Plavání s kojenci je dnes moderní.

Možná právě proto mnoho maminek takový kurz absolvuje, jiným to naopak připadá zbytečné. Však je to také každého věc. Pokud ale o plavání svého miminka uvažujete, měla byste vědět, že není vždy úplně nutné dojíždět do bazénu, alespoň ze začátku »miminkovského« života ne.

Nejde o sport, ale o city

Říká se, že takové plavání ještě více prohloubí vztah mezi maminkou a děťátkem. Samozřejmě, že pokud se aktivně zapojuje i tatínek, tak i mezi tatínkem. Mnoho babiček a dědečků považují tuto aktivitu za zbytečnou, dokonce i někteří pediatři. V kojeneckém plavání nejde o to, aby se miminko naučilo plavat, ale jde skutečně o prohloubení vzájemného vztahu a citu mezi rodičem a miminkem.

Jak plavat s prckem do 3 měsíců?

Pozitivní vztah člověka k vodě je dán od přírody, tedy je přirozený. Alespoň v kojeneckém věku. Však i v maminčině bříšku miminko vlastně stále »plave«. Vztah člověka k vodě se ale během života mění. Pozitivní vztah se může prohloubit, či změnit v negativní.

Plavání od narození

Pokud tedy chcete začít hned od narození s plaváním doma, je to možné. Můžete si objednat odbornou instruktorku, která vás naučí, jak s dítětem »plavat« v domácím prostředí. První zásadou je, že je již zhojena pupeční jizva. Dále budete potřebovat dětskou vaničku. Před každým plaváním je třeba, aby byla pořádně vyčištěná a vydesinfikovaná. Plavat by mělo dítě, které není unavené a ospalé, jinak se stane, že bude nervózní a ubrečené. Další zásadou je, že by mělo mít hodinu po jídle. Teplota vody ve vaničce by měla být v rozmezí 36 až 37 °C a teplota vzduchu v místnosti 22 až 23 °C. Voda ve vaničce musí sahat do výšky cca 20 cm, aby bylo tělíčko zcela ponořeno.

Jak dlouho, jak často?

Doba plavání netrvá víc než 15 minut. Výhodou je, že můžeme plavání spojit s mytím a koupáním. Instruktoři doporučují plavání cca dvakrát týdně. V prvním měsíci života se nepoužívají při plavání žádné pomůcky. Ve druhém a třetím měsíci můžeme dát do vaničky již nějaké plovoucí hračky, nezapomeneme na nafukovací podhlavníček. Instruktor se seznámí s průběhem porodu dítěte, s jeho zdravotním stavem, bude rodiče učit, jak navázat správný sociální kontakt s dítětem. Plavání nejprve rodičům ukáže na panence, na níž se rodiče naučí správné manipulaci s miminkem.

Zaplavte si s dětmi

Časem (nejčastěji po 3. měsíci věku) přejde instruktorka k plavání ve velké vaně, či pokud to místo umožňuje, v plastovém bazénku. Teplota vody se snižuje na 30 až 32 °C , prodlužuje se i doba plavání na 20 minut. Stále používáme podhlavníček a hračky. Umožní-li to prostor, je možné, aby rodiče »plavali« spolu s miminkem. Před každým plaváním nesmíme zapomínat na hygienu. Je třeba dítě omýt, zejména zadeček, při společné koupeli je třeba, aby se rodiče napřed osprchovali.

Dítě bude odolnější

Plavání kromě prohloubení citových vazeb mezi rodiči a dítětem přináší i další pozitiva: jako je například zlepšení psychomotorického vývoje nebo získání větší odolnosti vůči nemocem díky otužení těla.

Kam se obrátit? Kafe.cz radí:

Plaváček v řadě měst

Pokud vás plavání s dětmi doma zaujalo, podívejte se na stránky Baby Clubu Plaváček. Cena za jednu návštěvu instruktorky se pohybuje od 250 do 350 Kč podle města, v případě větší vzdálenosti se připočítává doprava. Více na www.plavacek-deti.cz.

Čtyřlístek v Praze

V Praze se můžete informovat také v rodinném centru Čtyřlístek. Cena za jednu hodinu je v tomto případě 500 Kč. Více na www.rc-ctyrlistek.cz

Eliška v Hradci Králové

Jestliže jste z Hradce Králové, můžete se na plavání kojenců doma informovat v klubu Eliška. Cena jedné návštěvy (60 minut) je 250 Kč. Více informací na www.plavani-kojencu.cz.

Orca Aqua Club v Jihlavě

Jste z Jihlavy? Pak se podívejte na stránky Orca Aqua Clubu. I ten nabízí plavání miminek u vás doma. Cena první lekce (50 minut) je 250 Kč, dalších 200 Kč. Více na www.orcaclub.cz.