Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Plody lesa - připravte si z dubu lék, dezinfekci i kafíčko

Stromy obklopují člověka, vytvářejí nádherná seskupení. V lesech můžeme nalézt klid, ztracenou energii a vnitřní harmonii. Stromy nám také pomáhají při léčbě nejrůznějších onemocnění a neduhů. Tak o čem že to teda dneska bude řeč? No přece o dubu!

Dub je velmi vznešený strom. Je nejen krásný, ale také velmi léčivý. Jeho kůra, listy a plody mají všestranné léčivé použití.

Léčivé účinky

Kůra tohoto stromu má antibiotické a adstringentní (svíravé) působení. Je vhodná při průjmech či zánětech trávicího ústrojí. Velmi široké je její zevní uplatnění, například při kožních neduzích, hemoroidech, zánětech, popáleninách, ale i jako kloktadlo a do koupelí.

Odvar z dubové kůry

Odvar z dubové kůry je velmi účinný po léčbě antibiotiky, dále pomáhá při chronických zánětech ledvin a močového měchýře, střev a žaludku, při krvácení do žaludku, otravách, ale rovněž při žloutence a nemocech jater.

Potřebujeme: 1 čajovou lžičku kůry, 2 dl vody
Postup: Kůru zalijeme vodou a vše přivedeme k varu a vaříme asi 7 minut. Poté scedíme a popíjíme po doušcích během dne.

Dubová tinktura

Připravíme si ji tak, že si do sklenice vložíme 1 lžíci kůry a přelijeme ji 3 dl 60% lihu. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Užíváme 3x denně 10 kapek nakapaných do 2 dl vody. Léčba by neměla přesáhnout 4-6 týdnů.

Dezinfekční tinktura

Do sklenice vložíme 2 lžíce kůry a přelijeme ji 3 dl 60% lihu. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Tinkturu používáme na vyčištění ran, popálenin, štípanců, ale i na afty nebo bolavé dásně. Můžeme s ní i potírat hemoroidy.

Žaludy posilují srdíčko

Oloupané sušené žaludy můžeme s úspěchem použít při léčbě srdečních onemocnění, například anginy pectoris, chudokrevnosti, nočního pomočování, otoků lymfatických žláz, lámavosti kostí nebo na celkové posílení organismu.

Žaludový prášek

Žaludový prášek celkově posiluje organismus, srdíčko, krev, trávení i kosti. Žaludy oloupeme, usušíme a rozmixujeme je na prášek, který uchováváme v dobře uzavíratelné skleněné nádobě. Užíváme ho 3x denně na špičku kulatého nože po dobu 3 měsíců.

Žaludový čajík

Potřebujeme: 1 polévkovou lžíci najemno nasekaných žaludů, 2 dl vroucí vody
Postup: Žaludy zalijeme vroucí vodu a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a můžeme popíjet.

Žaludová tinktura

Žaludová tinktura je výborný přírodní prostředek posilující krevní oběh, srdíčko, močový systém, trávení. Namícháme si ji tak, že si do sklenice vložíme 1 lžíci nasekaných žaludů a zalijeme je 3 dl 60% lihu. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Užíváme 3x denně 10 kapek nakapaných do 2 dl vody. Léčby by neměla přesáhnout 5 týdnů.

Žaludové kafíčko

Káva ze žaludů je výbornou náhražkou klasické kávy. Na rozdíl od ní neobsahuje dráždivý kofein, posiluje srdíčko, krevní oběh i trávení.

Příprava kávy: Žaludy oloupeme, nasekáme, nasypeme na pánev a opatrně je opražíme. Potom je rozmixujeme. Vzniklou drť usušíme a skladujeme v dobře uzavřené nádobě.

Potřebujeme: 2 lžičky drti, 2 dl vroucí vody
Postup: Drť přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut odpočívat, pak přecedíme a můžeme popíjet.

Tak hurá do sbírání!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky