Dříve či později to přijde

Je to normální, teenagera už zkrátka posedáváním v kruhu rodinném neuctíte. Chce se dívat na jiné filmy, pustit si hezky nahlas oblíbenou muziku, pozvat si kamarády, mít klid na učení… Nebudeme si nic nalhávat, pokud se nechcete den co den dívat do »nafučené« tváře potomka, raději si s ním co nejrychleji sedněte hezky ke stolu a začněte společně plánovat jeho vysněný pokoj…¨

Student? Revolucionář, co to bere od podlahy

Studentský pokoj má málo společného s pokojíčkem dítěte. Když už se pustíte do jeho přestavby, musíte počítat s tím, že se změní prakticky všechno, včetně podlahy. Ta tvoří základ každého interiéru, a tak náhle stojíte před otázkou: Koberec nebo plovoucí podlahu?

Už to není miminko...

Jistě, koberec se stále jeví jako levnější řešení, plovoucí podlahy ovšem potřebám studentského pokoje vyhovují přece jen lépe. Student už netráví volný čas hraním na podlaze, k pohybu po pokoji vyžívá výhradně dolní končetiny. Plovoucí podlahy jsou navíc mnohem příjemnější na údržbu, ať už laminátové nebo dřevěné. Chcete-li potomka opravdu rozmazlit, můžete mu pod plovoucí podlahu nechat nainstalovat podlahové vytápění. Nechce-li se vám pouštět peněžence příliš žilou, tak zkuste po místnosti citlivě rozmístit kusové koberce, které podlahu prohřejí a prostor zútulní. Položíte-li je k posteli a před skříň, nic tím nezkazíte.

Tři pokoje v jednom – to je oříšek!

Dospělí obvykle potřebují ke spokojenému životu minimálně tři místnosti – ložnici, obývák a pracovnu. V případě studentského pokoje musíte tyto tři místnosti vkomponovat do jediné. Není to jednoduché, ale jde to. Ideálním řešením je rozdělit prostor pokoje do tří základních oblastí. Pro každou z nich přitom platí jasná pravidla. Jaká?

1.Pravidla zóny práce

Podmínkou je kvalitní pracovní stůl, nejlépe ve tvaru písmene »L«. Jedna část stolu bude sloužit jako prostor pro psaní, rýsování a rozložené učebnice, druhá jako stanoviště pro počítač. Pokud je to možné, neměl by stůl s počítačem sloužit zároveň jako pracovní deska.
Student stráví u stolu velkou spoustu času, proto musí mít pořádnou židli. Nejlépe pohyblivou na kolečkách, výškově nastavitelnou a s opěrkami rukou.
Znovu je nutné myslet na kvalitní osvětlení v podobě lampičky umístěné nad stolem nebo na stole. Centrální světlo umístěné u stropu obvykle nestačí.
Nezapomeňte na odpadkový koš, nejen úředníci dokáží při práci vyprodukovat spousty odpadků.

2. Pravidla zóny spánku

Je-li to jen trochu možné, umístěte postel k vnitřní zdi. Proč? Od vnějších zdí totiž může jít během mrazivých zimních nocí chlad.
Nezapomeňte na nezbytný noční stolek vedle postele – určitě najde uplatnění. Vaše dítko si na něj položí mobil, mp3 přehrávač nebo knížku.
Nesmí chybět lampička na čtení. Ta by měla být umístěna za hlavou (třeba na zdi), ne vedle postele. Jen tak docílíme správného osvětlení, která našemu studentíkovi už v ranném věku neodrovná oči.
Vedle postele by v žádném případě neměl být umístěný počítač, jehož magnetické vlny mohou rušit spánek.
U podkrovních pokojíků je ideální místo pro koutek s pohodlnou postelí pod šikminou. Ale pozor, tady opatrně! Vstávání nesmí znamenat pokaždé novou bouli na hlavě!

3. Pravidla zóny zábavy

Myslete na to, že synek nebo dcerka si čas od času bude chtít přivést na návštěvu kamarády. Mají sedět na zemi? To snad ne! Malý gauč nebo dvě křesla by měly stačit.
Nezapomeňte na alespoň malý konferenční stolek, dorostenci musí mít kam postavit sklenku koly, kávu (a třeba i popelník).

Chcete-li se vyvarovat stálého nepořádku v pokoji studenta, pamatujte na dostatečný počet věšáků, polic a poliček.