Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Platím dětem za domácí práce

Platím dětem za domácí práce
Platím dětem za domácí práce
Zdroj: Isifa.com

Dáváte svým dětem peníze za to, že vám doma pomáhají? Nebo si myslíte, že je to jejich povinnost, kterou musí dělat zadarmo? Kristýna dětem dává výplatu.

Diskutujte: Jak to máte doma zařízené vy?

Pětatřicetiletá produkční Kristýna nevidí nic špatného na tom, že za některé domácí práce dává dětem drobné peníze podle předem stanovaného sazebníku. „Spoustu povinností mají samozřejmě zdarma – jako třeba úklid pokojíčku, pomoc při velkém úklidu doma, prostírání stolu, skládání nádobí do myčky a podobně. Když si ale chtějí přivydělat k běžnému kapesnému, mohou například plnit a vyprazdňovat pračku. Případně povléknout postele. Učí se tak, že když budou pilné, mohou si na něco ušetřit. Největší částka – padesát korun – je vypsaná za vytření prachu v poličce se skleněnými figurkami. O takovou námahu ale nikdo nestojí,“ směje se Kristýna.

Dávám dětem peníze za práci doma

Některé Kristýniny kamarádky se nechaly inspirovat, jiné její výchovnou metodu odsuzují.
Taky se to ve vás pere? Víte, že je potřeba naučit dítě samostatnosti a součástí toho je starat se o své okolí, a tedy i umět si po sobě uklidit. Už dvouleté děti učíme uklízet si hračky.

  • Asi každé dítě má doma nějaké své povinnosti. Když ho ale požádáte o práci navíc, dáte mu za to peníze, nebo to berete jako bezplatnou pomoc rodině? Takže platit, nebo ne?

Lekce pro život

„Toto téma řeším s rodiči, kteří ke mně s dětmi přicházejí docela často. A je tu několik argumentů, které stojí částečně proti sobě. Takže vybrat si svoji cestu musí nakonec každý rodič sám,“ říká klinický psycholog Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl a dodává: „Zaprvé, děti od školního věku by měly být vedeny k tomu mít doma nějaké povinnosti. Musejí vědět, že ne vše, co dělají, je jen hra a zábava. Musejí vědět i to, že se práce neudělá automaticky sama. Kdo se tohle v dětském věku nenaučí, není v dospělosti schopen dostát svým povinnostem například v práci. A to může být problém.“

Dávám dětem peníze za práci doma

Jaká je hodnota peněz

Na druhou stranu je dobré děti plus mínus od deseti let učit, že peníze mají nějakou hodnotu, že se s nimi musejí učit hospodařit. V téhle době je vhodné zavést kapesné a děti by také měly mít možnost si peníze vydělat. Tedy například prací v domácnosti. „Děti by si neměly myslet, že peníze se jen tak dostávají, například od babiček. Proto jsem zastáncem střední cesty,“ vysvětluje psycholog a psychoterapeut Kulhánek. „Dítě by mělo mít stálé povinnosti, například úklid svého pokoje, a za to by se mu platit nemělo. Ale zároveň některé aktivity navíc mohou být za peníze. Záleží to vždy na situaci v konkrétní rodině. Takovým nadstandardem, za který rodiče dítěti zaplatí, může být luxování v bytě, žehlení, sekání trávníku nebo mytí auta. 

Dávám dětem peníze za práci doma

Každá rodina je jiná

Jiná je situace v rodinách, kde je jen jedno dítě, a jiná v těch, kde je dětí více. Jinak se tento problém řeší v neúplných rodinách, kde je na všechnu práci maminka sama. Ta pak pomoc dětí opravdu potřebuje. Tady je názor několika rodin. 

Gábina N.: Janek 13, Marek 5
S manželem zastáváme názor neplatit za práci navíc. Vynášet koš nebo pomoct s nádobím za peníze? Ne. Beru to jako pomoc rodině a součást výchovy, nikoli práci.
Když starší syn něco chce, přijde a domluvíme se, jestli mu to koupíme nebo ne. Nepotřebuje si vydělávat peníze sám. Pravidelně si uklízí svůj pokoj, pracovní stůl, osobní věci, odnáší část tříděného odpadu. Jiné povinnosti nemá. Když ho ale požádám, ať zajde něco koupit, pověsí prádlo nebo vyndá nádobí z myčky, udělá to a nežádá odměnu. Někdy poseká trávník, tím pomůže tátovi a v ušetřeném čase spolu vyrazí třeba na kolo.

Dana J.: Martin 9, Mirek 7
S klukama žiju odmalička sama, hodně času trávím v práci a domácnost mi někdy dává zabrat. Kluci jsou zvyklí pomáhat, ale já jim za některé věci dávám peníze. Například vyndají prádlo z pračky a ještě ho pověsí. Placené je i luxování nebo pomoc s větším nádobím.
Nevidím na tom nic špatného, učí se, že je možné si přivydělat. Tyto peníze používají na věci, které si přejí, nebo například na věci, které si sami zničí nebo je ztratí. Pak to jde z jejich vlastní kapsy. I to je, myslím, učí dávat si na věci pozor a když už něco ztratí, nesou za to zodpovědnost.

Dávám dětem peníze za práci doma

Dan K.: Daniel 16, Filipa 15, Romana 11, Honzík 1
Ano, peníze dětem za nějaké práce dáváme a máme s tím dobré zkušenosti. Myslím si, že to má stimulační efekt. Pomůžou a nejsou naštvaní, takže jde to i bez řevu. Romanka například dostává peníze za to, že někdy hlídá malého brášku. Fína, když pomůže udělat něco na zahradě. Dan, když poseká nebo mi pomůže něco naložit, odvézt.
Mají samozřejmě každý svoje dané úkoly, plus dostávají peníze za práci, kterou udělají nadstandard. Ten požadavek na peníze nevychází od nich. Když vím, že to opravdu není jejich práce a s něčím mi pomáhají, tak jim klidně navrhnu částku.

Simona S.: Daniel 20, Kamila 18, Adam 8
U nás se placení a neplacení střídá. Přiznávám, že v tom nejsme moc koncepční. Většinou jsem s dětmi udělala nějaké dohody, že budou dělat práci navíc za peníze. Pak jsem ale zjistila, že to flákají. Tak jsem zařvala ? a musely to udělat pořádně a zadarmo. Syn například dostával peníze za to, že vyžehlí. Ale přišla jsem na to, že nežehlí a jenom skládá.
Každý má samozřejmě své povinnosti u sebe v pokoji plus něco málo po bytě. Dcera ví, že každý večer musí být uklizená kuchyň. Dělá to občas ještě o půlnoci. Jinak obecně jsem nikdy děti k práci nenutila, téměř všechno po bytě dělám já.

Lucka H.: Tomáš 18, Lucka 13
Žiju sama s dětmi, v domku s námi bydlí ještě moje maminka. Za práci doma dětem neplatím. Myslím, že je to prostě normální doma pomáhat. Ale od babičky za pomoc peníze dostávají, když jí posekají trávu nebo pomůžou na zahradě. Asi bych zvažovala, jestli jim dám nějaké peníze, kdybych požadovala nějakou opravdu velkou práci.
I my jsme byli s maminkou samy a musely jsme fungovat, pomáhat a zadarmo.
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Luxus v „mamahotelu“

Luxus v „mamahotelu“

Jediný živočich na planetě, který nedokáže své mládě včas vystrčit z domu, je člověk. „Mamahotely“ jsou v provozu po celém světě a žít v nich je…

Akční letáky