Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Plíseň v bytě: Víme, jak na ni!

Zdroj: drogeriemartina.cz, biopreparaty.cz

Je nejen nevzhledná, ale může být i zdraví škodlivá. V bytě se mnohdy objeví dřív, než se nadějete. Řeč je o plísni. Jak si s ní poradit?

Plísně dokáží chod domácnosti pořádně znepříjemnit. Bývají doménou vlhkých zdí a rychle se rozšiřují. A tak se z malé, lehce zabarvené skvrny, postupně stává skvrna tmavší a větší. Plísně navíc obsahují spory, které mohou být zdraví nebezpečné tím, že vyvolávají alergii. A co za to může? Sražené vodní páry u stropu, které ji mohou způsobit stejně jako vlhkost stoupající po zdi.

Větrat, větrat a zase větrat

Nejlepším způsobem jak na plíseň, je kvalitní větrání. Důležitá je pravidelnost. Ať je zima nebo prší, pořád je venku méně vlhkosti než ve vašem bytě. Izolujte místnosti se stěnami napadenými plísní od ostatních místností, ze kterých hrozí riziko vlhkosti, to znamená z kuchyně a z koupelny. Nesušte zde ani prádlo. K inkriminovaným místům nestavte nábytek a pravidelně je čistěte.

Když je plíseň hlouběji…

Pokud se vám nepodaří plíseň odstranit větráním a skvrny se dostanou hlouběji, je nutné buď odstranit omítku, nebo tapetu. Při aplikaci nových tapet potom použijte lepidlo obsahující fungicidní látky, které zabrání tomu, aby se plísně opět vrátily.

Braňte plísním preventivně!

V drogeriích existuje výběr prostředků, které účinně fungují proti plísním. Preventivním zákrokem je i čištění inkriminovaných míst alkoholem, čpavkem nebo octem. Plísně žijí z organických látek, a proto je při opakovaném výskytu raději odstraňte. Jedná se hlavně o tapety, lepidla a syntetické disperzní barvy. Nahraďte je barvami s obsahem vápna nebo silikátu. Odborná sanace dřeva je zákrokem posledním, když nepomůže nic z předešlých metod.

Kafe.cz zjistilo:

  • Vlhkost v bytě by se měla pohybovat mezi 40 a 60 %. Pokud je vyšší, je to první krok k vytvoření plísně. Vlhkost ještě zvyšují takové činnosti jako vaření, koupání, chování rybiček v akváriích či sušení prádla na sušácích či radiátorech.
  • Abyste zabránila opětovnému vzniku plísní, vyzkoušejte následující rady: do kuchyně instalujte digestoř, pokuste se omezit sušení prádla v interiéru na minimum, nepěstujte velké množství květin, včas vynášejte odpadky a pravidelně odmrazujte chladničku a mrazák.

Tipy Kafe.cz

 Fungispray Super

Fungispray Super

Fungispray Super je ideální prostředek určený k likvidaci plísní v interiérech i exteriérech. Dá se použít i na zdi, omítky, beton či dřevo.

Cena: 89 Kč

 Savo Proti plísním

Savo Proti plísním

Savo Proti plísním patří mezi nejpoužívanější protiplísňové přípravky na našem trhu. Používá se pro sanaci plísňových napadení dřeva, stěn, omítek, maleb v interiérech i exteriérech. Účinkuje proti vegetativním formám plísní, kvasinkám, řasám a má dezinfekční účinek.

Cena: 70 Kč

 Bio Repel

Bio Repel

Chcete s plísněmi bojovat ekologicky? Pak vyzkoušejte Bio Repel, netoxický ekologicky čistý přípravek, který chrání zdi před nežádoucími vlivy plísní. Nejen, že je odstraňuje ze zdí, ale pokud jej přidáte do barvy, má i preventivní účinek.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Vana, nebo sprchový kout?

Sprchový kout, či vana? Věčné dilema, které za vás vyřeší snad jedině velkoprostorová koupelna, do které se vejde obojí. Ale ty finance… Co se vám…

Akční letáky