Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Potravinová alergie vám nemusí přinášet významná omezení. Absolvujte vhodná vyšetření!

Potravinová alergie vám nemusí přinášet významná omezení. Absolvujte vhodná vyšetření!
Potravinová alergie vám nemusí přinášet významná omezení. Absolvujte vhodná vyšetření!
Zdroj:

Komerční sdělení - Pozitivní testy na potravinové alergie zásadně ovlivní budoucí kvalitu života pacienta, a proto by měly být provedeny tak, aby alergik nemusel držet zbytečné diety. Kombinace diet mohou nejen negativně ovlivnit život člověka, ale mohou jej také ohrozit. Potravinovou alergii určí lékař pouze díky potřebným vyšetřením a na základě klinických projevů. Klasické testy na potravinovou alergii určí široký okruh alergenů, díky němuž pacient drží po celý život omezující diety. A mnohdy zbytečně.

Ve zdravotnickém zařízení Canadian Medical Care se specialisté zabývají v rámci diagnostického procesu veškerými faktory, které mohly vést k projevům alergické reakce. Nejprve vedou rozhovor s pacientem nebo s rodiči dítěte, při kterém zjišťují podrobný popis reakcí na potraviny a následně okolnosti předcházející reakci organizmu. Nutné je znát závažnost klinických projevů, interval mezi konzumací potraviny a nástupem projevů alergie. Dalším podstatným indikátorem je stav konzumovaných potravin, zda byly vařené či syrové. Pro správné určení reakcí je nutné znát další alergie, na které pacient trpí. Zejména podstatné jsou alergie na pyl, roztoče a latex.

Jak se běžně diagnostikují potravinové alergie

Diagnóza se uskutečňuje na základě průkazností přítomnosti specifických IgE protilátek v séru. I přes pozitivní výsledky testů je možné, že pacientův organizmus nijak na tyto alergie nereaguje a v případě kontaktu s alergenem se neprojeví žádné příznaky. Potravinu organizmus toleruje bez problémů celý život. Dále je též možné, že lidé v dětství trpí alergií na určitou potravinu, ale v dospělosti si jejich tělo na látku navykne a při kontaktu s alergenem nevznikají žádné potíže. I přesto pacientovi vyjdou pozitivní testy.

Jak spolehlivě určit, zda je pacient alergický na danou potravinu, či nikoli?

Nejúčinnější metodou je provokační test potravinou neboli kožní prick test vykonaný pod lékařským dohledem. Hlavním cílem je vyvolat klinické příznaky související s konzumací nežádoucí potraviny. Lékaři z kliniky Canadian Medical Care testy vyhodnocují dle mezinárodních doporučení a kritérií.

Jak fungují kožní prick testy?

Pro provedení těchto testů nejsou dána žádná věková omezení a je možné takto vyšetřovat i kojence. Před samotným vykonáním testu je nutné týden nepodávat antihistaminika. Samotný proces funguje tak, že se na předloktí, popřípadě záda, nanesou malé kapky alergenových roztoků. Když jsou naneseny, lékař je propíchne velice lehce lancetou (umělohmotný špendlíček s velmi tenkým hrotem) a za čtvrt hodiny po zákroku vyhodnotí celkový stupeň reakce. Pokud má pacient vyšší hladinu alergických protilátek proti testované potravině, objeví se v místě testu malé zarudnutí pokožky, které je podobné píchnutí od komára. Toto zarudnutí zmizí do dvou hodin.
Testují se také alergeny na roztoče, plísně, zvířata, pyly, trávy a plevel.

Nejčastěji je testován panel základních potravin
•    vejce, mléko
•    arašídový ořech, stromové ořechy, sója, mák, sezam, obilné mouky
•    drůbeží maso, červené maso, ryba
•    broskev, jablko, mrkev, brambora, celer

Testy na potravinové alergeny

Alergeny mnoha potravin jsou nestabilní, jako velice labilní se projevují alergeny z ovoce a zeleniny. Pokud jsou zpracovány do podoby testovacích roztoků, velice snadno se samotný alergen zničí a v tomto důsledku jsou výsledky testů falešně negativní. Studie jednoznačně potvrzují, že testy prováděné s čerstvými potravinami vykazují výrazně vyšší citlivost než testy s komerčními alergeny. Z tohoto důvodu je nejlepší volbou použití extraktů z potravin. V zahraničí se aplikace přírodních výtažků stala běžnou a osvědčenou metodou. Takto mají lékař i pacient jistotu, že test bude obsahovat veškeré alergenní složky potraviny vykazující dostatečnou biologickou aktivitu.

Jak určit seznam potravin a výsledky testů

Testované potraviny určuje přímo alergolog na základě rozboru pacientových potíží a stravovacích zvyklostí. Lékař bere v potaz možnost skrytých alergenů a zkřížené reakce typu pyl a potravina. Pacient si přinese lékařem předepsané potraviny (v syrovém stavu) s sebou na další návštěvu. Lékař provede vyšetření a určí, které potraviny je nutné prozkoumat dále z krve. Na základě krevních testů určí alergeny.
Reakce na potraviny a výsledky testů se s věkem pacienta mohou měnit a z tohoto důvodu je nutné testy opakovat. V dětském věku by se měly testy opětovně provádět s odstupem 6, 12, 18 nebo 24 měsíců.

Jak se na testy objednat a proč je užitečné je absolvovat?

Toto speciální vyšetření je vhodné pro pacienty trpící potravinovými alergiemi, kteří se nechtějí omezovat více, než je pro ně nezbytně nutné. Ve většině případů drží pacient po celý život zbytečné diety zahrnující v sobě koš potravin s možnými alergiemi, přitom na tyto potraviny ve skutečnosti alergický není. Kožní prick testy spolehlivě odhalí reálnou alergickou reakci na potraviny a určí, na které vybrané potraviny pacientovo tělo reaguje a u kterých je vykazována přítomnost specifických IgE protilátek v séru, avšak bez jakékoli další reakce. Díky tomuto unikátnímu testu nemusí pacient držet po celý život zbytečně omezující diety, ale vyřadí z jídelníčku pouze ty potraviny, na které je jeho tělo skutečně alergické.

Toto vyšetření není standardně prováděno v ordinaci alergologa, ale vykonávají jej pouze vybraná zdravotnická zařízení. Na vyšetření se mohou pacienti objednat přes call centrum na telefonním čísle +420 235 360 133 nebo prostřednictvím e-mailu cmc@cmcpraha.cz.

Pacient po objednání obdrží přesný den a hodinu návštěvy lékaře, nemusí dlouhé hodiny trávit v ordinaci čekáním na vyšetření. Lékař má na každého pacienta vyhrazen dostatek času, stejně jako na konzultaci výsledků vyšetření a na stanovení postupu léčby. Na další návštěvu jsou pacienti objednáni dle svých časových možností a přehled prohlídek mohou sledovat prostřednictvím klientské zóny v chytrých telefonech.

Kožní prick test v kostce: Jak probíhá vyšetření?
•    Lékař na pokožku aplikuje kapku z ovoce nebo zeleniny, popřípadě kašovitou směs z ořechu, obilných zrn nebo semen.
•    Vzorek propíchne jemně lancetou.
•    Za 15 minut zhodnotí kožní reakci.
•    Vybrané potraviny jsou vyšetřeny z krve.
•    Po krevních testech je potvrzena diagnóza.

Zdroj:

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky