Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Potraviny pro vyvolené

Zdroj: Profimedia.cz

Zdají se vám potraviny neúnosně drahé a zabírají velkou položku ve vašem domácím rozpočtu? Pak se podívejte na ty z nejdražších a uvidíte, že to s cenami není tak zlé.

Lahev piva za více než dva tisíce, šálek čaje za sto padesát korun, anebo kilo brambor za čtrnáct tisíc. Naštěstí nejde o ceny našich potravin, ale o ty nejdražší na světě. Jen pár vyvolených si totiž může dovolit koupit láhev vína za téměř jeden a čtvrt milionu, anebo si v restauraci vypít šálek kávy za více než tisícovku. Mnohdy ale není o co stát – řekněte sama, měla byste chuť na kávu, která prošla trávicím traktem cibetek?

 

  Pivo - Sam Adams Utopias Pivo - Sam Adams Utopias Zdroj: Profimedia.cz

Pivo - Sam Adams Utopias

Nejdražší, a také nejsilnější, pivo na světě. Obsahuje 25 % alkoholu, dalo by se označit jako šedesátistupňové. Je tmavě hnědé, nemá žádnou pěnu a pije se při pokojové teplotě. Ostatně vypadá spíš jako koňak. Jeho exkluzivitu dokresluje i tři čtvrtě litrová měděná láhev, která připomíná pivovarskou várnici.

Cena: 2 200 Kč za láhev

  Víno - Chateau d’Yquem Sauternes, ročník 1787 Víno - Chateau d’Yquem Sauternes, ročník 1787 Zdroj: Profimedia.cz

Víno - Chateau d’Yquem Sauternes, ročník 1787

Nejdražší běžně prodávané víno pochází ze slavného francouzského kraje Bordeaux. Vyrobili ho tu před více než dvěma sty lety. Už ve své době bylo velmi ceněné, pili ho i první američtí prezidenti. Je bílé a sladké a – znalci prominou – barvou připomíná jablečný džus.

Cena: 1,23 milionu Kč za lahev

  Čaj - Darjeeling Čaj - Darjeeling Zdroj: Profimedia.cz

Čaj - Darjeeling

Nejcennější čaj se pěstuje na strmých svazích indické Himaláje, na nejodlehlejších místech. Jeho kvalita a úroda je závislá na počasí, a tak se může cena některých „ročníků“ vyšplhat do neuvěřitelných výšek. Když si tenhle čaj uděláte doma, vyjde vás šálek na 150 korun. Pokud si ho dáte v restauraci, tedy budou-li ho mít, zaplatíte klidně tisícovku.

Cena: 150 Kč za šálek

  Káva - Kopi Luwak Káva - Kopi Luwak Zdroj: Profimedia.cz

Káva - Kopi Luwak

Kávoví experti na ni nedají dopustit. Její původ ale nezní moc lákavě. Čerstvými bobulemi kávovníku se v Indonésii živí cibetky, lasičkám podobná zvířata. Kávová zrnka se při průchodu jejich trávicím traktem naleptají, ale zůstanou v celku. Trus cibetek pak sbírají místní venkované a zrna z něj vymývají. Po očištění se normálně upraží. Prý mají mimořádně hořkou chuť.

Cena: 1 100 Kč za šálek

 

  Brambory - La Bonnotte Brambory - La Bonnotte Zdroj: Profimedia.cz

Brambory - La Bonnotte

Nejdražší brambory světa pocházejí z francouzského ostrova Noirmoutier. Sázejí se v únoru a první týden v květnu se veškerá úroda ručně sklidí. Veškeré brambory se prodávají poslední den v tomto týdnu. Unikátní chuť si zachovají pouhých pět dnů.

Cena: 14 000 Kč za kilo

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky