Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Porovnání platů: Kolik berou ostatní?

Zdroj: iStockphoto

Je dobré, když se ucházíte o zaměstnání a zhruba víte, kolik peněz si můžete vydělat na dané pozici, ještě než přijdete na pohovor? Např. ve Velké Británii, Rusku a Spojených státech už tento problém neřeší, protože je tam běžné, že inzerát na pracovní pozici obsahuje rovnou i výši platu.

Určitě budete souhlasit s tím, že máte právo vědět, jak budete finančně v novém zaměstnání odměněni. V České republice by podle nedávné ankety na portálu Prace.cz lidé chtěli být v 88 % o platu informováni dříve, než přijdou na pohovor. U nás to ale není zvykem. Mnohé firmy si raději informace o finančních otázkách nechávají na osobní setkání s uchazečem. Je to kvůli tomu, že ohodnocení u totožné pracovní pozice bývá i individuální. Pokud firma o nějakého uchazeče velmi stojí, nabídne mu plat u stropu svých možností. Když přijímá někoho spíše z nouze, nabídne mu daleko méně. Výše platu na nové pozici do velké míry souvisí také s tím, jakou částku uchazeč pobíral v předchozím zaměstnání a zda se pro pracovní nabídku rozhoduje jako zaměstnaný, nebo jako člověk momentálně bez práce. Platová nabídka je řízená hlavně momentální situací na trhu práce. Může se stát, že ten, kdo byl přijat později, dostává víc než ten, kdo stejnou práci pro firmu odvádí perfektně již několik let. Nebo dokonce nadřízený bere méně než lidé v jeho týmu.

Nová služba pro vás

Hitem letošní sezony se stala nová služba na portálu Prace.cz – porovnání platů, kdy máte možnost zjistit platový průměr pro danou profesi a lokalitu. Nezveřejňují se data konkrétních uživatelů ani firem, nýbrž průměry pro danou oblast. Porovnání platů nabízí opravdu ohromné množství dat, proto se dozvíte směrodatné informace. Data se zpracovávají pomocí vyzkoušených statistických metod, které byly intenzivně konzultovány s odborníky. Jsou extrahována a filtrována způsobem, který znemožňuje identifikaci konkrétního zdroje – firem i uživatelů. Služby mimo jiné přispívají k nastolení větší spravedlnosti v odměňování bez ohledu na věk či pohlaví.

Žena hledá práci na notebooku

Nyní máte tedy jedinečnou příležitost dozvědět se, zda jste za svou práci dostatečně oceňováni. Srovnáním s ostatními třeba zjistíte, že i když jste si to nemysleli, jste dobře ohodnoceni a začnete si svého zaměstnání považovat. Pokud přemýšlíte o změně profese, protože se současnou prací nejste spokojeni, ale bojíte se, že byste jinde, kde by vás práce více bavila, dostali méně peněz, máte již po problému. Stačí se jen mrknout na internet a během pár minut se dozvíte potřebné informace.

Jak jsou na tom vaši sousedé?

Výše mzdy je často i mezi přáteli tabu. Zvědavost je pro lidi jednou z nejpřirozenějších vlastností. Proto vám občas vrtá hlavou, kolik asi za svou práci dostává soused, který jezdí se svou rodinou každé léto a zimu do Karibiku nebo na Maledivy, v garáži má 3 nejnovější modely kabrioletů a často na své zahradě pořádá večírky. Nyní máte příležitost zjistit, kolik peněz ve svém povolání zhruba dostává. Porovnání platů nabízí velmi široký repertoár profesí, proto se nemusíte bát, že dané zaměstnání v nabídce nenaleznete.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Horoskop na 17. - 23. 8.

Jak se vám bude dařit v lásce? A co zdraví? Budou se vás držet peníze? A co váš sexuální život, bude uspokojivý? Co na to říkají hvězdy?

Akční letáky