Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pneumokok, nenápadný zabiják

Pneumokok, nenápadný zabiják
Pneumokok, nenápadný zabiják
Zdroj: Vlasta, Thinstock

Doby, kdy jsme se museli obávat tetanu, dětské obrny či záškrtu, jsou naštěstí díky očkování ty tam. Dnes nás ohrožují jiné choroby, přesto zatím jen málokdo žádá od lékaře očkování proti pneumokokovým infekcím. Ty přitom každý rok zabijí v Česku desítky lidí, především pak seniorů.

Co je pneumokok?

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, která se běžně vyskytuje ve sliznici úst, nosu a horních cest dýchacích. Tohoto malého „nezbedu“ má ve svém nosohltanu více než 10 % zdravých dospělých a přibližně 60 % dětí. Když má člověk silnou imunitu, nezpůsobuje mu pneumokok žádné potíže. Problém nastává ve chvíli, kdy je organismus oslabený. Tohoto stavu pneumokok využije a najde si cestičku do míst, kam nepatří, a vyvolá tam závažnou infekci.

Jak pneumokok vypadá?

Pneumokok je kulovitá bakterie velká zhruba 2 mikrometry (mikrometr je tisícina milimetru). Zpravidla se shlukuje do dvojic, a proto pod mikroskopem vypadá jako kávové zrnko.

Jaká je inkubační doba?

Pokud bakterie vnikne do části těla, kde nemá co dělat, trvá přibližně 1 až 3 dny, než se objeví první příznaky onemocnění. Jedná se o kapénkovou infekci přenášenou kašlem. Nakazit se můžete od nemocného člověka i od bacilonosiče. A stejně jako u všech nemocí i zde platí, že větší riziko nákazy je v zimních měsících.

Jsou k pneumokokům opravdu nejnáchylnější malé děti?

Ne tak docela. Přestože se říká, že jsou pneumokokovými infekcemi nejvíce postiženy děti do dvou let, není to tak úplně pravda. Další velkou rizikovou skupinou, ve které se může toto vážné onemocnění vyskytnout, jsou lidé starší 65 let.

Jak se pneumokoková onemocnění projevují?

Ve většině případů dochází k infekcím postihujícím jednotlivé orgány (záněty středního ucha, horních cest dýchajících, lehčí zápaly plic). Ovšem v případě, že pneumokok pronikne do krevního řečiště, je situace vážná. Nemocný má horečku, zimnici a třesavku a je zesláblý natolik, že není schopen se sám o sebe postarat. V případě zánětu mozkových plen nemocní trpí mimořádnými bolestmi hlavy a postupně ztrácejí vědomí. Pneumokokové zápaly plic jsou častými komplikacemi chřipky či jiných viróz, přičemž nemocný může, zvláště je-li v seniorském věku, zemřít.

Proč jsou ohroženi lidé vyššího věku?

Pneumokok postihuje především chronicky nemocné osoby a jedince s oslabenou imunitou. Se zvyšujícím se věkem stoupají rizika onemocnění, ale i závažnost jeho průběhu, a řada případů končí i přes veškerou lékařskou péči smrtí. Proto by právě lidé v důchodovém věku neměli očkování podceňovat.

Jak se pneumokok léčí?

Antibiotiky, tedy stejně jako jiná bakteriální onemocnění. V současné době je ale největší problém v tom, že si pneumokok vypěstuje proti běžně dostupným antibiotikům odolnost, a léčba se tak stává méně účinnou. Jedinou prevencí, která prokazatelně zabírá, je očkování.

Kromě dětí a seniorů, kdo další je v ohrožení nákazy?

Pneumokoková infekce se může vyskytnout u všech, jejichž organismus není dostatečně silný na to, aby vzdoroval. Jedná se zejména o kuřáky, diabetiky, astmatiky a osoby trpící rakovinou a chronickým onemocněním srdce.

Proti čemu konkrétně nás očkování může ochránit?

Očkování pomáhá chránit před invazivními pneumokokovými onemocněními zahrnujícími sepse, meningitidy či záněty plic s přítomností bakterie v krvi. V zemích, kde proti pneumokokovým infekcím očkují plošně všechny děti, poklesl výskyt závažných onemocnění způsobených pneumokoky až o 94 %.

Je třeba po očkování dodržovat nějaký zvláštní režim?

Ani ne. Všechna očkování představují pro organismus jistou zátěž, proto můžete být trochu unavení, zimomřiví, mít sníženou chuť k jídlu nebo cítit mírnou bolest v místě vpichu. V den očkování nepijte alkohol a nepřehánějte to se sportem.

Kolik to stojí?

Nejmenším dětem v kojeneckéjm věku hradí očkování zdravotní pojišťovny, a to od 1. ledna 2010. V ostatních případech si očkování musíte zaplatit sami, přičemž cena závisí na zvolené vakcíně.

Zdroj: Vlasta, Thinstock PROČ BY LIDÉ NEMĚLI PODCEŇOVAT OČKOVÁNÍ PROTI PNEUMOKOKŮM?

STANISLAVA ŠIMKOVÁ, primářka Infekčního oddělení a Centra očkování Thomayerovy nemocnice

Rizikovou skupinou pro vážná pneumokoková onemocnění jsou hlavně senioři nad 60 let, děti mladší 5 let a lidé se sníženou imunitou. Mimořádně nebezpečné je toto onemocnění pro osoby po odstranění sleziny. Pokud lidé bez sleziny onemocní pneumokokovou infekcí, v 80 % případů zemřou. U seniorů nakažených pneumokokem je to celých 30 %. Další závažnou komplikaci představuje hluchota, která postihuje 10 % lidí nemocných. Očkování představuje neúčinnější prevenci. Vakcíny proti pneumokoku jsou různého druhu. Která bude nejvhodnější právě pro vás, to vám spolehlivě řekne praktický lékař nebo lékař očkovacího centra.

 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Tchán mi ze života dělá peklo

Sotva mě vidí, znechuceně si odfrkne. Ani na pozdrav mi neodpoví. Tchán mě nesnáší, ale kdyby byla na mém místě jiná, bylo by to asi stejné. Po smrti…

Akční letáky