Asi do sedmého měsíce těhotenství si miminko plave v plodové vodě jak se mu zachce. Polohy může průběžně měnit. Plodové vody okolo je dostatek, takže je mu pohyb umožněn. Okolo 32. týdne těhotenství, je ovšem plod tak velký, že už mu kotrmelce moc dobře nejdou. Zaujímá tedy polohu definitivní, takovou, s jakou půjdete na porodní sál. V ideálním případě hlavička dítěte naléhá na pánev matky a nožičky směřují vzhůru. Často se také stává, že plod je uložen příčně, ale blíže k rodidlům je hlavička. I tato poloha je porodníky pokládána za normální. Co když ale na rodidla maminky dítě naléhá nožičkami?

Proč se neotočilo správně?

Pro samotné těhotenství poloha koncem pánevním komplikaci nepředstavuje. Problémový může být až samotný porod. Jaké jsou důvody toho, že se dítě natočí obráceně? Poloha koncem pánevním se objevuje asi u 3 až 4 % těhotenství s příčným uložením plodu. Lékaři jsou schopni objasnit tento jev asi u 20 % těhotných. Příčinou bývá malé, nebo naopak velké množství plodové vody. Objevuje se též častěji u rodiček s úzkou pánví. Dále se tato komplikace objevuje u žen s nějakou překážkou uvnitř dělohy (myomy, vývojové vady, vcestná placenta apod.).

Jak se pozná, že je dítě obráceně?

Zkušený gynekolog je schopen rozeznat chybné uložení miminka již při zevním vyšetření těhotné. Ostatně i maminka to na sobě obvykle velice dobře pozná. Maminku čeká ještě ultrazvukové vyšetření, které polohu miminka upřesní.

Je nutný porod císařským řezem?

Někdy, ve výjimečných případech se stane, že dítě se přetočí těsně před porodem, nebo v jeho počátku. Pak je porod, nejsou-li k tomu jiné kontraindikace, veden běžným způsobem. Normálně může být ale probíhat i tehdy, když se dítě nepřetočí. Vždy o tom rozhoduje několik faktorů – zejména velikost dítěte, pohlaví a šířka pánve matky. Záleží také na věku maminky a na tom, jaký byl průběh minulých porodů. Dalšími důvody na miskách vah, může být i přenášení a předčasný odtok plodové vody.

Kdy se císaři nevyhnete?

Pokud dítě naléhá na porodní cesty nikoli zadečkem, ale nožičkami nebo kolínky. Tehdy se volí vždy a jedině císařský řez.

Kafe.cz zjistilo: Co na to ženy?

Karla:
„Doktor mi řekl už 6 týdnů před porodem, že je prcek hlavou nahoru, ale že je spousta času na otočení. Za 2 týdny na kontrole už byl hlavičkou dolů, tak jsem zaplesala a zajásala, ale ejhle, příště už byl zase hlavou nahoru a tak i zůstal. Váhu odhadli na 2 800 g a rozhodli, že budu rodit přirozeně. Porod ale nešel vyvolat, takže jsem skončila na císaři. Porody koncem pánevním bývají složitější, právě kvůli tomu, že nejdéle zůstává v porodních cestách hlavička…“
Katka:
„Momentálně jsem ve 33. týdnu a miminko je hlavičkou nahoru. V poradně ve 28. týdnu bylo ještě hlavou dolů, ale pak jsme vyrazili na jednu velice hlučnou akci a miminku se to tak nelíbilo, že udělalo kotrmelec. Od té doby je hlavičkou nahoru. Cvičím kočičí hřbety a lezu doma po čtyřech, ale zatím se neotočilo. Dost jsem si zjišťovala o porodech koncem pánevním versus císařským řezem a po prostudování rizik bych v zájmu zdraví miminka šla raději na císaře. U porodu koncem pánevním hrozí, že se miminko může přidusit (což sebou může nést různá poškození nervů, mozku, očí...), miminka mohou mít vykloubené ručičky nebo nožičky, zlomenou klíční kost… Nehledě nato, že ve většině porodnic údajně prvorodičkám přirozeně ani rodit neumožní. Většinou se k tomu prý přistupuje u druho a vícerodiček, čekají-li holčičku do 3 500 g. U chlapečků se většinou dělá císař, protože může dojít k poškození varlátek. Zatím pořád věřím, že se mi miminko otočí, kamarádce se holčička otočila 10 dní před porodem, chlapeček 3 týdny před. Jiné kamarádce se dítě otočilo přímo na sále, kdy jí chtěli uspávat na císaře. Zavlnilo se jí břicho a kluk se radši otočil.“