Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pět faktů o mytí rukou

Pět faktů o mytí rukou
Pět faktů o mytí rukou
Zdroj: Kimberly-Clark

Pamatujete si nejčastější rodičovskou otázku ze svého dětství? „Umyl/a sis ruce?“ Otravovala nás stejně jako dnes otravuje naše dětí, mytí rukou je však základem hygieny.

Mytí rukou pomáhá předcházet nákaze vážnými onemocněními z tzv. „špinavých rukou“, jako je žloutenka typu A, onemocnění vyvolaná bakterií Escherichia coli, úplavice, toxoplasmóza a další nakažlivé choroby. Mytí rukou je pro většinu z nás každodenní rutinou, přesto existuje několik překvapivých informací, které o této běžné činnosti možná nevíte.

Mytí rukou jen před jídlem nestačí

 • Že je třeba strčit ruce pod kohoutek před jídlem a po návštěvě toalety víme asi všichni.
 • Krom toho ale ruce vydrhněte také před jakoukoliv manipulací s potravinami a pokud upravujete syrové maso, ryby či vejce, pak raději i v průběhu vaření.
 • Máte-li pejska, kočku nebo jiného domácího mazlíčka, myjte si ruce po kontaktu s ním. Asi nepoběžíte do koupelny po každém pohlazení, ale hygiena rukou by měla být zvýšená.

Tip KAFE.cz

„K umyvadlu zamiřte také po smrkání, kašlání a kýchání nebo pokud jste byli ve styku s infekčně nemocným člověkem v domácnosti. Na seznam činností, po kterých je nutné mýt ruce, patří ještě přebalování dětí, vynášení odpadků či práce na zahradě,“ radí Pavel Šimon, ze společnosti Kimberly-Clark Professional, která vyrábí hygienická zařizení a pomůcky.

Zdroj: Kimberly-Clark

Mýdlo je nezbytnost

 • Pouhé oplachování rukou pod tekoucí vodou nestačí, jen mýdlo totiž dokáže skutečně zlikvidovat bakterie. Navíc obsahuje látky, které změkčují vodu a pomáhají ruce důkladně zbavit špíny.
 • Pozor však na tuhá mýdla na veřejných toaletách. V jejich pórech a v loužičkách vody, v kterých někdy mýdla plavou, vzniká životadárná laguna pro bakterie.
 • Mnohem hygieničtější volbou jsou mýdla v dávkovačích, proto byste jim měli dát přednost i ve své domácnosti.
 • Pokud máte po použití mýdla suché ruce či podrážděnou pokožku, příčinou může být nevhodně zvolené pH nebo příliš agresivní parfemace.
 • Při častém mytí rukou a v zimě je vhodné pokožku ošetřit výživným krémem na ruce.

Pozor na dlouhé nehty a prstýnky

 • Před mytím rukou je třeba sundat veškeré šperky od hodinek až po prstýnky. Právě prstýnky jsou oblíbeným úkrytem bakterií, protože plochy prstů pod nimi často nemydlíme.
 • Hodinky na zápěstí pro změnu brání vydrhnout ruce až téměř do poloviny předloktí.
 • Mytí dlaní nebo dokonce pouze prstů je naprosto nedostatečné.
 • Důležitá je také péče o nehty, obzvlášť za delšími se totiž bakteriím velmi dobře daří. Ideální pro dokonalou hygienu je používat pravidelně malý ruční kartáček k čištění nehtů. 

KAFE.cz zjistilo

 • Nedávný výzkum prováděný londýnskou University of Westminster prokázal, že používání elektrických sušičů výrazně zvyšuje množství bakterií na rukou uživatele - v případě sušiče rukou na bázi teplého vzduchu je to v průměru o 254 % více.
 • Naopak použitím papírových ručníků se snížil celkový počet bakterií na rukou v průměru o 77 %.

Zdroj: Kimberly-Clark

Na veřejných toaletách používejte papírové ručníky

 • Výzkumníci také zjistili, že používáním elektrických sušičů rukou se mohou bakterie šířit do značné vzdálenosti - až do 2 metrů v případě sušičů pracujících na bázi rychlého proudu vzduchu. V případě použití papírových ručníků nebylo zaznamenáno žádné výrazné šíření bakterií.
 • Můžete-li, dejte proto přednost jednorázovým ručníkům.

Chraňte si své čisté ruce

Přišli jste na večeři do restaurace a protože se staráte o své zdraví, jdete si samozřejmě před jídlem důkladně umýt ruce na toaletu. Pak se vrátíte zpátky a s klidným svědomím se pustíte do jídla. Jenže pozor, cestou jste sahali na páku či kohoutek vodovodní baterie a na kliku od toalety. Říká se, že na těchto místech se nachází více bakterií než na toaletním prkénku! Sociologické průzkumy prokázaly, že většina lidí sice tvrdí, že si po použití toalety myje ruce, jen asi pouhá polovina populace tak skutečně činí. Pokud se před vámi dotkne kliky někdo, kdo zapomněl na umyvadlo, vaše mytí rukou, byť sebepečlivější, přichází vniveč. Dveře proto otevírejte loktem nebo použijte jednorázový papírový ručník.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky