Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pomoc, moje dítě chce psa!

Pomoc, moje dítě chce psa!
Pomoc, moje dítě chce psa!
Zdroj: Thinstock

Vaše ratolest chce pejska a prostě si nedá říct. Vám se ale do pořízení čtyřnohého miláčka zrovna moc nechce. Poradíme, čím se řídit při rozhodování.

Pro někoho je soužití psa a dítěte samozřejmostí. Jiný se tomu brání zuby nehty. Když se rozhodnete pro soužití s pejskem, musíte ale dodržovat určitá pravidla bezpečnosti. Nabízíme vám hned deset dobrých rad:

  1. V ideálním případě by se pes měl potkávat s dětmi už jako štěně.
  2. V případě, že je pejsek v rodině dřív než děťátko, je dobré jej občas odměnit (pochvalou či pamlskem) v přítomnosti dítěte. Pokud byste psa před miminkem zavírala nebo byste na něj v přítomnosti miminka křičela, riskujete, že pes začne vnímat nováčka v rodině negativně.
  3. Pes by měl být ovladatelný, a bez problémů zvládat základní příkazy (tj. sedni, lehni, k noze atd.)
  4. Nikdy si k dětem neberte pejska s nejasnou minulostí (z útulku) – Může mít negativní zkušenosti s lidmi a nečekaně zaútočit.
  5. Malé děti si se psem mají hrát vždy pouze za přítomnosti a dozoru dospělého
  6. Udržujte hierarchii – Pes se automaticky zařadí na své místo ve vaší smečce. Dítě většinou zařadí na příčku „pod sebe“. Nenechávejte malé děti, aby psovi dávaly povely, mohlo by ho to popudit.
  7. Naučte psa, aby lidem nekradl z ruky jídlo a netahal hračky. Cvičení je zvlášť účinné tehdy, když jsou u vás na návštěvě děti, protože se pes může naučit nekrást později jídlo a hračky vašemu dítěti.
  8. Děti nikdy nesmějí psa trápit – a to ani tehdy, když ho zlobí za účelem hry. Pro malou holčičku může být legrace, když pejska tahá jak kočka koťata, obléká ho do šatiček a vozí v kočárku. Nedivte se, že to pes devětkrát přetrpí a po desáté kousne.
  9. Běžná péče o zdraví psa, obzvlášť odčervování a kontrola ostatních parazitů, by měla být naprostou samozřejmostí a rutinní součástí zodpovědného vztahu ke zvířeti.
  10. K dětem vždy volte pejska »dobrosrdečného plemene«.

Zdroj: Thinstock

Mohlo by vás také zajímat: Poznejte svého psa podle znamení zvěrokruhu

Plemena psů vhodná pro děti

Labradorský retrívr

Labradorský retrívr je povahou veselý a živý pes, který je velice horlivým milovníkem vody a je také proslulý svým vynikajícím čichem. Většina labradorů má neustálou chuť k jídlu, je na majiteli, aby uhlídal jeho váhu - tloušťka ničí jeho klouby a zkracuje mu život. Jinak je poslušný, od přírody vlídný a přátelský, bez známek útočnosti. Prostě vhodný do rodiny i k dětem.

Zdroj: Thinstock

Zlatý retrívr

V současné době nejoblíbenější ze všech psích plemen je zlatý retrívr, který je ideálním rodinným společníkem. Je to velmi inteligentní, velmi temperamentní, rychlý, přizpůsobivý, snášenlivý, svérázný, veselý, přátelský, ostražitý, bystrý, vytrvalý, učenlivý, ale také tvrdohlavý a samostatný pes sportovně i společensky založený. V rodině je zlatý retrívr velmi přítulný a miluje děti.

Jezevčík

Jezevčíci jsou známí schopností získat si srdce lidí. Chovají se ve třech velikostních rázech (králičí, trpasličí a standardní) a s trojí délkou srsti (hladkosrstí, dlouhosrstí a drsnosrstí). Patří k loveckým plemenům, to by si měl uvědomit každý, kdo si chce jezevčíka pořídit. Krátké procházky na vodítku mu ke spokojenému životu rozhodně nestačí. Jsou ideálním psím plemenem do rodiny. Povaha jezevčíka je velmi přátelská, bez známek agrese. Jezevčík vychází dobře s ostatními psy.

Zdroj: Thinstock

Boxer

Mezi další oblíbené psí plemena patří také německý boxer. Je to velmi temperamentní, ale k lidem přátelský pes, který potřebuje důslednou výchovu. I přes svůj doposud bojovný charakter se hodí nejen jako výborný služební pes, ale také jako mazlíček celé rodiny.

Péče o pejska

Výcvik je hra

Nikdy není na škodu, když se věnujete výcviku psa, zejména u větších plemen. Aby váš čtyřnohý kamarád byl pohodový a „nezlobil“, potřebuje vybít energii, vyběhat se. To se mu na cvičáku podaří dokonale. Ani malým plemenům nicméně nestačí, když je vezmete třikrát denně vyvenčit.

Pozor na jídlo

Děti musejí vědět, že na psa nikdy nesmějí sahat, ale ani ho jakkoli pošťuchovat, když jí. Platí to i pro situace, kdy si pejsek něco okusuje. Při vyrušení psa v této činnosti nejčastěji dochází k ošklivým pokousáním. Na hafana se zlobit nemá cenu, hájit si kus žvance je v jeho přirozenosti. Stejně tak není vhodné krmení čtyřnohého miláčka od stolu.

Zdroj: Thinstock

Děti a venčení psa

Pokud posíláte menší děti venčit pejska, nezapomeňte je naučit jedno důležité pravidlo. Nikdy nesmí zvedat malého psa do náruče, blíží-li se cizí pes. Další pravidlo, které bohužel dodržuje jen minimum dospělých je, že za exkrementy miláčka je zodpovědný páníček a měl by si je tedy uklidit. Obzvláště ve městech je psí trus stále velkým problémem a dětem je dobré vštěpovat zvyk uklízet po svém pejskovi co nejdříve.  

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky