Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Porada: Jak se na ní prosadit?

Zdroj: Profimedia.cz

Je po poradě a vás jako obvykle nikdo nepustil ke slovu. Záležitost, ke které jste se chtěla vyjádřit, je již uzavřena. Příště se už musíte konečně prosadit, říkáte si. Ale jak?

Právě se řeší nějaká obtížnější záležitost, kolegové se hlásí o slovo. Nechcete ostatní překřikovat, ani jim skákat do řeči – a přesto byste ráda přednesla také svůj nápad, který vám připadá originální. Nakonec porada skončí, aniž byste se vyjádřila a vy máte pocit, že jste zkrátka nemožná, když se nejste schopná prosadit...

Na poradách jsme často jiní

Během každé diskuze se střetávají různé typy osobností s nejrůznějšími tendencemi chování v pracovním prostředí. Mnohdy se dokonce stává, že se chováme v rámci pracovních debat poněkud odlišně, než je tomu běžně. Ačkoliv jsme za normálních okolností velmi komunikativní a plní nápadů, při poradě se můžeme cítit poněkud zaražení a chováme se zdrženlivě. Jiní kolegové mohou být pravým opakem: i když se vám většinou jeví jako přátelští a sympatičtí, na poradách vystupují sebevědomě až arogantně. Proč se při poradě chováme odlišně? Protože máme problém se ztotožnit s prostředím a správně reagovat. Díky tomu možná působíme na své kolegy trochu jinak, než bychom chtěli.

Tip Kafe.cz

Porady a jednání – Jak se prosadit

Jak se na poradách prosadit a dosáhnout svých cílů vám poradí knížka z edice No Problem. Naučí vás, jak si stanovit správné cíle, jak prosadit své představy, získat odpovědi na důležité otázky, včlenit se do týmu, předvést se nadřízenému v co nejlepším světle a prokázat svou sociální kompetenci.

Cena: 139 Kč (grada.cz)

Nenechejte se převálcovat!

Jak se tedy do takového rozhovoru zapojit? Samozřejmě že nestačí jen se přihlásit o slovo. V případě, že byste chtěla něco říct, neskákejte ostatním do řeči, ale počkejte v klidu, až domluví a poté začněte hovořit. Ale pozor, vždy nahlas a zřetelně! Zapomeňte na tiché rozmlouvání, mohlo by se stát, že začátek vašeho příspěvku ostatní přeslechnou a vy budete opět převálcována jiným kolegou.

Tip Kafe.cz

Jak udělat dojem a přesvědčit

Víte, jakou vlastnost byste měla mít, abyste na ostatní udělala dojem a dokázala je přesvědčit? Je to šarm – schopnost okouzlit, navázat s každým mimořádný vztah a docílit toho, že se bude ve vaší přítomnosti cítit výjimečně. Pokud ho nemáte od narození, poradí vám právě tato knížka. Dozvíte se nejen jak udělat dojem, ale také jak zlepšit své vyjadřovací schopnosti či jak získat podporu ostatních.

Cena: 227 Kč (cpress.cz)

Dělejte si poznámky

Pokaždé si promyslete alespoň kostru toho, co chcete říct. Velmi užitečné vám mohou být poznámky, které si budete dělat v průběhu celé porady. Zanedbávat byste neměla ani přípravu na jednání – alespoň v případě, že již nehodláte nečinně prosedět, ale také se aktivně účastnit a mít pádné připomínky. Vždy je dobré být o krok napřed před ostatními.

Tip Kafe.cz

Porada jako efektivní nástroj jednání

V této zajímavé publikaci se dozvíte vše o sedmi základních typech porad: operativní, výrobní, manažerské, řešitelské, kontrolní, krizové a strategické, které se odlišují svým účelem i programem. Dozvíte se, jaké přínosy nabízí který typ a jak je co nejlépe využít. Naučíte se také dobře připravit poradu, sestavit správně její program, vést efektivně jednání, strukturovat diskusi, zvládat konflikty, přijímat vhodným stylem rozhodnutí i vyhodnocovat úspěšnost porady.

Cena: 269 Kč (cpress.cz)

Navažte na příspěvky kolegů

Vyčkejte nejdříve na vhodnou chvíli, kdy se budete moci vmísit do debaty, aniž byste přerušovala ostatní. Pokud se chcete vyjádřit k příspěvkům kolegů, udělejte si poznámky a klidně se k nim vraťte později. Bude aspoň jednoznačně vidět, že poradu sledujete od samého počátku a nic vám neunikne.

Poslouchejte ostatní

Váš vlastní příspěvek by pak měl být pokud možno co nejlépe strukturovaný, ani příliš krátký a nejednoznačný, ale ani zdlouhavý a příliš zabíhající do hloubky. Základem vašeho kvalitního projevu není zdaleka jen to, co sama chcete říct, ale především to, co již zaznělo. Proto zkuste netrávit poradu jen chystáním si toho, co byste ráda vyjádřila sama, ale nasloucháním ostatních. Právě tak se totiž rodí aktivní dialog...

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky