavní výhodou je, že i když je vyperete se ždímáním, nemusíte je následně žehlit. Krep je tudíž velmi praktický a hodí se do každé domácnosti. Ulehčí hodně práce hlavně uspěchaným hospodyňkám. V neposlední řadě ušetříte peníze za mandlování prádla.
  • Flanelové povlečení – zase bavlna, ale opět na jiný způsob. Flanel je totiž pročesaná bavlna s oboustranným vlasem. Alespoň jednu sadu flanelového povlečení by si měl pořídit každý. V zimním období totiž příjemně hřeje.
  • Saténové povlečení – luxusní záležitost. Satén je odjakživa symbolem přepychu. Lesklá látka v sobě samozřejmě neskrývá nic jiného než opět bavlnu. Tentokrát vysoce kvalitní česanou bavlněnou přízi. Saténové povlečení je dost drahé, ale je přesným protikladem flanelu. Chladí a hodí se zejména na léto. Výhodou je, že se také nemusí žehlit.

Jsou všechny rozměry povlečení stejné?

Ani omylem! Proto dejte na výběr dobrý pozor. Doma byste byla asi hodně zaskočena, kdyby se váš polštář nevešel do povlaku, který jste právě zakoupila. Proto se ještě před nákupem ujistěte, jak velký polštář a peřinu máte. Dětské povlečení je samozřejmě menší.

Mám v posteli roztoče?

To si pište! I kdybyste se koupala dvakrát denně a každý týden převlíkala postel, můžete se spolehnout, že roztočů máte v posteli víc než dost. V jednom gramu prachu z polštáře, peřiny, anebo matrace, se ukrývá až 15 000 roztočů! Co s tím? Důležité je pravidelně a často prát, a to nejen povlečení, ale i peřiny a polštáře, snížit v ložnici vlhkost, omezit další textilie, jako koberce a závěsy a ideálně pořídit si speciální bariérové povlaky, kterými roztoči neprojdou. Zvlášť, pokud na ně máte alergii.

Tipy pro dobrý spánek

  • Abyste se ráno probudila svěží a vaše tělo bylo odpočaté, nezapomeňte před spaním důkladně vyvětrat.
  • Doporučená teplota v ložnici je mezi 17 a 19 stupni. I když patříte mezi teplomilné ženy, někdy ji vyzkoušejte a uvidíte, že spát se vám bude lépe.
  • Čtete ráda před spaním? Abyste si nekazila oči, doporučuje se mít zdroj světla nikoli na nočním stolku, ale nad hlavou.
  • Aby se vám dobře spalo, nepřejídejte se před tím, než si jdete lehnout. K usnutí pomáhá sklenice teplého mléka.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky