Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pečení chleba: Univerzální rady

Pečení chleba: Univerzální rady
Pečení chleba: Univerzální rady
Zdroj: Thinsktock

Receptů na přípravu domácího chleba existuje mnoho. My jsme si ale pro vás připravili několik univerzálních rad, které se vám budou rozhodně hodit, ať už se rozhodnete pro kterýkoli z nich.

Mohlo by vás také zajímat: Máslo: Dobré rady nad zlato nebo 10 důvodů, proč sledovat pořady o vaření

Čas se vyplatí

Klasický chléb se dříve ve většině domácností pekl téměř každý den. Dnes už ale většina z nás přistoupí k jednoduššímu řešení a pro pečivo zajde raději do obchodu. Je to ale velká škoda, protože příprava domácího chleba je mimořádně uspokojivá záležitost. Nejen proto, že si s těstem můžete skvěle vyhrát, ale zároveň u práce s ním také dobře relaxovat, protože nic není tak příjemné, než mít byt plný vůně poctivého domácího bochánku. Chce to mít jen čas a chuť…

Univerzální rady na pečení domácího chleba

  • Těsto potřebuje pevnou ruku. Aby bylo skutečně tvárné, klidně mu naplácejte a pořádně ho vybouchejte o pracovní plochu. Čím poddajnější bude, tím lépe se bude tvarovat.
  • Zajímavou chuť dodá těstu tmavý řepný sirup nebo melasa.
  • Žádná trouba nehřeje rovnoměrně. Proto je dobré plech zhruba v polovině pečení otočit.
  • Dejte si také pozor na správné kynutí. Chléb totiž kyne dvakrát. Při prvním kynutí mu dopřejte expanzi až na dvojnásobek původního objemu, což trvá okolo hodiny. Nicméně přesná doba velmi závisí na teplotě prostředí, aktivitě kvasnic a počasí. Před prvním kynutím potřete také těsto trochou oleje, aby povrch nevyschl a nepopraskal. Při druhém už těstu dopřejte jen čtvrthodinku, důlek po tlaku prstu by se měl hned vyrovnat.
  • Připravit si můžete také zdravější alternativu chleba – celozrnný, přesněji žitno-pšeničný. Je plný vitaminů, minerálů a vlákniny a tedy podstatně zdravější než ten klasický.
  • Pokud chleba nespotřebujete ihned, můžete ho uchovat v mrazáku. Pak ho nechte samovolně rozmrznout. Bude chutnat jako čerstvý.

Vyzkoušejte některý z těchto receptů:

Domácí ořechový chléb

Semínkový chléb

Bramborový chléb s osmaženou cibulkou

Další zajímavé recepty nejen na chleba najdete na našem sesterském webu www.chutaastyl.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky